Zamknij

Zapalenie płuc: gdy oddychanie sprawia problem. Jak je wyleczyć?

02.01.2018
Aktualizacja: 16.11.2022 21:48

Zapalenie płuc to infekcja jednego lub obu płuc. Może być spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Jednak najczęściej mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem płuc. Choroba objawia się kaszlem, problemami z oddychaniem i gorączką. W większości przypadków, zapalenie płuc może być leczone w domu. Na ciężki przebieg choroby są natomiast narażone osoby starsze, niemowlęta i przewlekle chorzy. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć zapalenie płuc.

Prześwietlenie płuc
fot. EastNews

Zapaleniem płuc nazywamy zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Do zapalenie płuc dochodzi, gdy na skutek działania czynników biologicznych w miąższu płucnym powstają zapalne nacieki, a w pęcherzykach płucnych wysięk.  

Zapalenie płuc można podzielić według etiologii na bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze. Chorobę dzieli się również ze względu na miejsce i sposób zarażenia. Mówimy wtedy o zapaleniu płuc szpitalnym, czyli rozwijającym się do 48 godzin od przyjęcia do szpitala, a także o zapaleniu płuc pozaszpitalnym, częstą, potencjalnie niebezpieczną chorobą infekcyjną. Zapalenie płuc można leczyć w domu, jedynie w niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Dotyczy to najczęściej seniorów, niemowląt i osób chorych przewlekle.

Zapalenie płuc - objawy

Objawy zapalenia płuc mogą pojawić się nagle (w ciągu 24 do 48 godzin) lub mogą pojawiać się wolniej przez kilka dni. Wirusowe zapalenie płuc może rozpoczynać się od objawów grypopodobnych, takich jak świszczący oddech, wysoka gorączka występuje najczęściej po 12-36 godzinach. Natomiast bakteryjne zapalenie płuc może wywoływać wysoką gorączkę oraz obfite pocenie się, niebieskawe usta i paznokcie oraz dezorientację.

Typowe objawy zapalenia płuc:

 • kaszel - który może być suchy. Może również wytworzyć się gęsty śluz żółty, zielony, brązowy,
 • trudności w oddychaniu - oddech może być szybki i płytki, może również brakować tchu, nawet podczas odpoczynku,
 • szybkie bicie serca,
 • gorączka,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • pocenie się i dreszcze,
 • utrata apetytu,
 • ból w klatce piersiowej - który pogarsza się podczas oddychania lub kaszlu.

Mniej powszechne objawy zapalenia płuc to:

 • odkrztuszanie krwi (krwioplucie),
 • bóle głowy,
 • zmęczenie,
 • nudności lub wymioty,
 • świszczący oddech,
 • ból stawów i mięśni,
 • uczucie dezorientacji, szczególnie u osób starszych.

UWAGA NA TE OBJAWY! Dzieci poniżej piątego roku życia mogą mieć znacznie przyspieszony oddech, a noworodki wymiotować. U maleńkich dzieci występuje także utrata apetytu i problem z przyjmowaniem płynów. Osoby starsze natomiast powinny zwrócić uwagę na niższą niż zwykle temperaturę ciała.

Zapalenie płuc wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwijających się, szczególnie wśród osób starszych, przewlekle chorych i małych dzieci.

Zapalenie płuc - kiedy zgłosić się do lekarza?

Z lekarzem należy skonsultować się od razu po wystąpieniu typowych objawów. Problem z oddychaniem to wystarczający powód do wizyty u specjalisty. Szczególnie niepokoić powinny nietypowe objawy, tj. przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej i uczucie dezorientacji. Wszelkie, nietypowe objawy, szczególnie u dzieci i osób starszych, należy niezwłocznie zgłaszać swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu.

Zapalenie płuc - leczenie

Łagodne zapalenie płuc może być leczone w domu i nie wymaga pobytu w szpitalu. Zaleca się wtedy odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów i zażywaniu antybiotyku lub innych leków wskazanych przez lekarza prowadzącego. Osoby ogólnie zdrowe powinny szybko reagować na leczenie, chociaż kaszel może dokuczać jeszcze przez jakiś czas.

W przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka - osób starszych, małych dzieci i niemowląt, osób chorych przewlekle - zapalenie płuc może być ciężkie, a leczenie może wymagać pobytu w szpitalu. Wynika to z ryzyka wystąpienia groźnych powikłań, które dla niektórych osób są śmiertelnym zagrożeniem.

Jak lekarz diagnozuje chorobę? W badaniu fizykalnym za pomocą opukiwania i osłuchiwania klatki piersiowej. Aby potwierdzić diagnozę zwykle wykonywany jest radiogram klatki piersiowej, na którym uwidacznia się zacienienie części miąższu płuc. Do badania laboratoryjnego oddaje się również plwocinę.

Niektóre choroby, takie jak astma, choroby serca, nowotwory lub cukrzyca mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia płuc.

Zapalenie płuc - powikłania

Powikłania po zapaleniu płuc są częstsze u małych dzieci i osób starszych, a także osób przewlekle chorych (np. na cukrzycę). Powikłania po chorobie obejmują:

 • zapalenie opłucnej, które może prowadzić do niewydolności oddechowej,
 • ropień płuca,
 • sepsę (zakażenie krwi).

Zapalenie płuc - zapobieganie

Aby zapobiec zapaleniu płuc należy przestrzegać zdrowego stylu życia, odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Należy także często myć ręce, dużo wypoczywać i zawsze zakrywać usta ręką lub chusteczką, gdy dochodzi do kichnięcia lub kaszlu.

Można również skorzystać z ogólnodostępnej szczepionki na grypę, która chroni też przed zapaleniem płuc spowodowanym zakażeniem wirusem grypy. Szczepionka ta może być stosowana przez osoby zdrowe, bez żadnych chorób przewlekłych, które chcą zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę. Dostępna jest również szczepionka przeciwko Streptococcus pneumoniae, przeznaczona głównie dla osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zapalenie płuc, dla osób z upośledzeniem odporności, seniorów przebywających w domach opieki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Robert Kieszko, Wirusowe i bakteryjne zapalenia płuc – różnicowanie kliniczne, Katedra i Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Borgis - Nowa Medycyna 2/2009, s. 138-141Jan Józefczuk, Andrzej Radzikowski, Piotr Albrecht, Marcin Kuczyński1, Elżbieta Koprowska, Zapalenia płuc u małych dzieci leczone cefuroksymem, Borgis - Nowa Pediatria 4/2004, s. 151-155pulmonologia.mp.pl