Oceń
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) to wyjątkowo groźny stan będący nierzadko przyczyną śmierci ciężko chorych ludzi. Przyczyną ARDS może być zapalenie płuc lub ich ciężki uraz, ale także sepsa, czy przedawkowanie leków. Dowiedz się, kto jest narażony na ARDS. Jak rozpoznać objawy?
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) jest stanem zagrażającym życiu człowieka i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej występuje u 10–58 osób na 100 000. Współczynnik umieralności wśród pacjentów z ARDS waha się od 27 proc. do 45 proc.
Szacuje się, że ponad 7 proc. wszystkich chorych na oddziałach intensywnej terapii ma zespół ostrej niewydolności oddechowej. Liczba ta wzrasta do ponad 12 proc. u pacjentów przebywających na oddziale OIOM dłużej niż 24 godziny.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS): przyczyny
ARDS nie występuje samoistnie, jest wynikiem innego stanu chorobowego lub poważnego urazu.
Przyczyną zespołu ostrej niewydolności oddechowej jest uraz ściany naczyń włosowatych z powodu choroby lub obrażeń fizycznych. Skutkiem tego jest przeciekanie ściany naczyń, co prowadzi do nagromadzenia płynu i ostatecznie zapadnięcia się pęcherzyków powietrznych, a to sprawia, że płuca tracą zdolność wymiany tlenu i dwutlenku węgla.
ARDS może spowodować bezpośredni uraz płuc lub pośredni uraz innych części ciała.
Bezpośrednie przyczyny ARDS to m.in.:
- Zapalenie płuc;
- Aspiracja treści żołądkowej;
- Stan bliski utonięciu;
- Ciężki uraz płuc;
- Wdychanie dymu i toksycznych gazów;
- Zator tłuszczowy.
Pośrednie przyczyny ARDS to m.in.:
- Wstrząs;
- Ciężka sepsa;
- Wielokrotne transfuzje krwi;
- Zapalenie trzustki;
- Przedawkowanie leku.
Zobacz także: Lek na koronawirusa to ibuprofen?
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS): objawy
Objawem zespołu ostrej niewydolności oddechowej są sine usta i koniuszki palców, a także duszność.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS): leczenie
Zespół ostrej niewydolności oddechowej leczy się za pomocą wentylacji mechanicznej, która pomaga płucom oddychać, a także za pomocą kontroli bilansu płynów, poprzez ograniczenie podaży płynów lub podanie dodatkowych ilości płynów.
Przydatne są równie techniki obejmujące pobranie krwi od pacjenta i wzbogacenie jej w tlen lub usunięcie dwutlenku węgla, aby wspomóc płuca i serce, w tym ECMO.
ARDS to stan ciężki, który może spowodować zgon w wyniku niewydolności wielonarządowej. Ryzyko śmierci jest większe u osób w podeszłym wieku oraz u osób z chorobami towarzyszącymi. Największe szanse na wyzdrowienie mają osoby młode.
Oceń artykuł
