Zamknij

Grasz na instrumentach dętych? Możesz zachorować na chorobę dudziarza

23.08.2016
Aktualizacja: 28.10.2020 06:00
Choroba dudziarza, pleśń w instrumencie
fot. Shutterstock

W saksofonach, fagotach, puzonach, trąbkach i wszystkich instrumentach, w którym źródłem dźwięku jest wydychane przez na powietrze, rozwija się pleśń oraz grzyby, które mogą prowadzić do rozwoju alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych. Naukowcy ostrzegają, że brak dbałości o ich odpowiednią higienę i zbyt rzadkie czyszczenie ich wnętrza może okazać się dla muzyków śmiertelnie niebezpieczne.

Pierwsze doniesienia o potencjalnym zagrożeniu ze strony bakterii rozwijających się we wnętrzu instrumentów dętych pojawiły się w 2014 roku, po śmierci 61-latka, który przez lata grał na dudach. Rozwijające się przez lata grzyby odnalezione w ich wnętrzu stały się w jego przypadku źródłem groźnego stanu zapalnego. Uporczywy kaszel i ataki duszności z biegiem czasu stawały się na tyle męczące, że mężczyzna nie mógł już się normalnie poruszać.

Choroba dudziarza

Przez długi czas przyczyna jego śmierci była nieznana. Choroba płuc nie mogła się rozwinąć z powodu nałogu nikotynowego. Nigdy nie palił papierosów. W jego mieszkaniu nie stwierdzono też obecności żadnych patogenów.

Lekarze z Wythenshawe Hospital, w którym przebywał pacjent, podejrzewali, że w jego przypadku infekcja ma związek z jego hobby. Mężczyzna każdego dnia grywał na dudach. Mimo że od lat cierpiał na nieustający kaszel i często brakowało mu tchu, jego samopoczucie poprawiało się jedynie podczas dłuższego pobytu w Australii, kiedy nie miał przy sobie swojego instrumentu. 

Naukowcom udało się ustalić, że ciepłe i wilgotne wnętrze jego ukochanych dud stało się idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów, które doprowadziły do jego zgonu. W próbce pobranej do analizy od dudziarza stwierdzono obecność drożdżaków i grzybów z gatunku Paecilomyces variotti, Fusarium oxysporum, Penicillium species, Rhodotorula mucilaginosa, Trichosporon mucoides oraz Exophiala dermatitidis.

Do tej pory znano około 300 substancji, które po dostaniu się w postaci pyłków do naszych płuc, mogą doprowadzać do poważnych alergii i problemów z oddychaniem. Najnowsze wyniki badań opublikowanych na łamach Thorax BMJ wskazują, że jeśli nie rozpoznamy źródeł alergenu w odpowiednim czasie, a nasz organizm będzie stale wystawiony na ich działanie, możemy doprowadzić do tzw. zwłóknienia płuc spowodowanego bliznowaceniem niektórych tkanek tego organu oraz alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, a nawet  ostrej niewydolności wydechowej.

Bakterie w orkiestrze

Kiedy instrumentom dętym używanym przez szkolne orkiestry przyjrzeli się stomatolodzy z amerykańskiej Academy of General Dentistry, okazało się, że zarówno w ich wnętrzu, jak i w ustnikach, a nawet futerałach prócz gronkowca złocistego odnaleziono 442 szczepów różnych bakterii, 58 odmian pleśni i 19 drożdży.

Zarazki te mogą sprzyjać rozwojowi astmy oraz infekcjom jamy ustnej. Podobne drobnoustroje mogą rozwijać się na protezach dentystycznych, osłonkach na zęby dla sportowców oraz zwykłych szczoteczkach do zębów.

Instrumenty powinniśmy sterylizować równie często, najlepiej po każdym użyciu. Lepiej jednak nie ograniczać się jednak tylko do czyszczenia ustnika. Drobnoustroje mogą przenikać dużo głębiej do wnętrza, dlatego warto korzystać ze specjalnie to tego przeznaczonych preparatów.

Dudy powinno się z kolei czyścić szczoteczkami. Co pół roku wnętrze rury, do której wdmuchiwane jest powietrze można przepłukać gorącą wodą. Jeśli jest ona zrobiona z owczej skóry, zbiornik powietrza powinno się przemyć gorącą wodą przynajmniej raz w roku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.