Zamknij

O czym świadczy burczenie w brzuchu? Niekoniecznie oznacza głód

20.05.2022
Aktualizacja: 20.05.2022 15:45
Skąd się bierze burczenie w brzuchu?
fot. Schutterstock

Burczenie w brzuchu, zwłaszcza głośne, może być zawstydzające, zwłaszcza w towarzystwie. Jak się okazuje, zwykle jest jednak częścią procesu trawienia. Skąd się bierze i czy może świadczyć o problemach ze zdrowiem? Wyjaśniamy.

 1. Co jest przyczyną bulgotania w brzuchu?
 2. O czym świadczy burczenie w brzuchu?
 3. Kiedy należy iść do lekarza?

Mimowolnych dźwięków wydawanych przez żołądek, nad którymi zupełnie nie da się zapanować, nie sposób przewidzieć. Na szczęście, takie burczenie czy bulgotanie jest zwykle normalną częścią procesu trawienia i nie należy się nimi przejmować. Rzadko jest natomiast oznaką jakichś problemów z układem pokarmowym, choć może się to zdarzyć.

Co jest przyczyną bulgotania w brzuchu?

Bulgotanie czy burczenie może mieć swoje źródło w żołądku lub w jelicie cienkim. Powszechnie odgłosy te kojarzy się z głodem, ponieważ zazwyczaj są głośniejsze, gdy żołądek lub jelita są puste. Pozbawione zawartości nie tłumią wtedy dobrze dźwięków.

Aby burczenie w brzuchu się pojawiło, muszą zostać spełnione takie warunki jak:

 • musi wystąpić skurcz mięśni ściany jelita
 • w jelitach muszą znajdować się płyny
 • w jelitach musi znajdować się gaz.

O czym świadczy burczenie w brzuchu?

Powodów burczenia w brzuchu może być co najmniej kilka. Na szczęście w większości przypadków takie odgłosy są oznaką zupełnie normalnego procesu trawienia i dobrej perystaltyki jelit. Naprawdę rzadko zdarza się, że przyczyna jest poważna i wymaga interwencji lekarskiej.

 • Normalne trawienie. Bulgotanie może być oznaką normalnego trawienia. Kiedy jelita kurczą się, przesuwając zgromadzone w nich powietrze i płyn, ruch ten może odbijać się echem w żołądku. Wtedy odgłosy słychać na zewnątrz ciała.
 • Głód. Gdy żołądek jest pusty, częściej słyszy się głośne dźwięki, ponieważ nie ma w nim nic, co mogłoby je wyciszyć. Poza tym siła i szybkość skurczów żołądka i jelita cienkiego wzrasta, jeśli są one puste przez około 2 godziny. Dźwięki związane z głodem zazwyczaj przypominają warczenie.
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Czasami nadmierne odgłosy z żołądka mogą być spowodowane zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS). IBS powoduje również inne objawy, takie jak skurcze, biegunka, wzdęcia i gazy.
 • Nietolerancja pokarmowa. U niektórych osób częste bulgotanie lub inne odgłosy wynikają z nietolerancji pokarmowej. Niepełne trawienie może prowadzić do powstawania gazów w jelitach. Do najczęstszych winowajców należą: gluten, produkty mleczne, fasola i rośliny strączkowe, niektóre owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, które zawierają dużo błonnika.
 • Płytki oddech. Oddychanie jedynie klatką piersiową sprawia, że przy każdym oddechu ramiona podnoszą się, a rozszerza się tylko klatka piersiowa (a nie brzuch), powoduje spłycenie oddechu. Oznacza to, że do krwi dostaje się mniej tlenu, co może mieć wpływ na trawienie.
 • Blokada jelit. Bardzo głośne, wysokie dźwięki w żołądku mogą być objawem niedrożności jelit, czyli stanu, w którym pokarm i stolec nie są w stanie swobodnie przemieszczać się z żołądka do odbytnicy. Inne objawy niedrożności jelit to: silny ból lub skurcze w jamie brzusznej, wymioty, uczucie pełności, obrzęk brzucha, niemożność oddania gazów lub stolca.

Kiedy należy iść do lekarza?

W większości przypadków burczenie w brzuchu nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak odgłosom towarzyszą inne objawy, mogą one sygnalizować poważniejszy problem, taki jak blokada jelit lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli odgłosy dochodzące z żołądka są uporczywe lub jeśli towarzyszą im inne objawy. Zwróć szczególną uwagę na:

 • ból brzucha
 • silne gazy lub wzdęcia
 • biegunkę, wymioty lub zaparcia
 • gorączkę
 • utratę apetytu
 • skrajne zmęczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Healthline