Zamknij

Głowa meduzy to objaw marskości wątroby. Jak rozpoznać głowę meduzy?

02.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:27

Głowa meduzy to jeden z objawów marskości wątroby, który świadczy niestety o silnym wyniszczeniu tego narządu. Głowa meduzy tworzy się wtedy, gdy poszerzone żyły krążenia bocznego układają się na skórze brzucha, jak wijące się węże. Dowiedz się, skąd się bierze głowa meduzy i jak wyleczyć ten stan.

Głowa Meduzy to objaw chorej wątroby
fot. Shutterstock

Głowa meduzy (łac. caput medusae) to objaw krążenia obocznego, charakterystyczny dla nadciśnienia wrotnego. Głowa meduzy, a w zasadzie nadciśnienie wrotne, które jest przyczyną tego specyficznego objawu, należy do głównych powikłań marskości wątroby.

Nazwa pochodzi od występującej w mitologii greckiej Meduzy, która zamiast włosów miała wijące się węże, a poszerzone żyły krążenia obocznego na skórze brzucha układają się w sposób przypominający głowę mitycznej Meduzy.

Czym jest nadciśnienie wrotne? To wzrost ciśnienia w żyle doprowadzającej krew do wątroby, nazywanej wrotną, powstaje najczęściej na skutek przeszkody mechanicznej lub zakrzepicy żył wątrobowych, która towarzyszy marskości wątroby.

Przy nadciśnieniu wrotnym tworzy się krążenie oboczne, czyli omijające żyłę wrotną i tworzy się tzw. zespolenie pępkowe lub przełykowe. Jeśli żyły okołopępkowe ulegną poszerzeniu, to uwidaczniają się na skórze brzucha chorego.

Czym jest marskość wątroby?

Marskość wątroby jest stanem, w którym włóknienie macierzy komórkowej osiąga tak duże natężenie, że dochodzi do całkowitego zatarcia struktury tego narządu. Marskość jest konsekwencją wielu przewlekłych, poważnych chorób wątroby, rozwija się latami. Nie ma możliwości, by odwrócić marskość wątroby.

Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia (głowy meduzy):

  1. głowa meduzy zewnętrzna, czyli poszerzenie żył położonych dookoła pępka, pojawiające się wtedy, gdy zachowana jest drożność żył okołopępkowych;
  2. głowa meduzy wewnętrzna - występujące częściej poszerzenie żył wewnętrznych ściany brzucha, dające się zobrazować ultrasonografią dopplerowską.

Jak rozpoznać głowę meduzy?

Głowa meduzy jest widoczna na skórze brzucha jako niebieskawe poszerzenie naczyń krwionośnych typu żylnego. W zaawansowanym stadium choroby widoczne jest wychylenie żył ponad powierzchnię skóry jamy brzusznej (żyły wystają).

W przypadku głowy meduzy wewnętrznej zmiany widoczne są zazwyczaj podczas obrazowego badania wątroby. Ten objaw problemów z wątrobą może być w początkowej fazie marskości wątroby niewidoczny. 

Jak leczyć głowę meduzy?

Głowa meduzy jest konsekwencją toczącego się procesu chorobowego, nie jego przyczyną.  Zaawansowana marskość wątroby jest chorobą niezwykle poważną. Jedyną metodą leczenia w przypadku chorych z marskością wątroby jest przeszczep wątroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.