Zamknij

10 roślin, które oczyszczają powietrze – lista NASA. Nie chodzi o smog

20.09.2021 15:37

Mieszkanie w nowoczesnych, szczelnych budynkach, oprócz ewidentnych zalet, może mieć też efekty uboczne. Takim efektem jest mniejszy przepływ powietrza, co sprawia, że gromadzą się w nim różne zanieczyszczenia, i to wcale niepochodzące z zewnątrz. Okazuje się, że taki problem mogą pomóc rozwiązać rośliny domowe.

Rośliny oczyszczające powietrze - lista NASA
fot. Shutterstock

Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych może być nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz – jak podaje amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Natomiast amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) twierdzi, że skala jest jeszcze większa – powietrze w niewietrzonych zamkniętych pomieszczeniach jest aż 30 razy bardziej toksyczne niż powietrze na zewnątrz. I wcale nie chodzi o smog, którego tak się boimy. W naszych mieszkaniach czają się również inne niebezpieczne substancje, które sami do nich wnosimy. I tu dobra informacja: powietrze w zamkniętych przestrzeniach o niewielkim przepływie powietrza pomagają oczyszczać rośliny. Które robią to najlepiej? Poniżej lista stworzona przez NASA.

Co zanieczyszcza powietrze w mieszkaniach?

Prawda jest, niestety, taka, że nowoczesne meble, syntetyczne materiały budowlane, a nawet dywany mogą zawierać bardzo dużo substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Mogą one stanowić do 90 proc. zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Są to tzw. lotne związki organiczne, np.: aceton, arsen, benzen, formaldehyd, miedź, ołów, terpeny, toluen. Występują one w farbach, rozpuszczalnikach, detergentach, środkach owadobójczych, środkach pleśniobójczych, barwnikach, nabłyszczaczach, plastiku.

Toksyny przedostają się do powietrza, którym oddychamy, a tym samym wchłaniamy do organizmu. I mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego, np. astmy. To dlatego po remoncie lepiej przez kilka dni, a nawet tygodni wietrzyć pomieszczenia, zanim zaczniemy w nich spać.

Choć nic nie zastąpi wietrzenia pomieszczeń, to okazuje się, że rośliny doniczkowe, które hodujemy w domu, są w stanie w dużym stopniu poradzić sobie z zanieczyszczeniami, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach.

Co odkryli naukowcy z NASA?

Pod koniec lat 80. NASA szukała sposobu na oczyszczanie z toksyn powietrza w stacjach kosmicznych. Przeprowadzono więc badania, których celem było określenie najbardziej efektywnych roślin filtrujących powietrze i zmieniających dwutlenek węgla w tlen. W 1989 roku naukowiec NASA Bill Wolverton opublikował raport, z którego wynika, że rośliny domowe mogą absorbować szkodliwe toksyny z powietrza, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach o niewielkim przepływie powietrza. Co najbardziej zaskoczyło badaczy to to, która część roślin najlepiej filtrowała powietrze – były to korzenie. Gdy w ramach eksperymentu badacze usunęli roślinom wszystkie liście, okazało się, że efekt oczyszczania powietrza był tylko odrobinę mniejszy, niż gdy rośliny miały liście.

Lista roślin, które użyto do badania w NASA i które skutecznie oczyszczają powietrze, jest nadal aktualna. Badanie NASA stało się też podstawą do nowszych badań nad roślinami domowymi i ich zdolnościami oczyszczania powietrza. Chociaż mają one mniejszą moc niż oczyszczacze powietrza, są bardziej naturalne, mniej kosztowne i mają także działanie... terapeutyczne. Okazuje się, że rośliny domowe:

Wprowadzenie większej ilości roślin i zieleni do domu może przynieść również takie korzyści.

Lista NASA: Rośliny, które oczyszczają powietrze

Oto lista 10 najlepiej filtrujących roślin, którą opublikowała NASA (jest ich więcej, ale nie wszystkie są popularne w naszym kraju, a niektóre są trudne w uprawie). Wypróbuj je, jeśli chcesz zadbać o świeższe powietrze w swoim domu. Najkorzystniej będzie, jeśli w pomieszczeniu znajdą się różne rośliny. Pamiętaj też, że duża liczba roślin w domu może spowodować wzrost wilgotności.

1. Zielistka (Chlorophytum comosum)

Rośnie szybko i świetnie wygląda w wiszących doniczkach, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Czasami zakwita na biało.

2. Dracena

To duża grupa roślin domowych (ponad 40 rodzajów), draceny są dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Nie są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Skutecznie usuwają toksyny z powietrza.

3. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Roślina bluszczowata, może mieć nawet do kilkunastu metrów długości. Jest niemal niezniszczalna. To jeden z najbardziej skutecznych oczyszczaczy powietrza, usuwających powszechne toksyny w pomieszczeniach.

4. Palma Areka (Chrysalidocarpus lutescens)

Dorasta do 150 cm, nazywana jest też złotowcem i jest bardzo dekoracyjna. Jest nietoksyczna dla zwierząt domowych i niewymagająca w uprawie.

5. Chryzantema (Chrysanthemum morifolium)

Jest najwyżej oceniana pod względem oczyszczania powietrza, najlepiej działa roślina, która kwitnie. Wykazano, że eliminuje najczęściej występujące w mieszkaniach toksyny, jak również amoniak.

6. Palma koralowa (Chamaedorea seifrizii)

Duża roślina, znana ze swojej elegancji. Lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne i wymaga dość troskliwej pielęgnacji. Nawilża też powietrze.

7. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Wiecznie zielone pnącze, dobrze przystosowane do warunków panujących w pomieszczeniach. Malowniczo wygląda, jeśli rośnie w wiszącym koszu.

8. Fikus benjamina (Ficus benjamina)

Roślina ta usuwa z powietrza substancje toksyczne, takie jak benzen, aldehyd mrówkowy, ksylen i toluen.

8. Aglaonema

Różne odmiany tej rośliny mają odmienne kolory i są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. Nie są skomplikowane w uprawie, ale wymagają nieco uwagi.

9. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

To jedna z trzech najlepszych roślin do usuwania toksyn domowych, nawet amoniaku. Żeby skrzydłokwiat zakwitł, musi mieć odpowiednią ilość światła.

10. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Usuwa z powietrza trujące substancje, np. chemikalia opóźniające spalanie, które często znajdują się w nowych domach i świeżo wytworzonych meblach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: livescience.com / healthline.com / ntrs.nasa.gov / ncbi.nlm.nih.gov