Zamknij

Dlaczego po jedzeniu jest niedobrze? Przyczyna mdłości po posiłku

08.06.2021
Aktualizacja: 08.06.2021 17:30

Po zwykłym posiłku jest Ci niedobrze? Mdli Cię, choć unikasz objadania się i jesz ''lekko''? To może być poważny problem. Nudności/mdłości po posiłku są objawem wielu chorób układu pokarmowego. Sprawdź, gdzie kryje się przyczyna nudności po posiłku.

Mdłości po jedzeniu
fot. Shutterstock

Mdłości/nudności to objawy niebolesne, ale bardzo niekomfortowe. Gdy pojawiają się po posiłku, mogą odebrać chęć i przyjemność jedzenia. Mdłości po jedzeniu to objaw, którego nie wolno lekceważyć, bo może on świadczyć o chorobie. 

Nudności, mdłości po posiłku - najczęstsze przyczyny

Gdy po jedzeniu czujesz się źle, mdli Cię, masz nudności, ale nie wymiotujesz, zaczynasz jeść ''lekko'' w nadziei, że przestanie Cię mdlić, ale przykre objawy nie ustają, należy koniecznie zgłosić się do lekarza i wykonać badania. 

Mdłości po posiłku mogą być objawem refluksu, dyspepsji czynnościowej, a nawet przewlekłego stresu.

Na co zwrócić uwagę?

Zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej: jeśli po posiłku masz uczucie ''cofania się'' treści żołądka do ust, to możesz mieć do czynienia refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks charakteryzuje się również bólem i kłuciem w żołądku, drapaniem w gardle, nieprzyjemnym zapach z ust i właśnie nudnościami po jedzeniu.

Nudności, ból brzucha, biegunka, wzdęcia i uczucie przelewania w żołądku i jelitach, a także nudności występujące niedługo po zjedzeniu posiłku mogą świadczyć o tym, ze w pożywieniu znajdowały się bakterie lub wirusy i doszło do zatrucia pokarmowego.

Ból lub pieczenie w nadbrzuszu, poposiłkowe uczucie pełności, wczesną sytość, nudności mogą wskazywać na dyspepsję czynnościową, która ma często tło psychosomatyczne.

Mdłości po posiłku mogą być także wywoływane przez stres i nerwicę żołądka. Przewlekły stres prowadzi do wydzielenia w organizmie adrenaliny, co powoduje zwiększenie wydzielania kwasu żółciowego, przez co zaburza się rytm trawienny i może dochodzić do nudności oraz ulewań po posiłku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)