Zamknij

Agata Młynarska w Radiu ZET: to jest ciężka walka

27.03.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 03:08
Choroba Leśniowskiego-Crohna: Agata Młynarska w Radiu ZET
fot. Radio Zet

– Opadasz z sił, odmawiasz współpracy z otoczeniem, wydaje ci się, że umierasz – mówiła Agata Młynarska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. 

Agata Młynarska miała zaplanowane prowadzenie Festiwalu w Opolu, gdy po raz pierwszy z atakiem choroby trafiła do szpitala. Pani profesor Grażyna Rydzewska, która przyjęła ją na oddział, powiedziała: „możesz próbować, ale najważniejsze jest twoje zdrowie”. Do szpitala przyjechała nawet telewizyjna stylistka, ale ostatecznie wszystko spełzło na niczym. „Musiałam zrezygnować z wielu rzeczy. Przede wszystkim ze swojego rozbuchanego ego” – przyznała Agata Młynarska w Radiu ZET.

Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Ból był taki, że wydawało jej się, że umiera. Po obserwacji na SOR-ze Agata Młynarska trafiła na oddział, gdzie poinformowano ją, że diagnostyka może potrwać nawet kilka tygodni. „Nie ukrywam, że byłam wściekła. Nie rozumiałam, dlaczego rzeczy nie dzieją się, tak, jak ja sobie to wymyśliłam. To była największa lekcja pokory, jaką dała mi moja choroba” – wspominała Agata Młynarska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. Po 1,5 miesiąca badań usłyszała diagnozę: Nieswoiste zapalenie jelit. Choroba Leśniowskiego-Crohna.

– Nieswoiste zapalenie jelit, czyli takie, dla którego nie mamy dokładnego czynnika przyczynowego. Gdy dochodzi do zakażenia salmonellą, to jest to zapalenie jelit, swoiście wywoływane przez salmonellę. Tutaj tego czynnika etiologicznego jednego nie ma – tłumaczyła prof. Grażyna Rydzewska, gastrolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii w Radiu ZET.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Nieswoiste zapalenie jelit to choroba przewlekła, cywilizacyjna, autoimmunologiczna. Z powodu niespecyficznych objawów postawienie diagnozy jest wyjątkowo trudne.

Najczęstsza lokalizacja choroby Leśniowskiego-Crohna to końcowy odcinek jelita krętego, ale schorzenie to może występować na każdym odcinku przewodu pokarmowego. „Objawy są na tyle niespecyficzne, że nawet w krajach najbardziej rozwiniętych, w Stanach Zjednoczonych, opóźnienie diagnostyki od pierwszych objawów do postawienia diagnozy wynosi pięć lat” – mówiła prof. Grażyna Rydzewska.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Ból brzucha i biegunka kojarzą się przede wszystkim ze stresem. Jednak w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna to nie stres jest przyczyną dolegliwości. Nieswoiste zapalenie jelit to choroba cywilizacyjna, autoimmunologiczna. „Ból brzucha i biegunkę możemy mieć wszyscy, ale nie wszyscy mamy ją ciągle. Jeśli przechodzi w stan przewlekły, musimy nad tym zapanować” – podkreślała prof. Grażyna Rydzewska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, to m.in.:

  • przewlekła lub nawracająca biegunka,
  • nawracające wymioty,
  • obniżenie energii,
  • krew w stolcu.

Każdy pacjent wymaga innego leczenia. W leczeniu stosuje się, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, m.in.:

  • steroidy,
  • leki immunosupresyjne,
  • leki biologiczne.

Ale, jak podkreślała obecna w studiu ekspertka, najważniejsza jest samokontrola. „Pacjent musi wiedzieć, co powinien zrobić, gdy się zaczyna gorzej czuć, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby” – tłumaczyła prof. Grażyna Rydzewska.

Pasażer na gapę

– To jest pasażer, z którym jadę od pewnego czasu i muszę go dobrze traktować, bo inaczej będzie dla mnie nieznośny – mówiła Agata Młynarska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent” w Radiu ZET.

Agata Młynarska od lat otwarcie mówi o swojej chorobie, ponieważ uważa, że jako dziennikarka ma obowiązek dzielić się wiedzą. Zdaniem prof. Grażyny Rydzewskiej jest to niesłychanie ważne. „Proszę pamiętać, że 1/4 osób zaczyna chorować na chorobę Leśniowskiego-Crohna w wieku dziecięcym. W polskim rejestrze pierwsze zachorowanie w 75 proc. następuje przed 35. rokiem życia. Ludzie młodzi, załamani często tym, że mają chorobę przewlekłą, patrzą na Agatę i myślą: ok., ja też mogę żyć, mogę pracować, mi też się może udać”.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu