Dłubiesz w nosie? Możesz zachorować na zapalenie płuc

11.10.2018 15:43
Dłubanie w nosie a zapalenie płuc
fot. Shutterstock

Niektóre osoby lubią dłubać sobie w nosie i widok ten wcale nie jest rzadki. W tramwaju, w autobusie, w kolejce. Tym osobom wydaje się, że są niewidzialne dla otoczenia. Niestety nie. Ten zwyczaj jest nie tylko nieestetyczny, ale również niebezpieczny dla zdrowia.

Wkładanie palca do nosa, pocieranie nosa dłonią i inne tego typu czynności mogą przyczynić się do zapalenia płuc – ostrzegają lekarze. Na dłoniach mogą znajdować się niebezpieczne bakterie – np. dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae), które tą drogą mogą dostać się do organizmu człowieka.

Zapalenie płuc to choroba, która każdego roku zabija miliony ludzi na świecie i jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, a także osób z osłabionym układem odpornościowym. Infekcja płucna powoduje obrzęk płuc, a pęcherzyki płucne (czyli miąższ płuc) mogą zostać wypełnione płynem, zmniejszając ilość tlenu, jaką otrzymuje ciało i mózg.

Wywołujące tę chorobę bakterie najszybciej rozprzestrzeniają się podczas kasłania lub kichania. Gdy chory zasłania wtedy dłonią usta, osiadają one na niej. Podając komuś rękę lub dotykając przedmiotów, nie myjąc wcześniej rąk, przenosi tę bakterię na inne osoby.

Dowiedz się więcej: Zapalenie płuc: gdy oddychanie sprawia problem. Jak je wyleczyć?

Wkładając sobie palec do nosa lub mocno pocierając nos dłonią, na której są te bakterie, sprawiamy, że dostają się on szybciej do organizmu (dłubiąc w nosie, powodujemy mikrouszkodzenia, które są wrotami do naszego organizmu dla patogenów).

Tę zależność potwierdziły badania opublikowane w „European Respiratory Journal”. Nadzorująca przebieg badania lekarka – Dr Victoria Connor napisała w podsumowaniu: „Infekcje pneumokokowe są główną przyczyną zgonów na całym świecie i szacuje się, że są odpowiedzialne za 1,3 miliona zgonów u dzieci poniżej 5 lat każdego roku. Nasze obecne rozumienie transmisji pneumokoków jest słabe, więc chcieliśmy przyjrzeć się, w jaki sposób mogą one rozprzestrzenić się wśród ludzi”.

Profesor Tobias Welte, prezes Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, powiedział: „Wyniki badań potwierdzają, że musimy promować rygorystyczną higienę rąk i podstawowe środki kontroli zakażeń, takie jak unikanie dzielenia się jedzeniem, piciem i telefonami komórkowymi, aby potencjalnie ograniczyć przenoszenie bakterii wywołujących choroby układu oddechowego”.

TO CIE MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk