Balon w brzuchu, czyli rewolucyjny sposób na utratę wagi

Aleksandra Supryn
17.03.2016 13:28
Balon w brzuchu, czyli rewolucyjny sposób na utratę wagi
fot. Balon żołądkowy - na czym polega, gdzie można założyć? dla kogo?

Jesteś jedną z tych osób, które pomimo restrykcyjnego pilnowania diety oraz ćwiczeń fizycznych nie mogą stracić zbędnych kilogramów? Być może medycyna właśnie znalazła dla Ciebie sposób na zrzucenie wagi.

Ostatnio coraz bardziej popularny staje się balon żołądkowy, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie Ci kontrolować porcje jedzenia, a więc po prostu jeść mniej i chudnąć.

Balon żołądkowy – na czym to polega?

Balon żołądkowy wykonany jest ze specjalnego tworzywa, który jest odporny na soki żołądkowe. Nie musimy się więc obawiać, że materiał, z którego jest wykonany może przedostać się do krwiobiegu. Balon ten wypełnia się potem solą fizjologiczną lub powietrzem.

Dzięki umieszczeniu balonu żołądkowego w organizmie jesteśmy w stanie schudnąć nie przechodząc na żadną dietę. Najważniejsze jest to, że porcje jedzenia są znacznie mniejsze, a więc i ilość kalorii dostarczanych do organizmu jest o wiele mniejsza. To dlatego, że balon zajmuje sporą część żołądka, a my szybciej czujemy się syci.

Osobom, które decydują się na założenie balonu żołądkowego poleca się jednak aktywność fizyczną, dzięki której utrata wagi będzie szybsza.

Balon żołądkowy umieszcza się w organizmie nieoperacyjnie, więc nie musimy obawiać się operacji. Nienapompowany balonik umieszcza się w ciele pacjenta endoskopowo. Podczas zakładania, podaje się mu również środki rozluźniające i uspokajające, które mają ułatwić wprowadzenie wziernika. Dopiero po umieszczeniu balonu w żołądku, pompuje się go. Cała procedura trwa tylko 30 minut.

Balon pozostaje w ciele pacjenta od 6 do 12 miesięcy, następnie usuwa się go tą samą drogą – endoskopowo. Średnia utrata wagi to 15-20 kg.

Balon żołądkowy można założyć również w wielu ośrodkach medycznych w Polsce.

Dla kogo przeznaczony jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy zakłada się przede wszystkim osobom, których nadwaga jest znaczna – co najmniej o 40 proc. większa niż prawidłowa masa ciała. Zwłaszcza takim, które od kilku lat bezskutecznie próbują zrzucić wagę stosując środki farmakologiczne, surowe diety i inne programy odchudzające.

Często stosuje balonową metodę stosuje się również, gdy osoba ma niedługo przejść kolejną operację, w której nadwaga przeszkadza.

Jednak nie tylko osoby z dużą nadwagą mogą skorzystać z balonu żołądkowego. Lekarze zakładają go nawet osobom, które po prostu chciałaby zrzucić trochę wagi przed ważną uroczystością lub szybciej i bez dużego wysiłku osiągnąć wymarzoną szczupłą sylwetkę. 

___

ZdrowoBardzo / AS