Cholecystektomia. Kiedy konieczna jest operacja pęcherzyka żółciowego?

22.01.2019
Aktualizacja: 19.02.2019 15:54
Cholecystektomia to zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego

Ból odczuwany wysoko pod prawymi żebrami może wskazywać na kolkę żółciową. Gdy badanie USG potwierdzi zapalenie pęcherzyka żółciowego, lekarz często kieruje pacjenta na cholecystektomię. Dowiedz się, na czym polega ten zabieg.

Pęcherzyk żółciowy to niewielki narząd znajdujący się w prawej górnej części brzucha. Odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie produkowanej przez wątrobę żółci, niezbędnej do trawienia tłuszczów. Najczęstszą przyczyną usunięcia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa, która dotyka nawet 20 proc. populacji.

Atak woreczka żółciowego – objawy

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do szpitala z silnym atakiem bólu, tzw. kolką żółciową spowodowaną ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Ból zlokalizowany jest po prawej stronie brzucha, ale, w przeciwieństwie do ataku wyrostka robaczkowego, wysoko, tuż pod prawymi żebrami.

Ból pęcherzyka żółciowego może być odczuwany jako rozlany, promieniujący do kręgosłupa, prawej łopatki lub barku. Czasem pojawia się także podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty lub wzdęcia. Zaostrzenie dolegliwości może występować po spożyciu tłustych pokarmów.

SKALA PROBLEMU

Najczęstszą przyczyną usunięcia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa, która dotyka nawet 20 proc. populacji.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – diagnostyka

Zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej spowodowane jest kamicą żółciową. Tzw. kamienie to złogi powstające z substancji zawartych w żółci, najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych oraz białek. Jeśli złogi zlokalizowane są w samym pęcherzyku, mówi się o kamicy pęcherzykowej. Jeśli występują w przewodach żółciowych – diagnozowana jest kamica przewodowa. Bardzo drobne złogi przypominające piasek określane są mianem błotka żółciowego.

W grupie podwyższonego ryzyka powstania kamicy żółciowej znajdują się osoby w starszym wieku (schorzenie dotyka nawet 50 proc. osób po 60. roku życia) oraz kobiety (chorują nawet 4-5 razy częściej niż mężczyźni).

Czynniki ryzyka powstawania kamicy żółciowej to także m.in.:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • czynniki hormonalne (np. wielokrotne ciąże),
  • szybka utrata masy ciała.

Kamica żółciowa stanowi przyczynę ponad 80 proc. zabiegów usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego – przyczyny

Prawidłowa grubość ściany pęcherzyka żółciowego wynosi do 4 mm. Jeśli na USG widać pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego, ale nie widać złogów, diagnozowane jest ostre lub przewlekłe, niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego. Pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego może mieć charakter rozlany lub ogniskowy.

Przyczyny pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego to m.in.:

  • polipy pęcherzyka żółciowego,
  • adenomiomatoza pęcherzyka żółciowego (gruczolak),
  • nowotwór pęcherzyka żółciowego.

Ze względu na ograniczone możliwości dokładnego zbadania zmiany w przypadku wątpliwości lekarza lub dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta zaleca się chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Cholecystektomia laparoskopowa i klasyczna

Chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego przeważnie wykonywane jest metodą laparoskopową, bez otwierania jamy brzusznej. Narzędzia wprowadzane są przez trzy małe nacięcia wykonywane na powierzchni jamy brzusznej. Cholecystektomia laparoskopowa obarczona jest mniejszym ryzykiem powikłań, wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu, a pacjent szybciej dochodzi do siebie.

W trakcie cholecystektomii laparoskopowej może się zdarzyć, że zajdzie konieczność wykonania cholecystektomii klasycznej, z otwarciem jamy brzusznej. Po leczeniu operacyjnym pacjenci pozostają na specjalnej diecie lekkostrawnej o obniżonej zawartości tłuszczu i przez 2–3 miesiące powinni unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów ze względu na ryzyko rozwinięcia się przepukliny pępkowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl