Oceń
Po przechorowaniu COVID-19 często boli Cię brzuch? Masz wymioty, biegunkę, mdłości, choć objawy zakażenia koronawirusem dawno ustąpiły? Naukowcy twierdzą, że SARS-CoV-2 może znajdować się w jelitach ozdrowieńców przez kilka miesięcy po ustąpieniu COVID-19 i wywoływać przykre objawy jelitowe.
Z najnowszych badań wynika, że koronawirus może pozostawać w jelitach nawet przez kilka miesięcy po przechorowaniu COVID-19. Naukowcy twierdzą, że dolegliwości jelitowe u ozdrowieńców mogą świadczyć o tym, że wciąż wydalają oni wirusa.
Badanie próbek kału pacjentów po przebytym COVID-19 wykazało, że koronawirus może pozostawać w jelitach przez siedem miesięcy. Pacjenci z negatywnym wynikiem testu, ale z fragmentami wirusa w kale częściej zgłaszali utrzymujące się nudności, bóle brzucha i wymioty – nawet po tym, jak inne objawy choroby dawno ustąpiły.
Pacjenci z tzw. Long Covid zgłaszali:
- bóle głowy,
- katar,
- bóle całego ciała (mięśniowe),
- bóle brzucha,
- mdłości,
- wymioty.
W badaniu wzięło udział 113 uczestników, którzy pobierali próbki kału regularnie w ciągu kilku miesięcy. Niewielka liczba uczestników (3,8%), po siedmiu miesiącach od przechorowania COVID-19 nadal wydalała koronawirusa, co — zdaniem naukowców — może wskazywać na źródło tzw. Long COVID.
Badacze znaleźli ślady RNA wirusa w 85% próbek osób aktualnie zakażonych wirusem. Po tygodniu liczba ta spadła do połowy, a po czterech miesiącach tylko 12% nadal miało dodatni wynik w próbce stolca.
- Nikt tak naprawdę nie wie, co powoduje długi COVID — powiedziała autorka badania, dr Ami Bhatt, profesor medycyny i genetyki na Stanford Medicine.
Uważa się, że osoby z długim covidem, które doświadczają objawów poznawczych, znanych jako "mgła mózgowa", mogą mieć przewlekłą infekcję SARS-CoV-2 w układzie nerwowym. W taki sam sposób osoby z przewlekłymi problemami żołądkowymi mogą mieć wirusa w jelitach i wydalać go z kałem.
Badanie ma jednak swoje ograniczenia. Uczestników poproszono o zapieczętowanie próbek w torbie, która dezaktywuje wirusa. Oznacza to, że naukowcy mogli zidentyfikować tylko martwe fragmenty wirusa, więc nie byli w stanie kategorycznie stwierdzić, że jelito zawiera żywego koronawirusa.
Źródło: mirror.co.uk
Oceń artykuł