Inhalacje solankowe – kto powinien z nich korzystać, a dla kogo są one zabronione?

27.12.2019
Aktualizacja: 27.12.2019 12:00
Tężnia solankowa - inhalacje solankowe
fot. Shutterstock

Cierpisz na choroby górnych dróg oddechowych, alergie, astmę lub choroby tarczycy? Tężnia solankowa (inaczej inhalatornia solankowa) jest miejscem w sam raz dla ciebie. Inhalacje solankowe pomagają w walce z tymi chorobami, a także pozwalają odzyskać organizmowi równowagę, zwłaszcza po długotrwałej chorobie. Dlaczego warto skorzystać z inhalacji solankowych?

Wdychanie aerozolu bogatego w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód, poprawia samopoczucia i korzystnie wpływa na zdrowie. Powietrze nasycone solankowym aerozolem jest nieodłącznym (najważniejszym) elementem tężni solankowych.

Są to drewniane budowle, zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. To właśnie dzięki konstrukcji tych budowli, w środku tworzy się wyjątkowy mikroklimat – bardzo zbliżony do klimatu nadmorskiego (zdaniem ekspertów godzina wdychania powietrza w zamkniętych tężniach solankowych jest równa trzem dniom pobytu nad morzem). Właśnie dlatego korzystanie z inhalacji solankowych w tężni szczególnie polecane jest osobom z problemami z tarczycą, a także często chorującym na infekcje górnych dróg oddechowych (ze względu na duże dawki jodu oraz bromu). Z tężni powinni też korzystać alergicy, ze względu na zawartość w aerozolu wapnia, który wykazuje właściwości antyalergiczne, a także mieszkańcy dużych miast, w których jest bardzo zanieczyszczone powietrze oraz palacze i osoby pracujące głosem.

Tężnie solankowe (inhalacje solankowe) – jakie są wskazania medyczne?

Wskazaniem do częstego odwiedzania tężni solankowych są:

 • nawracające stany zapalne dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, płuc, zmiany zapalne w POChP),
 • nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zatok przynosowych oraz krtani),
 • zmiany w drogach oddechowych związane z paleniem tytoniu oraz przebywaniem w warunkach dużego zapylenia,
 • alergie,
 • nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nerwice i inne zaburzenia wegetatywne.

Tężnie solankowe (inhalacje solankowe) – jakie są przeciwwskazania medyczne?

Z tężni solankowych nie powinny korzystać osoby:

 • z nadczynnością tarczycy,
 • po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego,
 • z niewydolnością naczyń wieńcowych serca,
 • z niskim ciśnieniem,
 • z chorobami nowotworowymi,
 • z ostrymi infekcjami, przebiegającymi z podwyższoną temperaturą ciała,
 • z nadwrażliwością na jony zawarte w solance (głównie jod i brom).

Tężnie solankowe – gdzie je znaleźć?

Tężnie solankowe właściwie są w każdym kompleksie sanatoryjnym, zwłaszcza na południu Polski (Rabka-Zdrój, Busko-Zdrój, Krynica Górska, Białka Tatrzańska), ale nie tylko – np. największe tężnie znajdują się w Ciechocinku, całkiem spore są również w Inowrocławiu. Inhalatornie solankowe mogą również powstawać z inicjatywy lokalnych samorządów, np. zamknięta tężnia znajduje się z Jastrzębiu Zdroju (w parku w Zdroju), w Pawłowicach. Wiele otwartych tężni znajduje się także w większych miastach, np. na placu Hallera w Warszawie.

Tężnie są też w ofercie wielu ośrodków wypoczynkowych i SPA.

Jak korzystać z tężni solankowych (inhalacji solankowych)?

Inhalacja solankowa powinna trwać przynajmniej 30 minut, optymalnie godzinę. Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 m od tężni. Taką kurację – o ile to możliwe – warto uzupełnić szybkim marszem lub spacerem z kijkami do nordic walking. Takie sesje trzeba regularnie powtarzać. Nawet codziennie, o ile jest to możliwe.

W przypadku zamkniętych inhalatorni lub lokalnych mniejszych tężni warto po prostu usiąść blisko instalacji, najlepiej z książką, i głęboko oddychać.

To ciekawe!

Taką minitężnię można mieć również u siebie w domu. Od razu uprzedzam, nie jest to tani zakup, choć na rynku są różne modele i ich ceny są zróżnicowane. Taka domowa tężnia solankowa oczyszcza i odświeża powietrze i dodatkowo sprzyja hydrojonizacji, czyli wytwarzaniu jonów ujemnych, niszczących szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby.