Zamknij

3 niewidoczne oznaki zdrowych jelit. Masz je?

16.05.2022
Aktualizacja: 16.05.2022 12:35
Niewidoczne oznaki zdrowych jelit
fot. Schutterstock

Zdarza się, że oznaki zdrowych jelit bierzemy za dolegliwość – zwykle dlatego, że najczęściej szukamy u siebie oznak choroby. Warto więc wiedzieć, po czym poznać, że nasze jelita funkcjonują poprawnie i wszystko jest z nimi w porządku.

  1. Dlaczego warto mieć zdrowe jelita?
  2. Ważne oznaki zdrowia jelit

Nawet jeśli nie cierpisz na takie choroby, jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy celiakia, i tak prawdopodobnie od czasu do czasu doświadczasz codziennych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność, gazy czy zaparcia. Objawy chorobowe związane z jelitami zwykle rozpoznajemy poprawnie. Warto jednak wiedzieć, które oznaki mogą świadczyć, że z jelitami jest wszystko w porządku.

Dlaczego warto mieć zdrowe jelita?

Wspieranie zdrowia układu pokarmowego jest bardzo ważną częścią dbania o dobry stan zdrowia całego organizmu – to dlatego warto wiedzieć, co świadczy o dobrze pracujących jelitach. Prawidłowy mikrobiom jelitowy ma związek nie tylko z zachowaniem zdrowia układu pokarmowego, ale także z dłuższym życiem, mniejszą liczbą przypadków lęku i depresji. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Do poprawy zdrowia jelit może przyczynić się wiele rzeczy, w tym ćwiczenia fizyczne, redukcja stresu, regularne spożywanie pokarmów wspierających mikrobiom, w tym produkty bogate w prebiotyki i probiotyki). To ważne wiedzieć, by wiedzieć, czy twoje starania przynoszą dobre efekty – oznaki zdrowych jelit pomogą to ocenić.

Ważne oznaki zdrowia jelit

Nie przeocz oznak, że twoje jelita są zdrowe. Najważniejsze z nich to:

1. Regularne wypróżnienia

Każdy człowiek ma inne codzienne rytuały: niektórzy zaczynają dzień od ćwiczeń, inni od wypicia szklanki wody z cytryną. Dr Mark Pimentel, gastroenterolog z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles uważa, że wspólną cechą wszystkich rytuałów powinno być wypróżnienie. – Ludzie często nie wiedzą, co jest „normalne”, jeśli chodzi o wypróżnienia, ale w idealnym świecie rano, po obudzeniu powinniśmy po prostu iść do toalety – wyjaśnia lekarz. To niezbędne i nazywamy to wzorcem dobowym. Fizjologia jelit jest tak zaprojektowana, że kiedy wstajemy rano, okrężnica budzi się, kurczy, a zawartość jelit jest gotowa do usunięcia poza organizm.

Warto zadbać o taki właśnie dobowy rytm wypróżnień. Oczywiście, to sytuacja idealna, a regularne wypróżnienia o nieco innej porze dnia też są w porządku.

2. Okresowe burczenie w brzuchu

Dr Pimentel twierdzi, że powszechnym błędem jest przekonanie, że odgłosy burczenia w brzuchu zawsze oznaczają głód. Często jest to również znak, że dobrze działające jelita przechodzą w tryb, który można nazywać „trybem czyszczącym” lub „trybem wymiatania”.

– Dźwięk bulgotania w jelitach to tzw. migrujący kompleks motoryczny – wyjaśnia dr Pimentel. – Co 90 minut, jeśli nie jemy, przez jelita przechodzi fala czyszcząca. Burczenie w brzuchu jest więc dobrą rzeczą i nie powinno wprawiać w zakłopotanie.

Specjalista tłumaczy, że w ludzkich jelitach zaprogramowane są dwa tryby: jedzenia i czyszczenia. Należy pamiętać, że aby jelita się oczyściły, potrzeba trochę czasu. – Jeśli jemy przez cały dzień, nie zostawiamy jelitom czasu na oczyszczenie się. Jest potrzebny, aby przygotowały się one do następnego posiłku – wyjaśnia lekarz.

3. Poczucie energii i sprawny umysł

Jeśli nie masz potrzeby popołudniowej drzemki (lub wypicia kawy), to może być znak, że jelita są w dobrej kondycji. Według dr. Pimentela, sprawa jest prosta: proces trawienia wymaga znacznej ilości energii. – Kiedy twój organizm jest ciągle zajęty trawieniem lub są z tym jakieś problemy, więcej energii idzie na ten proces, a mniej zostaje jej dla mózgu, płuc i innych układów wewnętrznych – wyjaśnia lekarz. Jeśli natomiast trawienie przebiega bez zakłóceń, człowiek zwykle czuje się mniej zmęczony, bo energia jest dostarczana również do innych części ciała.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Well+Good