Zamknij

Ropniak opłucnej - jakie są objawy tej choroby?

05.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 09:30
Ropniak opłucnej - jakie mogą być objawy?
fot. Shutterstock

Ropniak opłucnej jest efektem wtórnego zakażenia płuc lub innych bliskich opłucnej narządów. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny i objawy ropniaka opłucnej, a także jak się leczy tę chorobę. 

Ropniak opłucnej – na skróty:

Ropniak opłucnej – ten termin oznacza obecność ropy w jamie opłucnej. Szacuje się, że u 15 proc. chorych cierpiących na pozaszpitalne (środowiskowe) zapalenie płuc może dojść do wtórnego zakażenia właśnie w opłucnej. Niestety – mimo szerokiej dostępności skutecznych środków przeciwbakteryjnych do leczenia zapalenia płuc – ropniaki opłucnej stanowią nadal istotną przyczynę śmiertelności. Wynika to głównie ze zbyt późnej diagnozy, a co za tym idzie zbyt późnego wdrożenia leczenia.

Ropniak opłucnej – jakie mogą być przyczyny?

Najczęściej do powstania ropniaka opłucnej przyczyniają się zakażenia w sąsiednich strukturach anatomicznych, w tym przypadku płuc. Chorobę tę może więc wywołać:

Ropniak opłucnej – jakie mogą być objawy tej choroby?

Ropniaka opłucnej podejrzewa się u chorego z zakażeniem płuc, u którego mimo zastosowania antybiotykoterapii, utrzymuje się lub powraca gorączka. W innych przypadkach choroba może mieć łagodny przebieg i dopiero pojawienie się ropnia może być pierwszym charakterystycznym objawem klinicznym.

Objawy ropniaka opłucnej:

W badaniu krwi objawem świadczącym o ropniaku może być zwiększenie leukocytów oraz wysoki poziom CRP, a w badaniu osłuchowym cechy obecności płynu w jamie opłucnej.

Ropniak opłucnej – potwierdzenie diagnozy

Lekarz w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy może zlecić badanie RTG klatki piersiowej lub USG klatki piersiowej. Najwięcej informacji daje jednak tomografia komputerowa klatki piersiowej (TK). Badania te nie tylko potwierdzają płyn (ropę) w opłucnej, ale są również konieczne, by ustalić najbardziej optymalne miejsce drenażu ropy.

Ropniak opłucnej – jak wygląda leczenie?

Ropa w jamie opłucnej często znajduje się pod znacznym ciśnieniem i – jeśli nie podejmie się odpowiednich zabiegów – może przebić się do oskrzela, wytwarzając przetokę oskrzelowo-opłucną. Jedynym sposobem wygojenia się ropniaka jest wyleczenie zakażenia, zarośnięcie się jego jamy i sklejenie się blaszki trzewnej ze ścienną. Leczenie jest zależne od pochodzenia ropniaka.

Jeśli ropniak ma pochodzenie niegruźlicze, a ropa ma rzadką konsystencję, to – pod kontrolą USG lub TK – wprowadza się do jamy opłucnej dren w celu zdrenowania ropnia. Gdy ropa jest gęsta lub ropniak występuje w formie wielu otorbionych zbiorowisk, trzeba przeprowadzić interwencję chirurgiczną. Podczas zabiegu m.in. oczyszcza się jamę ropniaka z ropy i zlepów, pozostawia w niej dren o dużej średnicy.

Jeśli ropniak ma pochodzenie gruźlicze, lekarz zaleci chemioterapię przeciwgruźliczą, a ropę z jamy opłucnej usunie grubą igłą. Czasami konieczne jest założenie drenu w przestrzeni międzyżebrowej i drenowanie ropy aż do całkowitego oczyszczenia się rany.
Oczywiście przez cały czas chory dostaje leki przeciwbakteryjne, które mają na celu wyleczenie zakażenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Choroby wewnętrzne Davidsona" tom 2, redakcja Nicholas A. Boon, Nicki R. Colledge, Brain R. Walker, Elsevier Urban & Partner, Wrocław
"Choroby zakaźne" Emma Nickerson, redakcja wydania polskiego Krzysztof Simon, Elsevier Urban & Partner, Wrocław