Zamknij

Grypowe zapalenie płuc po zakażeniu wirusem grypy. Jak rozpoznać objawy?

06.10.2020 15:08

Wirus grypy może wywołać zapalenie płuc. Gdy nawiedza męczący kaszel, gorączka rośnie i zaczyna pojawiać się podbarwiona krwią plwocina, to znak, że należy szybko zgłosić się do lekarza. Grypowe zapalenie płuc może być groźne dla seniorów i osób przewlekle chorych.

Grypowe zapalenie płuc
fot. Shutterstock

Grypowe zapalenie płuc to nic innego jak wirusowe zapalenie płuc wywoływane przez wirusy grypy typu A lub B.

Grypowe zapalenie płuc rzadko rozwija się u osób wcześniej zdrowych, częściej dotyczy pacjentów chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego oraz inne przewlekłe choroby. Na grypowe zapalenie płuc narażone są także osoby w podeszłym wieku i kobiety ciężarne.

Grypowe zapalenie płuc: przyczyny

Grypowe zapalenie płuc rozwija się po zakażeniu wirusem grypy A lub B. 

Nie wiadomo, w jaki sposób wirus grypy wywołuje uszkodzenie pęcherzyków płucnych, prawdopodobnie jest to skutek działania wirusa w połączeniu z nadmierną odpowiedzią zapalną.

Grypowe zapalenie płuc: objawy

Alarmującym objawem, mogącym wskazywać na grypowe zapalenie płuc, jest odkrztuszanie plwociny z krwią oraz sinica, która jest wynikiem niedostatecznej sprawności płuc.

Objawami grypowego zapalenia płuc są także: gorączka, kaszel, katar, przyspieszony oddech, bóle mięśni. Wystąpienie tych objawów powinno skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem.

Często dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, najczęściej bakteriami Staphylococcus aureus i pneumokokami. Należy wtedy traktować takie zapalenie płuc jako wtórnie bakteryjne zapalenie płuc.

Grypowe zapalenie płuc: leczenie

Grypowe zapalenie płuc, jeśli zostanie szybko rozpoznane i odpowiednio leczone, ustępuje po kilku tygodniach. Osoby starsze i przewlekle chorzy mogą jednak chorować nawet do 12 tygodni. Niestety grypowe zapalenie płuc nie jest wolne od powikłań.

Leczenie grypowego zapalenia płuc jest objawowe i polega na przyjmowaniu leków na obniżenie gorączki, przeciwbólowych, czasami podaje się tlen. U chorych w ciężkim stanie stosuje się leki przeciwwirusowe, ale można je w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. 

Grypowe zapalenie płuc: zapobieganie

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypowemu zapaleniu płuc są szczepienia ochronne przeciwko grypie. Na grypę trzeba szczepić się raz w roku, bo wirusy szybko mutują i co roku opracowywany jest nowy preparat. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl/ mp.pl