Zamknij

Jeśli nie zespół jelita drażliwego, to co? Choroby, które można pomylić z ZJN

06.08.2021 16:33

Objawy zespołu jelita drażliwego nie są charakterystyczne tylko dla tej choroby. Dowiedz się, jakie schorzenia mają podobne dolegliwości i jak je odróżnić od ZJN.

Jeśli nie zespół jelita drażliwego, to co?
fot. Shutterstock

Zespół jelita drażliwego (ZJN) to choroba trudna do zdiagnozowania, m.in. dlatego, że jej objawy nie są charakterystyczne i mogą występować również w innych dolegliwościach. Na przykład biegunka może być objawem zespołu jelita drażliwego postaci biegunkowej, ale również zatrucia pokarmowego, nadczynności tarczycy, alergii pokarmowej czy celiakii. Inny objaw – zaparcie występuje w zespole jelita drażliwego postaci zaparciowej, ale może pojawić się również w kamicy żółciowej, zapaleniu wyrostka robaczkowego etc.

Z jakimi chorobami można pomylić zespół jelita drażliwego?

Lista dolegliwości, choroby, z którymi można pomylić zespół jelita drażliwego, jest długa. Kilka z nich omawia w swojej książce "Jelito drażliwe. Leczenie dietą" dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz. Wymienia w niej m.in.:

  • Alergię i nietolerancję pokarmową – objawy takie jak ból brzucha, wzdęcia, uczucie przelewania się, nieprzyjemny zapach z ust, mogą wywoływać produkty, na które jesteśmy uczuleni lub mamy nadwrażliwość. Należą do nich m.in. pszenica (a właściwie zawarty w niej gluten), mleko krowie i jego przetwory, cukier, drożdże, wołowina i wieprzowina, jaja, soja, orzechy, ryby, seler, pietruszka, kawa, wszystkie produkty zawierające konserwanty, sztuczne dodatki, barwniki i słodziki. Jeśli po spożyciu tego typu produktów, pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a po ich odstawieniu mijają, to można podejrzewać alergię lub nadwrażliwość pokarmową.
  • Pasożytypasożyty jelitowe mogą powodować charakterystyczne objawy jelitowe (skurcze i bóle brzucha, luźne stolce, wzdęcia), które pojawiają się i znikają cyklicznie. Aby wykluczyć robaki w organizmie, warto wykonać badanie kału na obecność pasożytów.
  • Nadmierny rozwój grzybów Candida albicans – są to grzyby z rzędu drożdżaków, które mogą nadmiernie rozwinąć się w jelicie, prowadząc do jego grzybicy. Pojawiają się wtedy objawy podobne do tych przy zespole jelita drażliwego. Jak rozróżnić te dwie choroby? Należy wykonać test na obecność Candida.
  • Zaburzenie wchłaniania fruktozy – to kolejne schorzenie, które może dawać objawy jelitowe podobne do zespołu jelita drażliwego. Co ciekawe 1/3 chorych z ZJN ma problem z trawieniem lub wchłanianiem fruktozy w jelicie cienkim. Aby zdiagnozować to schorzenie, należy wykonać badanie na nietolerancję fruktozy, czyli test oddechowy, mierzący zdolność do wchłaniania fruktozy w dowolnej postaci.
  • Zaburzenia mikroflory jelitowej – w tym schorzeniu bakterie zmieniają odpowiedź metaboliczną, sprawiając, że układ odpornościowy obraca się przeciwko prawidłowej florze jelitowej. Główną przyczyną zaburzeń mikroflory jelitowej są nietolerancje pokarmowe, a także stosowanie leków z grupy NLPZ. Aby potwierdzić tę chorobę, należy wykonać test oddechowy na obecność metanu i wodoru w wydychanym powietrzu po spożyciu węglowodanu.

Ważne!

U osób po 50. roku życia, mężczyzn warto zwrócić uwagę na występowanie objawów alarmujących (m.in. zmniejszenie masy ciała, niedokrwistość, krwawienie z odbytnicy), które mogą świadczyć o występowaniu raka jelita grubego, celiakii, nieswoistych chorób zapalnych jelita. Natomiast u kobiet warto wykluczyć również raka jajnika.

Zespół jelita drażliwego – jak się go diagnozuje?

Zespół jelita drażliwego możemy podejrzewać, gdy odczuwamy nawracający dyskomfort lub ból brzucha minimum trzy dni w miesiącu przez trzy ostatnie miesiące i charakteryzuje się on przynajmniej dwiema cechami: ból zmniejsza się po wypróżnieniu, a jego początek związany jest ze zmianą częstotliwości wypróżnień i zmianą konsystencji stolca.
Oprócz objawów ze strony układu pokarmowego u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego mogą pojawić się:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Jelito drażliwe. Leczenie dietą", Hanna Stolińska-Fiedorowicz, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2018