Zamknij

Jak wygląda stolec przy chorej wątrobie? Nie ignoruj tych sygnałów

19.09.2022
Aktualizacja: 19.09.2022 09:15

Zmiana w wyglądzie stolca może świadczyć o rozwijających się, niebezpiecznych chorobach wątroby. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? 

Jak rozpoznać chorą wątrobę? Objawy widoczne w stolcu
fot. Shutterstock
  1. Jaki jest prawidłowy wygląd stolca?
  2. Chora wątroba a wygląd stolca: najważniejsze zmiany

Prawidłowe wypróżnianie się to ważny miernik naszego zdrowia. Dlatego nawet jeśli oglądanie stolca wydaje nam się dziwne czy wręcz obrzydliwe, od czasu do czasu warto to robić. W ten sposób możemy dowiedzieć się o wielu chorobach, m.in. wątroby. Narząd ten sam w sobie nie boli, ponieważ nie posiada receptorów czuciowych. Gdy choruje wątroba, zmienia się nie tylko kolor, ale i konsystencja stolca. To jeden z pierwszych objawów, które powinny nas zaalarmować.

Jaki jest prawidłowy wygląd stolca?

Stolec u osoby zdrowej uformowany jest w walec, ma zbitą (ale nie twardą) konsystencję. Ma brązowy odcień (bez zabarwień), nie powinno w nim być żadnych niestrawionych resztek pokarmów. Ważna jest też częstotliwość oddawania stolca. W granicach normy mieści się oddawanie stolca 3-4 razy dziennie. Stolec nie powinien brudzić muszli klozetowej, gdy spuścimy wodę. Samo wypróżnianie nie powinno też trwać dłużej niż kilka minut.

Chora wątroba a wygląd stolca: najważniejsze zmiany

Ocena konsystencji, barwy i elementów stolca jest ważną wskazówką, która może sugerować istnienie chorób wątroby. O ile zmiana w wyglądzie stolca może być krótkotrwała (na przykład w wyniku przyjmowanych leków czy nagłej zmiany diety), pewne oznaki powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień (jeśli nagle zaczęliśmy odwiedzać łazienkę rzadziej lub dużo częściej niż wcześniej, należy skonsultować się ze specjalistą).

Jak wygląda stolec przy chorej wątrobie? Niepokojące sygnały, to:

  • jasne, żółtawe zabarwienie kału (może być wynikiem wzrostu poziomu bilirubiny, który towarzyszy żółtaczce. Przyczyną żółtaczki jest wirusowe zapalenie wątroby. Żółty stolec może być też objawem polekowego czy toksycznego uszkodzenia wątroby, a także marskości)
  • wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki (zaburzenia pracy wątroby mogą prowadzić do tzw. nieszczelności jelit. W takim przypadku może pojawić się również krew w stolcu)
  • smoliste stolce  i towarzyszące im wymioty (taki objawy występuje u osób z postępującym rakiem wątroby)

Zmiana wyglądu stolca jest niepokojąca zwłaszcza wtedy, gdy nie zmieniliśmy nic w codziennej diecie i nie przyjmujemy leków.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, pulsmedycyny.pl