Oceń
W Polsce obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Nakaz obowiązuje wszystkich obywateli, z małymi wyjątkami.
Czy to oznacza, że chorzy na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) są zwolnieni z noszenia maseczek lub zakrywania twarzy innymi sposobami?
- Maseczka nie powoduje duszności. Pacjenci z astmą i z POChP powinni stosować takie same zasady ochrony przed zakażeniem koronawirusem jak inni – mówi prof. Waldemar Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
Natomiast specjaliści z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przypominają, że infekcje wirusowe dróg oddechowych u chorych na astmę występują częściej i są przyczyną groźnych zaostrzeń choroby. Dlatego osoby chore na astmę i POChP, powinny szczególnie dbać o zdrowie i bezpieczeństwo, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.
Przypomnijmy, że zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy,
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
- Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- zaburzenia psychiczne,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Maseczki u chorych na POChP
Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają zdecydowanie większą ekspresję enzymu konwertującego angiotensynę w płucach, który jest receptorem również dla koronawirusa SARS-CoV-2.
Prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi tłumaczy, że POChP to otwarte wrota dla wirusa i zakażenie SARS-CoV-2 lub innym wirusem jest dla chorych znacznie groźniejsze i może skutkować cięższym przebiegiem choroby.
Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc są aż sześć razy bardziej narażeni na zachorowania na COVID-19, a ryzyko trafienia z ciężką postacią choroby do oddziału intensywnej terapii jest u nich aż siedemnaście razy większe, w porównaniu do populacji osób zdrowych.
Prof. Adam Antczak podkreśla, że osoby z POChP powinny bezwzględnie używać maseczek, by chronić siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. ''Nie ma mowy o ich zdejmowaniu! Jedyne wskazanie do niestosowania masek to klaustrofobia lub ostre psychozy, czyli wskazania psychiatryczne. Chory na POChP absolutnie nie powinien jej zdejmować, bo one chronią go przed zakażeniem'' – wyjaśnia specjalista.
Maseczki u chorych na astmę
Większość osób z astmą, nawet ciężką, może nosić maskę na twarzy, ponieważ nie zmniejsza ona dopływu tlenu ani nie powoduje gromadzenia się dwutlenku węgla.
W ''Stanowisku grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w sprawie postępowania u chorych na astmę i choroby alergiczne w okresie pandemii SARS-CoV-2'' (aktualizacja 01.06.2020) w ''Zaleceniach dla pacjentów'' znajduje się zapis: ''Aby uchronić się przed infekcją COVID-19, zachowuj dystans społeczny, zgodnie z zaleceniami władz. Praktykuj dobrą higienę, która obejmuje częste mycie rąk mydłem i wodą, zakrywanie ust podczas kaszlu lub kichania, noś maseczkę ochronną.''
Źródło: zdrowie.pap.pl; gov.pl; pta.med.pl
Oceń artykuł