Zamknij

Choroba Leśniowskiego-Crohna: objawy. Na co zwrócić uwagę?

28.04.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:34
Choroba Leśniowskiego-Crohna: objawy. Na co zwrócić uwagę?
fot. Shutterstock

Biegunki, bóle brzucha, chudnięcie, anemia - te objawy mogą wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna. To choroba ciężka, przewlekła, która w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie chorych. Warto wiedzieć, jak objawia się choroba Crohna, by wcześnie ją rozpoznać i rozpocząć leczenie. Sprawdź, co powinno zaalarmować.

  1. Choroba Leśniowskiego-Crohna: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  2. Choroba Leśniowskiego-Crohna: badania. Jak rozpoznać?

Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba przewlekła, która może dotyczyć dowolnego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej jest to końcowy odcinek jelita cienkiego.

Schorzenie to powoduje obniżenie jakości życia oraz upośledzenie sprawności chorego.

Dokładna przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna nie jest znana. Wśród mechanizmów powstawania wymienia się trzy główne czynniki: podatność genetyczną, mikroflorę jelitową i odpowiedź immunologiczną błony śluzowej

Choroba Leśniowskiego-Crohna: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Choroba występuje w dwóch fazach: remisji oraz zaostrzenia (aktywna postać). Obraz kliniczny (objawy) choroby Leśniowskiego-Crohna zależy od lokalizacji i fazy choroby.

Najczęstsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna to:

Objawy uzależnione od lokalizacji:

  • Postać klasyczna z zajęciem końcowego odcinka jelita krętego (końcowego odcinka jelita cienkiego): pierwszym objawem jest niedokrwistość lub gorączka o nieznanej przyczynie. Dominuje ból brzucha i biegunka. U niektórych chorych wyczuwalny jest guz w prawym dolnym kwadrancie jamy brzusznej.
  • Zajęcie jelita grubego: najczęstszym objawem choroby jest biegunka, często występuje też ból brzucha.
  • Zajęcie okolicy odbytu: wyrośla skórne, owrzodzenia, szczeliny, ropnie i przetoki okołoodbytowe.

W badaniach laboratoryjnych:

Choroba Leśniowskiego-Crohna: badania. Jak rozpoznać?

Rozpoznanie opiera się na endoskopii z pobraniem wycinków, histopatologii oraz metodach radiologicznych z użyciem kontrastu. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ''Choroba Leśniowskiego-Crohna – diagnostyka i leczenie'' artykuł autorstwa Andrzeja Hebzdy, Doroty Szczeblowskiej, Dariusza Serwina, Stanisława Wojtunia, Zbigniew Hebzdy, Iwony Grys z Kliniki Chorób Wewnętrznych, 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie i Kliniki Gastroenterologii, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie; Medycyna Praktyczna (mp.pl)