Maseczki u chorych na astmę i POChP: czy noszenie maseczek jest bezpieczne?

24.04.2020 13:07
Maski ochronne u chorych na astmę
fot. Shutterstock

Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc mogą utrudniać oddychanie. Dlatego chorzy obawiają się, że nakaz noszenia maseczek ochronnych spowoduje pogorszenie ich stanu zdrowia. Czy obawy są uzasadnione? Dowiedz się, czy noszenie maseczek przez chorych na astmę i POChP jest bezpieczne.

W Polsce od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Dotyczy to wszystkich obywateli oprócz dzieci poniżej 2 lat, osób niezdolnych do samodzielnego zakrywania ust i nosa oraz chorych, którzy mają poważne, widoczne trudności z oddychaniem.

Czy to oznacza, że chorzy na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) są zwolnieni z noszenia maseczek lub zakrywania twarzy innymi sposobami?

- Maseczka nie powoduje duszności. Pacjenci z astmą i z POChP powinni stosować takie same zasady ochrony przed zakażeniem koronawirusem jak inni – mówi prof. Waldemar Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Zwraca przy tym uwagę, że z dostępnych do tej pory doniesień naukowych wynika, iż chorzy na astmę nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Jednak nie powinni przerywać zaleconej terapii.

Natomiast specjaliści z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przypominają, że infekcje wirusowe dróg oddechowych u chorych na astmę występują częściej i są przyczyną groźnych zaostrzeń choroby. Dlatego osoby chore na astmę i POChP, powinny szczególnie dbać o zdrowie i bezpieczeństwo, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl