Zamknij

Jakie są przyczyny halitozy, czyli brzydkiego oddechu?

29.01.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 12:54

Brzydki oddech z ust nie zawsze powiązany jest z brakiem odpowiedniej higieny. Chociaż nieprzyjemny oddech towarzyszy człowiekowi, gdy nie dba odpowiednio o higienę jamy ustnej, to po umyciu zębów najczęściej sam ustępuje. Problemem staje się brzydki oddech, który mimo odpowiedniej higieny wciąż się utrzymuje i uprzykrza życie niewinnej osobie. Dowiedz się, jakie schorzenia mają wpływ na jakość naszego oddechu. Jak walczyć z nieświeżym zapachem z ust?

East News
fot. ---

Nieświeży oddech bywa zmorą wielu ludzi. Szacuje się nawet, że dotyka ponad 25 proc. całej populacji. Brzydki zapach z ust ma swoje bardziej fachowe nazwy: halitosis fetor ex ore, fetor oris. Najbardziej znaną nazwą jest halitoza. Nieświeży oddech jest problemem globalnym, dlatego że oddziałuje bezpośrednio na psychikę ludzi. Brzydki oddech eliminuje z życia towarzyskiego, bywa źródłem wstydu, niskiej samooceny i wielu problemów natury psychicznej. Osoby dotknięte problemem nieświeżego oddechu najczęściej starają się szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Nie tylko częściej myją zęby, ale stosują też środki odświeżające oddech. To niestety produkty o tymczasowym działaniu, które w żaden sposób nie rozwiązują problemu.

Brzydki oddech: przyczyny

Brzydki oddech występuje równie często u kobiet, jak u mężczyzn. Może być odczuwalny tylko rano, tylko wieczorem lub przez cały dzień. Na zapach wydobywający się z naszych ust ma wpływ wiele czynników. Zarówno nawyki żywieniowe, jak i tryb życia, a także nieodpowiednia higiena jamy ustnej mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu. Niestety nadal niewiele osób kojarzy problem nieświeżego oddechu z problemami medycznymi: kondycją zdrowotną, przebytymi chorobami lub zażywanymi lekami.

Co może być przyczyną brzydkiego oddechu? 

NIEODPOWIEDNIA HIGIENA JAMY USTNEJ

Częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Unikanie regularnego mycia zębów i niedokładne szczotkowanie sprawia, że bakterie zalegające na zębach, pomiędzy nimi, na języku i dziąsłach mogą wytwarzać brzydki zapach. Krzywe zęby także mają wpływ na czystość i higienę. Jeśli zęby nachodzą na siebie, niemożliwe staje się dokładne ich umycie, a tym bardziej nitkowanie. W niedostępnych szczelinach zalegają resztki jedzenia i bakterie, co prowadzi do próchnicy. Dlatego o higienę jamy ustnej należy dbać na różnych płaszczyznach: myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, czyścić szczeliny nicią dentystyczną, czyścić język z bakterii i regularnie odwiedzać stomatologa. Jeśli jest taka konieczność, warto odwiedzić ortodontę i porozmawiać o odpowiednim leczeniu.

JEDZENIE I PICIE

Spożywanie produktów spożywczych, które wydzielają silne zapachy, jak czosnek i cebula, bezpośrednio wpływa na zapach z ust. Również niektóre napoje wpływają na kiepski oddech. Regularne picie dużych ilości kawy i alkoholu powoduje, że nieświeży oddech towarzyszy prawie cały czas. Na szczęście nieświeży oddech wywołany przez jedzenie i napoje to problem tymczasowy. Można go uniknąć, myjąc zęby po posiłku lub jedząc produkty neutralizujące przykry zapach, np. natkę pietruszki, która doskonale radzi sobie z czosnkowym zapachem.

PALENIE PAPIEROSÓW

Palenie papierosów jest częstą przyczyną nieświeżego oddechu. Nałogowi palacze często mają przykry, nieco kwaśny zapach z ust, nie mówiąc już o wyczuwalnej nucie dymu papierosowego. Oprócz nieświeżego oddechu nałogowe palenie papierosów wpływa na rozwój chorób dziąseł, podrażnia je i powoduje przebarwienia na zębach. Zerwanie z nałogiem pomaga uporać się z problemem przykrego oddechu.

RESTRYKCYJNE DIETY

Powodem nieświeżego oddechu bywa stosowanie diety o niskiej zawartości węglowodanów. Ograniczanie spożycia węglowodanów przyczynia się do tego, że organizm rozkłada tłuszcz, który produkuje substancje chemiczne zwane ketonami, a to powoduje, że oddech zaczyna brzydko pachnieć. Głodówki i restrykcyjne diety prowadzą także do odwodnienia organizmu i ograniczenia wydzielania śliny, co wpływa negatywnie na florę bakteryjną jamy ustnej.

Jakość oddechu bada się za pomocą halimetru. Po wydmuchaniu powietrza urządzenie mierzy stężenie lotnych związków siarki. Dokładniejsza jest chromatografia gazowa, za której pomocą można określić skład i stężenie poszczególnych związków w wydychanym powietrzu.

NIEKTÓRE LEKI

Niektóre leki wywołują nieświeży oddech. Są to na przykład azotany stosowane czasami w leczeniu dusznicy bolesnej i bólów w klatce piersiowej spowodowanych ograniczeniem dopływu krwi do serca. Przyczyną brzydkiego oddechu mogą być także niektóre leki stosowane w chemioterapii, a także niektóre środki uspakajające. Jeśli zażywane leki są źródłem nieświeżego oddechu, lekarz może zaproponować alternatywę, chyba że zalety leczenia przewyższają wagą dyskomfort spowodowany przykrym oddechem.

NIEKTÓRE SCHORZENIA

W niektórych przypadkach przyczyną nieświeżego oddechu mogą być konkretne schorzenia lub stan zdrowia. Najczęściej samo podjęcie leczenia powoduje złagodzenie przykrego oddechu.

  • Nadmierna suchość w ustach jest częstą przyczyną brzydkiego oddechu. Brak śliny może powodować, że w jamie ustnej będzie więcej bakterii niż zwykle, a także, że będą to inne bakterie. Ich nagromadzenie się powoduje brzydki oddech. Większa suchość w gardle prowadzi także do zachwiania flory bakteryjnej w ustach i zwiększonego wydzielania związków siarki. Suchość w ustach spowodowana jest oddychaniem przez usta, a nie nos, co łączy się często ze schorzeniami zatok, krzywą przegrodą nosową, polipami nosa. Suchość w ustach spowodowana jest także problemami z gruczołami ślinowymi, zmniejszone wydzielanie śliny towarzyszy zaburzeniom hormonalnym.
  • Schorzenia żołądkowo-jelitowe bywają przyczyną nieświeżego oddechu. Schorzeniami, które mają wpływ na jakość naszego oddechu, są na przykład zakażenia bakteryjne wyściółki żołądka i jelita cienkiego, a także refluks przełyku, choroba wrzodowa i grzybica przewodu pokarmowego.
  • Cukrzyca wpływa na jakość oddechu chorego. Ze względu na zwiększony poziom glikemii we krwi chorzy na cukrzycę narażeni są na występowanie dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Stwarza to środowisko, w którym bakterie namnażają się bardzo intensywnie, co w połączeniu z niską odpornością wywołuje infekcje i choroby dziąseł. Cukrzycy towarzyszy także odczuwalna suchość w gardle, a chorzy skarżą się na krwawienie dziąseł, grzybicę jamy ustnej i ogólny dyskomfort — uczucie niesmaku, pieczenie języka. W łagodzeniu infekcji i nieświeżego oddechu mogą pomóc ziołowe płukanki, np. z szałwii. Chorzy na cukrzycę powinni szczególnie dbać o higienę i zdrowie jamy ustnej.
  • Schorzenia laryngologiczne, infekcje dróg oddechowych: gardła i nosa, a także infekcje płuc mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Z nieświeżym oddechem kojarzone są szczególnie: zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków i zapalenie zatok, a także gruźlica.  Nieświeży oddech może towarzyszyć szczególnie osobom, które mają skłonności do nawracającej anginy i zapalenia zatok. Po nawracających anginach w migdałkach tworzą się nisze, w których zalegają resztki jedzenia. W czasie rozkładania się pożywienia bakterie beztlenowe wytwarzają duże ilości związków siarki. W niszach może także zalegać wydzielina o brzydkim zapachu, która spływa z chorych zatok i nosa.

HALITOFOBIA

Niektóre osoby są przekonane o tym, że mają nieświeży oddech, mimo że tak naprawdę nie mają z tym problemu. Nadmierne przejmowanie się swoim oddechem prowadzi do paranoi. Takie osoby błędnie interpretują komentarze innych i wszędzie upatrują się sugestii dotyczących swojego oddechu. Popadają w obsesję czyszczenia zębów, szczotkowania i nitkowania, a także stosowania preparatów neutralizujących brzydki oddech. Halitofobię leczy się poprzez stosowanie terapii psychologicznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.