Atak astmy przez burzę? Nietypowe przyczyny napadów duszności

Monika Piorun
30.11.2016 16:39
Atak astmy przez burzę? Nietypowe przyczyny napadów duszności
fot. Melbourne: 6 ofiar śmiertelnych i masowy atak astmy po burzy

6 ofiar śmiertelnych oraz ponad 8,5 tys. interwencji lekarskich to skutki burzy, jaka nawiedziła ostatnio okolice Melbourne. Masowe ataki astmy miały prawdopodobnie związek z gwałtownym wzrostem stężenia pustynnych pyłów w powietrzu. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na pogorszenie stanu zdrowia astmatyków?

Takiej nocy już dawno nie było w Australii. Burza, do której doszło w poniedziałek w stanie Wiktoria, spowodowała masowy atak astmy wśród mieszkańców Melbourne.

6 astmatyków zmarło, 3 osoby pozostają w stanie krytycznym, a z powodu nadmiernej ilości utrudniających oddychanie pyłów, służby medyczne musiały pomóc tysiącom duszącym się pacjentów.

Nawałnice mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla osób cierpiących na astmę. Naukowcy ostrzegają, że w określonych warunkach meteorologicznych poziom szkodliwych pyłów w powietrzu może podnosić się nawet trzy lub nawet cztery razy.

Zobacz także

W Australii przyczyną masowego ataku astmy był prąd powietrzny, który sprowadził nad miasto gorący pył z terenów pustynnych.

Jeśli jego drobiny przedostaną się do płuc, może dojść do niewydolności oddychania. Pył najbardziej szkodzi jednak osobom chorym na astmę.

W trakcie gwałtownego załamania pogody astmatycy nie powinni z tego powodu przebywać na otwartej przestrzeni, by nie narazić się na działanie szkodliwych pyłów.

Jakie inne nietypowe czynniki mogą jeszcze wywołać astmę?

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π