Zamknij

Maseczki u chorych na astmę i POChP: czy noszenie maseczek jest bezpieczne?

24.02.2021
Aktualizacja: 24.02.2021 15:32

Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc mogą utrudniać oddychanie. Dlatego chorzy obawiają się, że noszenie maseczek ochronnych spowoduje pogorszenie ich stanu zdrowia. Czy obawy są uzasadnione? Dowiedz się, czy noszenie maseczek przez chorych na astmę i POChP jest bezpieczne.

Maski ochronne u chorych na astmę
fot. Shutterstock

W Polsce obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Nakaz obowiązuje wszystkich obywateli, z małymi wyjątkami.

Czy to oznacza, że chorzy na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) są zwolnieni z noszenia maseczek lub zakrywania twarzy innymi sposobami?

- Maseczka nie powoduje duszności. Pacjenci z astmą i z POChP powinni stosować takie same zasady ochrony przed zakażeniem koronawirusem jak inni – mówi prof. Waldemar Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. 

Natomiast specjaliści z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przypominają, że infekcje wirusowe dróg oddechowych u chorych na astmę występują częściej i są przyczyną groźnych zaostrzeń choroby. Dlatego osoby chore na astmę i POChP, powinny szczególnie dbać o zdrowie i bezpieczeństwo, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Przypomnijmy, że zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

 • na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy,
 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
 • Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

 • całościowe zaburzenia rozwoju,
 • zaburzenia psychiczne,
 • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
 • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Maseczki u chorych na POChP

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają zdecydowanie większą ekspresję enzymu konwertującego angiotensynę w płucach, który jest receptorem również dla koronawirusa SARS-CoV-2.

Prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi tłumaczy, że POChP to otwarte wrota dla wirusa i zakażenie SARS-CoV-2 lub innym wirusem jest dla chorych znacznie groźniejsze i może skutkować cięższym przebiegiem choroby.

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc są aż sześć razy bardziej narażeni na zachorowania na COVID-19, a ryzyko trafienia z ciężką postacią choroby do oddziału intensywnej terapii jest u nich aż siedemnaście razy większe, w porównaniu do populacji osób zdrowych.

Prof. Adam Antczak podkreśla, że osoby z POChP powinny bezwzględnie używać maseczek, by chronić siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. ''Nie ma mowy o ich zdejmowaniu! Jedyne wskazanie do niestosowania masek to klaustrofobia lub ostre psychozy, czyli wskazania psychiatryczne. Chory na POChP absolutnie nie powinien jej zdejmować, bo one chronią go przed zakażeniem'' – wyjaśnia specjalista.

Maseczki u chorych na astmę

Większość osób z astmą, nawet ciężką, może nosić maskę na twarzy, ponieważ nie zmniejsza ona dopływu tlenu ani nie powoduje gromadzenia się dwutlenku węgla. 

W ''Stanowisku grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w sprawie postępowania u chorych na astmę i choroby alergiczne w okresie pandemii SARS-CoV-2'' (aktualizacja 01.06.2020) w ''Zaleceniach dla pacjentów'' znajduje się zapis: ''Aby uchronić się przed infekcją COVID-19, zachowuj dystans społeczny, zgodnie z zaleceniami władz. Praktykuj dobrą higienę, która obejmuje częste mycie rąk mydłem i wodą, zakrywanie ust podczas kaszlu lub kichania, noś maseczkę ochronną.''

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl; gov.pl; pta.med.pl