Zamknij

5 nieoczywistych objawów toksycznego uszkodzenia wątroby

Natalia Kovacs
07.11.2022
Aktualizacja: 07.11.2022 13:04

Toksyczne uszkodzenie wątroby jest powodowane głównie przez alkohol, a także niektóre leki. To częsta przyczyna ostrej niewydolności wątroby. Długo rozwija się bezobjawowo, aż nagle powoduje trwałe uszkodzenie wątroby. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać wczesne objawy toksycznego uszkodzenia wątroby. Oto 5 znaków ostrzegawczych.

Brzydki oddech od chorej wątroby
fot. Shutterstock
  1. Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby
  2. Badania oceniające kondycję wątroby

Toksyczne uszkodzenie wątroby rozwija się na skutek zatrucia organizmu alkoholem, lekami lub pestycydami. Toksyny powodują, że w komórkach miąższu wątroby zachodzą niekorzystne zmiany, co może prowadzić do bezobjawowego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych aż po piorunującą niewydolność wątroby. Toksyczne uszkodzenie wątroby może rozwinąć się zarówno po jednorazowym przyjęciu dużej dawki toksyny, jak i po długotrwałej, przewlekłej ekspozycji wątroby na toksyczną substancję.

Problemy z wątrobą dotykają mniej więcej co dziesiątą osobę. Nadużywanie alkoholu jest główną przyczyną niewydolności wątroby, ale może być też wiele innych przyczyn, w tym niektóre popularne i często stosowane leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, antybiotyki, leki przeciwprątkowe, kwas walproinowy, witamina A, metotreksat, psychomimetyki oraz leki hormonalne i sterydy anaboliczne.

Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby

Wątroba to organ niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomaga w metabolizowaniu tłuszczów i regulacji hormonów, a jedną z jej najważniejszych funkcji jest filtrowanie toksyn z krwi. Gdy pojawia się problem z wątrobą, poziom toksyn może wzrosnąć, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych.

Aby uniknąć trwałego uszkodzenia wątroby, warto zwrócić uwagę na tzw. znaki ostrzegawcze, czyli objawy, które mogą wskazywać na to, że wątrobę "atakują" toksyny.

Wczesne objawy toksycznego zapalenia wątroby to:

  1. brzydki oddech,
  2. bóle głowy i migreny,
  3. nadmierne pocenie,
  4. wzdęcia,
  5. pajączki na skórze.

Lekceważone i nieleczone toksyczne uszkodzenie wątroby może prowadzić do marskości i całkowitej niewydolności wątroby, a nawet śmierci.

Badania oceniające kondycję wątroby

Występowanie niepokojących objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza i wykonania niezbędnych badań. Na regularne badania wątroby powinny się także zgłaszać osoby, które często spożywają alkohol i/lub regularnie zażywają leki. Lekarz na początku bada pacjenta w gabinecie, wykonując tzw. badanie palpacyjne pozwalające określić wielkość i twardość wątroby. Następnie zleca badanie moczu oraz badania z krwi, w tym próby wątrobowe, fosfotazę zasadowę oraz badania wykrywające WZW typu B i typu C.