Zamknij

Czy ból jelit powinien nas zaniepokoić? Najczęstsze przyczyny

01.01.2021
Aktualizacja: 01.01.2021 17:13

Ból jelit może być związany z wieloma chorobami, takimi jak zespół jelita drażliwego czy zapaleniem jelita grubego. Jak rozpoznać ból jelit i co powinno nas zaalarmować? Jeśli ból jelit pojawia się po jedzeniu i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się do specjalisty gastrologa. 

Kobieta ściska rękoma za brzuch z powodu bólu.
fot. Shutterstock

Ból jelit może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Zatruciem pokarmowym, problemami ze sprawami kobiecymi, czy problemami z nieodpowiednim funkcjonowaniem jelit. Nie jest łatwo rozpoznać, co tak naprawdę nam dolega, czy jest to niedyspozycja na przykład związana z bólem nerek, czy może jednak jest to ból jelit, z którym należy udać się do specjalisty – gastrologa.

Ból jelit może być spowodowany wieloma różnymi chorobami, na przykład zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita czy zapaleniem uchyłków jelita grubego.

Ból jelita grubego

Jak wiadomo, jelita podzielone są na dwa odcinki: jelito grube i jelito cienkie. Każdy  z nich może boleć z nieco innej przyczyny. Skąd mamy wiedzieć, że boli nas akurat jelito grube i jakie objawy najczęściej towarzyszą tej dolegliwości?

Jelita często bolą ze względu na rozwijający się w nich stan zapalny błony śluzowej odbytnicy i okrężnicy. Tego typu niedyspozycjom towarzyszą zazwyczaj długie biegunki z pojawiającą się w kale krwią. Chory bardzo często znacznie traci na wadze i skarży się na brak sił i odwodnienie organizmu.  

Dolegliwości związane z bólem jelita grubego utrzymują się przez długi czas i charakteryzują się okresami zaostrzeń, które najczęściej wywołane są takimi czynnikami jak: stres, zmiana sposobu odżywiania czy stosowanie niektórych leków przeciwzapalnych opartych na sterydach.

Choć choroba sama w sobie nie zagraża życiu, nieleczona może jednak doprowadzić do ostrego rozdęcia okrężnicy, któremu towarzyszy wysoka gorączka, przyspieszona akcja serca i silny ból wzdętego brzucha. W takiej sytuacji należy natychmiastowo udać się do lekarza, ponieważ tego typu powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci.

Dodatkowo nieleczone wrzody pojawiające się w jelicie grubym zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Najczęstsze objawy bólów jelita grubego:

 • bolesne parcie na stolec,
 • stolec z ropą i krwią,
 • wzdęcia brzucha,
 • biegunki,
 • nudności,
 • zaparcia,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • silne bóle brzucha.

Ból jelit – co pomaga

Wiele osób stara się leczyć ból jelit różnymi domowymi sposobami, należy jednak pamiętać o tym, że nie przy każdym bólu jelit można poradzić sobie bez pomocy fachowca i specjalistycznych leków.

Co jednak najczęściej pomaga na ból jelit? Lekarze przede wszystkim polecają odpowiednią dietę, która będzie składała się z regularnie spożywanych posiłków i z której wyeliminujemy duże ilości:

 • fruktozy, która znajduje się w owocach i miodzie,
 • sorbitolu, który jest składnikiem słodzików,
 • kawy,
 • alkoholu.

W przypadku chorób jelit, w których zmagamy się z zaparciami, do diety warto wprowadzić większe ilości błonnika przyspieszającego przemianę materii.

Dodatkowo, jeśli mamy problem z niestrawnościami i poczuciem wzdęcia, zaleca się picie ziołowych herbat, stosowanie lekkostrawnej diety czy unikanie stresu.

Ważne! Przy leczeniu jelit często największym czynnikiem powodującym dolegliwości jest stres, dlatego właśnie istotna jest również psychoterapia.

Ból jelit – po jedzeniu

To przypadłość, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Przyczyn złego samopoczucia może być wiele, dlatego właśnie lekarze bez dokładnych badań nie są w stanie postawić odpowiedniej diagnozy.

Specjaliści najczęściej jednak przy bólu jelit po jedzeniu mówią o błędach związanych z nieodpowiednią dietą. To właśnie ona prowadzi między innymi do niestrawności, zatruć czy nieprzyjemnego uczucia przejedzenia.  

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu jelit po jedzeniu:

 • Niestrawność zwana dyspesją -  objawy to na przykład: uczucie pełności w nadbrzuszu, uczucie pieczenia, wzdęcia. Niestrawność może być wywołana wieloma chorobami: stanami zapalnymi dróg żółciowych, trzustki, wątroby, refluksem, wrzodami, infekcjami wirusowymi, a nawet nowotworami.
 • Dyspepsja czynnościowa – rodzaj niestrawności, który polega na długotrwałym utrzymaniu przynajmniej jednego z objawów i nie ma nic wspólnego z chorobami organicznymi.
 • Zespół jelita drażliwego – choroba przewlekła, której często towarzyszą biegunki lub zaparcia. Jej jednoznaczne przyczyny nie zostały jeszcze poznane.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!