Zamknij

Obrzęk płuc: przyczyny, objawy, leczenie, pierwsza pomoc

17.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 03:24
Obrzęk płuc
fot. Shutterstock

Obrzęk płuc to stan nagły i niezwykle groźny. Dotyczy przede wszystkim osób chorych na serce, ale może wystąpić również w przebiegu zapalenia płuc, udaru mózgu, a nawet podtopienia. Gdy dojdzie do obrzęku płuc, liczy się czas - szybka pomoc może uratować życie.

Obrzęk płuc to stan zagrożenia życia, który wymaga pilnej interwencji medycznej. Chory z obrzękiem płuc ma silne duszności, uczucie rzężenia w płucach i kaszel połączony z odkrztuszaniem pienistej, czerwonej wydzieliny. Jeśli choremu z obrzękiem płuc nie zostanie udzielona pomoc, stan ten może zakończyć się śmiercią.

Obrzęk płuc: przyczyny

Do obrzęku płuc dochodzi, gdy lewa komora serca z jakiegoś powodu nie jest w stanie odebrać z płuc natlenowanej krwi i rozprowadzić jej dalej do tkanek. Wtedy krew zalega w naczyniach płucnych i przesiąka do pęcherzyków płucnych, zalewając je, co powoduje duszność, kaszel i odkrztuszanie czerwonej wydzieliny.

Należy wiedzieć, że w normalnych warunkach pęcherzyki płucne są miejscem, gdzie gromadzi się powietrze. Obrzęk płuc to stan, gdy w tych pęcherzykach, zamiast powietrza zaczyna gromadzić się płyn uniemożliwiający normalną wymianę gazową.

Obrzęk płuc może rozwinąć się nawet w ciągu kilku minut. To stan na tyle dynamiczny, że śmiertelność z jego powodu jest wysoka. Szacuje się, że obrzęk płuc jest przyczyną śmierci u nawet 50 proc. osób, które go doświadczyły.

Najczęstszą przyczyną obrzęku płuc są choroby serca. Ten ciężki stan może dotknąć osoby po zawale, zapaleniu mięśnia sercowego, ale także chorych z wadami zastawek i ze źle leczonym nadciśnieniem.

Obrzęk płuc może być także spowodowany przyczynami pozasercowymi w tym: zapaleniem płuc, udarem mózgu, urazem klatki piersiowej, sepsą, zapaleniem trzustki, podtopieniem, zachłyśnięciem.

Obrzęk płuc: objawy

Obrzęk płuc pojawia się nagle, a wtedy u chorych występuje duszność, sinica ust, kaszel z odkrztuszaniem pienistej, zabarwionej na różowo wydzieliny. Chorzy z obrzękiem płuc meczą się, pocą, wyraźnie bledną, przyjmują pozycję siedzącą, która ułatwia oddychanie.

Oddech jest charakterystyczny: płytki, przyspieszony, charczący.

Ważne

Obrzęk płuc: pierwsza pomoc

Jeśli zauważysz, że ktoś z otoczenia wykazuje objawy obrzęku płuc, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe i przez telefon opisz dokładnie, w jakim stanie znajduje się chory. Czekając na przyjazd karetki, chorą osobę utrzymuj w pozycji siedzącej.

Obrzęk płuc: leczenie

Szybko wdrożone, odpowiednie leczenie powoduje ustąpienie objawów obrzęku płuc, ale gdy pomoc nie nadejdzie w porę, chory może umrzeć.

Leczenie obrzęku płuc polega na jak najszybszym podaniu choremu tlenu oraz leków moczopędnych (dożylnie). 

Gdy pomimo podawania leków stan pacjenta nie poprawia się, konieczna jest intubacja w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych oraz wspomaganie oddychania za pomocą respiratora.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.