Zamknij

Suszenie ubrań w mieszkaniu może być groźne dla zdrowia

06.05.2022
Aktualizacja: 06.05.2022 14:30
Suszenie ubrań
fot. Shutterstock

Suszenie ubrań w domu może przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób. Gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi pleśni, która jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu oddechowego. Zaostrza też objawy astmy i alergii. 

Przez większą część roku, osoby, które nie mają ogródków, muszą suszyć ubrania w mieszkaniach. Dotyczy to również osób, które nie mają balkonów i przez cały rok "żyją" z suszarkami porozstawianymi w pokojach. Jednak suszenie odzieży w pomieszczeniach może odbić się na zdrowiu. Co zrobić, gdy nie ma innego wyboru? Jak suszyć odzież, by uniknąć przykrych konsekwencji? Jest na to kilka sposobów.

Suszysz ubrania w domu? Uważaj na pleśń

Wieszanie wilgotnych ubrań w zamkniętych pomieszczeniach ma niestety swoje wady. Wilgoć z prania może powodować powstawanie pleśni w domu, co jest niebezpieczne dla zdrowia i może powodować kosztowne w naprawie uszkodzenia ścian, sufitów i parapetów.

W budynkach pleśń jest zwykle spowodowana brakiem wentylacji i zwiększoną wilgotnością. Podczas suszenia mokrej odzieży w domu wilgoć z prania odparowuje i osadza się na sufitach i ścianach, zwiększając ryzyko rozwoju pleśni lub pogarszając istniejące problemy z pleśnią, która rozpoczyna życie jako zarodniki grzybów. Chociaż zarodniki grzybów zwykle nie stanowią problemu dla większości dorosłych, wdychanie ich może być niebezpieczne dla dzieci i niemowląt, a także osób z problemami z oddychaniem lub słabym układem odpornościowym. Kiedy zarodniki osadzają się na powierzchniach i stają się pleśnią, mogą powodować alergie, chroniczne przeziębienia, podrażnienia skóry oraz zaostrzać astmę i egzemę.

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni? Eksperci wskazują na kilka rozwiązań: jednym z nich jest inwestycja w suszarkę (lub pralko-suszarkę), jest to jednak kosztowny pomysł. Innym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza/pochłaniacza wilgoci. Tego typu urządzenia kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pochłaniacz wilgoci przyda się nie tylko podczas suszenia odzieży, ale także jako element wyposażenia łazienki, która nie ma okna i dobrej wentylacji.

Najlepszym i najtańszym sposobem na ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni jest  otwieranie okien w pomieszczeniu, w którym suszą się ubrania (lub częstym wietrzeniu tego pomieszczenia), by umożliwić ucieczkę nadmiaru wilgoci z powietrza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk