Zamknij

Brakuje Ci tchu? Sprawdź, czy nie grozi Ci nadciśnienie płucne

Monika Piorun
13.05.2016 14:59

Jeśli podczas wchodzenia po schodach odczuwasz duszność, a po wysiłku Twoje kąciki ust przybierają sinoniebieskie zabarwienie, możesz cierpieć na nadciśnienie płucne. Sprawdź, dlaczego objawy tej choroby tak łatwo mylić z innymi, zupełnie błahymi dolegliwościami.

Jeśli podczas wchodzenia po schodach odczuwasz duszność, a po wysiłku Twoje kąciki ust przybierają sinoniebieskie zabarwienie, możesz cierpieć na nadciśnienie płucne
fot. ---

- Za dużo pracujesz - powtarzają znajomi. W głębi ducha przyznajesz im rację. Ciągle czujesz się wyczerpany i zupełnie nie masz siły do życia. Starasz się nie zauważać, że wejście na trzecie piętro staje się powoli równie trudne, jak zdobycie Giewontu. Myślisz, że zadyszka to wina papierosów, ewentualnie biernego palenia, wdychanych zanieczyszczeń i zbyt małej ilości tlenu w otoczeniu.

Winę za sporadyczne omdlenia zrzucasz na chwilowe niedotlenienie. Zmarznięte dłonie wkładasz do kieszeni, postanawiasz jeść więcej witamin, by mieć więcej energii i myślisz, że właściwie nic Ci nie dolega.

Niestety, bagatelizowanie takich objawów, nie zawsze może się dla nas dobrze skończyć. Przewlekłe zmęczenie i problemy z utratą tchu mogą być przyczyną niezwykle poważnej dolegliwości, która ciągle jeszcze jest bardzo trudna do zdiagnozowania.

Nadciśnienie płucne wykrywane jest u zaledwie 15 pacjentów na milion dorosłych osób w Polsce. Na zachodzie Europy statystyki te (mimo że to rzadka choroba) są jednak nieco wyższe. Europejska średnia wykrywalność tej dolegliwości plasuje się na poziomie 25 osób na milion badanych.

Niestety najczęściej chorzy po wielu latach bagatelizowania objawów choroby są w takim stanie, że jedynym wyjściem okazuje się przeszczep płuc, dlatego uświadomienie sobie, co oznaczają sygnały wysyłane przez nasze ciało, jest niezwykle ważne i może nam po prostu uratować życie.

Nadciśnienie płucne nie jest łatwo zdiagnozować. Najczęściej towarzyszą mu objawy, które kojarzymy ze zwykłym przemęczeniem organizmu pracą, astmą lub chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Na czym polega nadciśnienie płucne?

U niektórych ludzi drobne tętniczki płucne prowadzące krew z serca do płuc są ze sobą zbyt mocno zrośnięte. Najczęściej odpowiadają za to nasze indywidualne predyspozycje genetyczne, ale nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Czasem następują zmiany idiopatyczne, których przyczyna nie jest ustalona.

Kiedy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekroczy 25 mmHg krew nie może swobodnie krążyć, co powoduje niedotlenienie i odczuwamy brak tchu. W konsekwencji serce zaczyna szybciej pompować krew, co może prowadzić do jego niewydolności.

U chorych pojawia się dławiący ból w klatce piersiowej, czasem nawet krwioplucie. Dodatkowym objawem mogą być obrzęki nóg, wodobrzusze i omdlenia.

fot.
fot.phapolska.org

Objawy nadciśnienia płucnego:

fot.
fot.phapolska.org

Jeśli zaobserwowałeś u siebie niektóre objawy, warto skorzystać z badań, które pomogą Ci wykryć nadciśnienie płucne na wczesnym etapie. Są to:

  • echokardiografia (ECHO)
  • cewnikowanie prawej połowy serca
  • scyntygrafia płuc

W niektórych przypadkach może być niezbędna endarterektomia płucna, czyli zabieg chirurgiczny, który pomaga usuwać z płuc zwłókniałe zatory.

Jeszcze 30 lat temu pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie płucne, przeżywali maksymalnie do 6 miesięcy. Dzięki nowoczesnym badaniom można już wykryć tę chorobę na wcześniejszym etapie. Możliwe jest już także leczenie farmakologiczne za pomocą:

  • leków przeciwzakrzepowych
  • inhibitorów fosfodiesterazy typu 5
  • blokerów kanału wapniowego
  • prostacykliny
  • i endoteliny obkurczającej naczynia płucne

Niebieska szminka w geście solidarności z chorymi

Niedotlenienie osób z nadciśnieniem płucnym skutkuje pojawieniem się sinoniebieskiego zabarwienia w kącikach ust. Gwiazdy, które przyłączyły się do kampanii promującej badania pomagające wykrycie zmian towarzyszących chorobie, użyły niebieskiej szminki, by zaakcentować, co się dzieje z ciałem, kiedy zaczyna brakować nam brakować tchu.

fot.

Tancerz Jan Kliment oraz aktorki - Agnieszka Kaczorowska i Olga Borys zachęcają do badań, które mogą wykryć nadciśnienie płucne w ramach Światowego Dnia Walki z tą chorobą. Umalowanie niebieską szminką usta (lub ślady po pocałunku) to symboliczny gest solidarności z pacjentami cierpiącymi na PH (ang. pulmonary hypertension), czyli nadciśnienie płucne.

fot. phppolska.org

Co sądzicie o pomyśle celebrytów na uświadomienie ludziom, jak ważne są badania, w przypadku zaobserwowania u siebie dolegliwości towarzyszących nadciśnieniu płucnemu?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π