Zamknij

3 niewidoczne oznaki zdrowych jelit. Masz je?

16.05.2022
Aktualizacja: 16.05.2022 12:35

Zdarza się, że oznaki zdrowych jelit bierzemy za dolegliwość – zwykle dlatego, że najczęściej szukamy u siebie oznak choroby. Warto więc wiedzieć, po czym poznać, że nasze jelita funkcjonują poprawnie i wszystko jest z nimi w porządku.

Niewidoczne oznaki zdrowych jelit
fot. Schutterstock
  1. Dlaczego warto mieć zdrowe jelita?
  2. Ważne oznaki zdrowia jelit

Nawet jeśli nie cierpisz na takie choroby, jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy celiakia, i tak prawdopodobnie od czasu do czasu doświadczasz codziennych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność, gazy czy zaparcia. Objawy chorobowe związane z jelitami zwykle rozpoznajemy poprawnie. Warto jednak wiedzieć, które oznaki mogą świadczyć, że z jelitami jest wszystko w porządku.

Dlaczego warto mieć zdrowe jelita?

Wspieranie zdrowia układu pokarmowego jest bardzo ważną częścią dbania o dobry stan zdrowia całego organizmu – to dlatego warto wiedzieć, co świadczy o dobrze pracujących jelitach. Prawidłowy mikrobiom jelitowy ma związek nie tylko z zachowaniem zdrowia układu pokarmowego, ale także z dłuższym życiem, mniejszą liczbą przypadków lęku i depresji. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Do poprawy zdrowia jelit może przyczynić się wiele rzeczy, w tym ćwiczenia fizyczne, redukcja stresu, regularne spożywanie pokarmów wspierających mikrobiom, w tym produkty bogate w prebiotyki i probiotyki). To ważne wiedzieć, by wiedzieć, czy twoje starania przynoszą dobre efekty – oznaki zdrowych jelit pomogą to ocenić.

Ważne oznaki zdrowia jelit

Nie przeocz oznak, że twoje jelita są zdrowe. Najważniejsze z nich to:

1. Regularne wypróżnienia

Każdy człowiek ma inne codzienne rytuały: niektórzy zaczynają dzień od ćwiczeń, inni od wypicia szklanki wody z cytryną. Dr Mark Pimentel, gastroenterolog z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles uważa, że wspólną cechą wszystkich rytuałów powinno być wypróżnienie. – Ludzie często nie wiedzą, co jest „normalne”, jeśli chodzi o wypróżnienia, ale w idealnym świecie rano, po obudzeniu powinniśmy po prostu iść do toalety – wyjaśnia lekarz. To niezbędne i nazywamy to wzorcem dobowym. Fizjologia jelit jest tak zaprojektowana, że kiedy wstajemy rano, okrężnica budzi się, kurczy, a zawartość jelit jest gotowa do usunięcia poza organizm.

Warto zadbać o taki właśnie dobowy rytm wypróżnień. Oczywiście, to sytuacja idealna, a regularne wypróżnienia o nieco innej porze dnia też są w porządku.

2. Okresowe burczenie w brzuchu

Dr Pimentel twierdzi, że powszechnym błędem jest przekonanie, że odgłosy burczenia w brzuchu zawsze oznaczają głód. Często jest to również znak, że dobrze działające jelita przechodzą w tryb, który można nazywać „trybem czyszczącym” lub „trybem wymiatania”.

– Dźwięk bulgotania w jelitach to tzw. migrujący kompleks motoryczny – wyjaśnia dr Pimentel. – Co 90 minut, jeśli nie jemy, przez jelita przechodzi fala czyszcząca. Burczenie w brzuchu jest więc dobrą rzeczą i nie powinno wprawiać w zakłopotanie.

Specjalista tłumaczy, że w ludzkich jelitach zaprogramowane są dwa tryby: jedzenia i czyszczenia. Należy pamiętać, że aby jelita się oczyściły, potrzeba trochę czasu. – Jeśli jemy przez cały dzień, nie zostawiamy jelitom czasu na oczyszczenie się. Jest potrzebny, aby przygotowały się one do następnego posiłku – wyjaśnia lekarz.

3. Poczucie energii i sprawny umysł

Jeśli nie masz potrzeby popołudniowej drzemki (lub wypicia kawy), to może być znak, że jelita są w dobrej kondycji. Według dr. Pimentela, sprawa jest prosta: proces trawienia wymaga znacznej ilości energii. – Kiedy twój organizm jest ciągle zajęty trawieniem lub są z tym jakieś problemy, więcej energii idzie na ten proces, a mniej zostaje jej dla mózgu, płuc i innych układów wewnętrznych – wyjaśnia lekarz. Jeśli natomiast trawienie przebiega bez zakłóceń, człowiek zwykle czuje się mniej zmęczony, bo energia jest dostarczana również do innych części ciała.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Well+Good