Zamknij

Rozedma płuc: objawy. Czy rozedma płuc jest wyleczalna?

14.04.2021
Aktualizacja: 14.04.2021 17:35

Duszność, kaszel, zadyszka i problem ze swobodnym oddychaniem - te objawy mogą wskazywać na rozedmę płuc, chorobę atakującą głównie palaczy i osoby narażone na szkodliwe pyły i chemikalia. Jak rozpoznać rozedmę płuc? Czy chorobę można wyleczyć? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Rozedma płuc - objawy
fot. Shutterstock

Rozedma płuc to stan nieodwracalnego zniszczenia części płuc odpowiedzialnej za wymianę gazową, czyli oskrzelików oddechowych i woreczków pęcherzykowych.

Do rozedmy płuc prowadzi nieprawidłowe zwiększanie się objętości pęcherzyków płucnych przy jednoczesnym zmniejszaniu się ich liczby. Pęcherzyki nadmiernie powiększają się, przez co tracą swą elastyczność, a to z kolei grozi ich pęknięciem. 

Rozedma obciąża pracę płuc i serca. Prowadzi do problemów z oddychaniem, których efektem może być rozwój nadciśnienia płucnego, a co za tym idzie niewydolność prawej komory serca.

Przyczyną rozedmy płuc jest najczęściej narażenie na szkodliwe gazy, pyły, zanieczyszczenia chemiczne oraz palenie papierosów.

Inne możliwe czynniki ryzyka rozwoju choroby to:

 • bierne palenie,
 • infekcje płuc,
 • alergie,
 • choroba genetyczna, w której występuje niedobór alfa1-antytrypsyny,
 • zwiększony cykliczny wysiłek oddechowy,
 • niska masa urodzeniowa.

Objawy rozedmy płuc. Jak rozpoznać chorobę?

Rozedma płuc prowadzi do zmniejszenia powierzchni pęcherzyków płucnych i powierzchni naczyń włosowatych, co skutkuje zmniejszeniem wymiany gazowej.

Stan ten objawia się:

 • zadyszką - na początku po wysiłku fizycznym, później nawet w trakcie spoczynku,
 • dusznością,
 • kaszlem,
 • spadkiem wagi,
 • osłabieniem mięśni,
 • świszczącym oddechem.

W zaawansowanym stadium choroby chorzy odczuwają potrzebę pozbycia się nadmiaru powietrza, gromadzącego się w płucach i składają usta jak do gwizdania.

W miarę postępu choroby objawy się nasilają.

Rozpoznanie rozedmy. Jakie badania wykonać?

Rozedmę diagnozuje się na podstawie testów czynnościowych płuc, w tym szczególnie gazometrii i spirometrii, a także tomografii klatki piersiowej o dużej rozdzielczości. Badanie to pozwala na rozpoznanie rozedmy i określenie stopnia jej zaawansowania.

Leczenie rozedmy płuc. Czy rozedma jest uleczalna?

Leczenie polega na likwidowaniu czynników wpływających na powstawanie choroby. Skutki rozedmy płuc są nieodwracalne. Choroby nie można całkowicie wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy i powikłania przez odpowiednie nawyki i naukę oddychania, a także kontynuowanie rehabilitacji płuc.

Leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela i działających przeciwzapalnie, stosuje  się również wziewne kortykosteroidy i oraz antybiotyki.

Czy rozedma płuc to choroba śmiertelna? Rozedma może wywołać niewydolność oddechową oraz krążeniową, które mogą prowadzić do śmierci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), zdrowiewpracy.pl