Oceń
Alkoholowe uszkodzenie wątroby to stan, który rozwija się w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, a w zasadzie alkoholu etylowego (etanolu). W zależności od ilości spożywanego alkoholu, uwarunkowań genetycznych, uszkodzenia wątroby powodowane alkoholem dzieli się na: alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby i marskość wątroby.
Wszystkie te choroby różnią się przebiegiem, objawami, rokowaniem, metodą leczenia, ale ich wspólną cechą jest przyczyna, czyli nadużywanie alkoholu.
Alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje nawet u 90 proc. osób nadużywających alkoholu. Charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu (kropli tłuszczu) w komórkach wątroby. Zaprzestanie spożywania alkoholu powoduje ustępowanie choroby, ale bagatelizowanie stanu może w miarę upływu czasu prowadzić do marskości wątroby.
Alkoholowe zapalenie wątroby charakteryzuje się stłuszczeniem, zwyrodnieniem, stanem zapalnym i rozwijającym się włóknieniem wątroby. Zapalenie może mieć różne nasilenie. Abstynencja alkoholowa w przypadku łagodnego i średnio nasilonego zapalenia prowadzi do cofania się zmian. Ciężkie alkoholowe zapalenie wątroby niestety źle rokuje.
Alkoholowa marskość wątroby to stan, w którym włóknienie osiąga tak duże natężenie, że dochodzi do całkowitego zatarcia struktury anatomicznej wątroby. Na skutek niedokrwienia dochodzi do martwicy komórek wątrobowych i postępującej utraty czynnego miąższu, a w końcu do zaburzeń czynności wątroby. Marskość jest końcowym stadium przewlekłej choroby wątroby.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby: przyczyny
Wątroba jest głównym miejsce metabolizmu alkoholu etylowego, dlatego jego nadmierne spożywanie wpływa negatywnie przede wszystkim na ten narząd.
Mechanizm wydalania alkoholu etylowego z organizmu polega na jego utlenianiu do aldehydu i kwasu octowego. Jednak ten proces prowadzi do zaburzenia równowagi procesów utleniania i redukcji w komórce oraz wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego, który uznaje się za główny czynnik uszkadzający wątrobę.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby: objawy
Niepowikłane stłuszczenie wątroby przez długi czas nie daję żadnych objawów. W miarę upływu czasu mogą jednak występować takie symptomy jak zmęczenie, dyskomfort w jamie brzusznej spowodowany przez powiększoną wątrobę.
Alkoholowe zapalenie wątroby może się natomiast manifestować żółtaczką, gorączką, obrzękami, wodobrzuszem i objawami niewydolności wątroby.
Najpoważniejszy stan, czyli marskość wątroby, charakteryzuje wiele objawów. U chorych, u których uszkodzenie wątroby jest znaczne, występują objawy, takie jak żółtaczka, stany podgorączkowe, obrzęki kończyn, wodobrzusze, żylaki przełyku oraz zaburzenia neurologiczne pod postacią encefalopatii wątrobowej.
Uwaga! Zauważasz u siebie wskazane wyżej objawy? Koniecznie zaprzestań spożywania alkoholu i zgłoś się do lekarza.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby: diagnozowanie
Cały proces diagnostyczny alkoholowego uszkodzenia choroby rozpoczyna się od potwierdzenia spożywania alkoholu przez pacjenta. W tym celu należy wypełnić specjalny kwestionariusz.
Alkoholowe uszkodzenia wątroby rozpoznaje się na podstawie: USG jamy brzusznej, próby wątrobowej, biopsja wątroby (nie zawsze stosowane), elastografii wątroby.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby: leczenie
Podstawą leczenia jest po prostu zaprzestanie spożywania alkoholu. W przypadku stłuszczenia lub łagodnego zapalenia wątroby skutki są odwracalne i choroba ustępuje. Natomiast w przypadku ciężkiego zapalenia wątroby lub marskości rokowania nie są pomyślne nawet po całkowitym zaprzestaniu spożywania alkoholu.
Jeśli marskość wątroby doprowadzi do przebudowy tego narządu, to stan ten jest nieodwracalny i niestety postępujący. Szybkość tego procesu jest bardzo indywidualna, ale może być bardzo duża u osób spożywających alkohol. Rozwój uszkodzenia narządu można hamować farmakologicznie, choć końcowym etapem leczenia i tak naprawdę jedynym skutecznym jest zabieg przeszczepienia wątroby.
Oceń artykuł