Zamknij

Respirator, czyli sztuczne płuco: jak działa to urządzenie?

12.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 03:42

Oddychanie to podstawowa czynność życiowa organizmu. Przerwanie tej czynności, nawet na krótki czas lub jej zaburzenie może mieć tragiczne skutki, łącznie z uszkodzeniem mózgu i śmiercią człowieka. Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie oddechu. Do tego służy respirator, czyli sztuczne płuco.

Respirator (sztuczne płuco)
fot. Shutterstock

Respirator to urządzenie medyczne, które wspomaga lub całkowicie zastępuję mięśnie w pracy oddechowej. Z powodu swojej funkcji respirator nazywany jest również sztucznym płucem.

Maszyna ta umożliwia sztuczne, wymuszone oddychanie, wykorzystywane w sytuacjach ustania czynności oddechowej. Respirator ratuje życie pacjentów po ciężkich urazach, w ciężkich chorobach lub wspomaga oddychanie u osób, którym z wielu powodów oddychać jest trudniej.

Jak działa respirator?

Człowiek oddycha (wykonuje wdechy) dzięki zaangażowaniu pewnej partii mięśni, zupełnie automatycznie. Mięśnie oddechowe kurczą się w odpowiednich momentach, powodując wdech, a odbywa się to bez większego zaangażowania.

Zdarza się jednak, że z powodu urazu lub choroby, mięśnie nie są w stanie kurczyć się i człowiek nie może wykonać wdechu. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi respirator, który przejmuje pracę mięśni oddechowych i umożliwia oddychanie.

Urządzenie to może jedynie wspomagać chorego w oddychaniu, odczytując nawet niewielkie próby samodzielnego zaczerpnięcia oddechu, ale może też tę pracę w całości zastępować, gdy człowiek nie jest w stanie samodzielnie oddychać.

Respirator może działać na dwa sposoby: może się posługiwać tzw. ujemnym ciśnieniem, czyli zasysać klatkę piersiową od zewnątrz, by zwiększyć jej objętość i powodować napłynięcie do niej powietrza lub za pomocą rurki, maski, ustnika wtłaczać  do dróg oddechowych chorego odpowiednią ilość powietrza.

Parametry podawanego powietrza różnią się u chorych i jest to nieprzypadkowe. O tym, ile i kiedy należy podawać powietrze choremu, decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta.

Z respiratora korzysta się w warunkach szpitalnych oraz w domu. W przypadku domowych respiratorów, opiekunowie chorych, którzy korzystają z tego urządzenia, muszą wiedzieć, jak się z niego korzysta i jak rozpoznawać  alarmy dźwiękowe, które emitują te urządzenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.