Zamknij

Ból żołądka: od przejedzenia do owrzodzenia. Jakie są przyczyny bólu żołądka?

18.09.2018
Aktualizacja: 26.10.2020 15:00

Ból żołądka to częsta dolegliwość, jednak rzadko kiedy kojarzona z samym żołądkiem. Najczęściej ból żołądka określa się jako ból w mostku lub w prawym nadbrzuszu. Ból żołądka może pojawić się po przejedzeniu, po spożyciu nieprawidłowej żywności (zbyt tłustej lub ostrej), a także w czasie zażywania niektórych leków. Bywa też niestety objawem poważnych chorób, takich jak ostre zapalenie żołądka, rak, choroba wrzodowa czy refluks. Dowiedz się, o czym może świadczyć ból żołądka.

Ból żołądka
fot. Shutterstock

Ból żołądka jest jednym z częstszych objawów chorób układu pokarmowego. 

Ból, który dotyczy żołądka, opisać można jako ból w dołku, ostry ból w nadbrzuszu, skurcz żołądka, czy ostry ból w okolicy prawego nadbrzusza.

Spis treści:

Żołądek stanowi ,,wrota'' do organizmu, jego rolą jest rozdrabnianie pokarmu, wyjaławianie go i trawienie. Dlatego nie tylko choroby, ale również spożycie niewłaściwych pokarmów, czy leków może powodować ból tego narządu i inne objawy takie jak zgaga, odbijanie, nudności i wymioty.

Dlaczego boli żołądek?

Ból żołądka może pojawiać się z wielu powodów. Jedną z częstszych przyczyn jest długotrwały stres, a także niestrawność, czy podrażnienie ściany żołądka. Żołądek boli często z powodu błędów dietetycznych: jedzenia zbyt dużej ilości i zbyt tłustych produktów, a także jedzenia dużej ilości słodyczy, ostrych potraw czy picia kawy na czczo.

Warto pamiętać, że nawracającego lub przedłużającego się i silnego bólu żołądka nie wolno ignorować. Może to być bowiem objaw poważnej choroby. Należy pamiętać, że dolegliwości związane z niestrawnością czy podrażnieniem ściany żołądka mają charakter przejściowy. Ból silny, długotrwały i nawracający należy skonsultować z lekarzem.

Możliwe przyczyny bólu żołądka:

STRES: ból żołądka wywołany silnym i długotrwałym stresem określany jest jako ściskanie w dołku. Zazwyczaj pojawia się po ok. 2-3 godzinach po jedzeniu, ale może wystąpić w każdym momencie. Często towarzyszy mu zgaga, wzdęcia i chudnięcie.

CHOROBA REFLUKSOWA PRZEŁYKU: ból żołądka pojawia się zazwyczaj po ok. 3 godzinach po posiłku. Ból jest piekący, palący i nierzadko towarzyszy mu ssanie w żołądku, do którego czasami dochodzą nieprzyjemne skurcze. W chorobie refluksowej dochodzi okresowo do cofania się treści żołądka, występuje również zgaga i niestrawność, a nawet zwracanie treści pokarmowej.

OSTRE ZAPALENIE ŻOŁĄDKA: oprócz bólu żołądka występują nudności, brak apetytu i wymioty, a także dyspepsja, czyli dyskomfort i ucisk odczuwalny w górnej części brzucha. W przypadku ciężkiego zapalenia żołądka może pojawić się krwawienie z przewodu pokarmowego.

WRZÓD ŻOŁĄDKA: typowym objawem jest ból w nadbrzuszu i ból ten związany jest ze spożywaniem pokarmów, czyli pojawia się po jedzeniu. Do objawów towarzyszących zalicza się także: nudności, zgagę, utratę apetytu, zmniejszenie masy ciała.

WRZÓD DWUNASTNICY: ból w nadbrzuszu (ból żołądka) występuje zazwyczaj w nocy przy pustym żołądku, a zjedzenie czegoś powoduje, że ból łagodnieje lub całkiem ustępuje. 

RAK ŻOŁĄDKA: ból żołądka jest narastający i może być bardzo silny (w przypadku nacieku), towarzyszą mu nudności i wymioty, złe samopoczucie, utrata masy ciała i brak apetytu.

CHŁONIAK ŻOŁĄDKA: objawia się podobnie jak rak żołądka, ale charakterystycznym objawem, oprócz bólu, są obfite nocne poty.

CHOROBA MENETRIERA: to rzadka choroba, której podobnie jak w przypadku zapalenia żołądka, towarzyszy silny ból, wymioty lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

BÓL ŻOŁĄDKA CZYNNOŚCIOWY: to ból nagły, napadowy, ale nie związany z żadną przyczyną organiczną, a będący raczej objawem nerwicy czy zaburzeń czynnościowych narządu. Najczęściej wystąpienie bólu poprzedzone jest sytuacją stresową, zdenerwowaniem.

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE TRZUSTKI: ból żołądka jest piekący, przeszywający i promieniuje do kręgosłupa. Może pojawiać się po posiłku lub zupełnie niezależnie. Zazwyczaj trwa kilka godzin, może być opasujący lub promieniujący. Charakterystyczne dla zapalenia trzustki są tłuszczowe stolce.

MASKA BRZUSZNA ZAWAŁU: ból w środkowym nadbrzuszu lub w okolicy prawego łuku żebrowego, któremu towarzyszą nudności i wymioty, może świadczyć o zawale serca ściany dolnej.

Jakie badania wykonać, gdy boli żołądek?

Jeśli ból żołądka jest niepokojący, silny, występuje okresowo, nawraca lub wcale nie ustaje, a także, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty, biegunki, poty czy krwawienie z przewodu pokarmowego, należy zgłosić się na badania do lekarza.

Przy podejrzeniu choroby wrzodowej wykonuje się badania pozwalające wykryć H. pylori, a jeśli diagnoza się potwierdzi, stosuje się antybiotykoterapię. 

Badania, które wykonuje się z powodu bólu żołądka to gastroskopia i kolonoskopia. Nie należą one do przyjemnych, ale pozwalają na dokładne obejrzenie układu pokarmowego i pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Jak złagodzić ból żołądka?

Łagodzenie bólu żołądka należy zacząć od wyeliminowania czynników drażniących takich jak: papierosy, alkohol, ostre i tłuste potrawy, kofeina, leki przeciwbólowe. 

Gdy przyczyną bólu żołądka jest podrażnienie błony śluzowej, warto przez jakiś czas stosować dietę lekkostrawną i spożywać produkty mleczne, które neutralizują kwaśne środowisko żołądka. Jeśli naturalne metody nie przyniosą ulgi, można spróbować zastosować leki zmniejszające kwasowość żołądka.  

Chwilową ulgę przyniesie także picie ziołowych herbatek z rumianku, mięty, czy kwiatu lipy. Dobrym remedium na dolegliwości żołądkowe jest także nalewka z orzechów włoskich. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Ch. Fox, M. Lombard, E. Lam, Gastroenterologia, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007