Duszności przed burzą. Naukowcy badają zjawisko

17.08.2020
Aktualizacja: 17.08.2020 14:13
Duszności przed burzą to powszechny problem
fot. Shutterstock

Nasilenie się problemów zdrowotnych przed burzą, zwłaszcza wystąpienie trudności z oddychaniem, to problem, o którym coraz częściej dyskutuje się w środowisku medycznym.

Przed burzą temperatura powietrza spada, zrywa się wiatr, a ciśnienie atmosferyczne pikuje. Migrenowcy walczą z rozsadzającym czaszkę bólem głowy. Chorujący na stawy skarżą się na opuchnięte kończyny. Meteopaci generalnie snują się półprzytomni. Lekarze wskazują na jeszcze jedną grupę poszkodowanych: osoby z problemami oddechowymi. Dowiedz się więcej.

Problemy z oddychaniem przed burzą

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oregonie, Harvard Medical School i Uniwersytetu w Illinois zbadał zależność pomiędzy burzą, a zwiększoną liczbą hospitalizacji z powodu problemów z oddychaniem. W badanym okresie zaobserwowali aż 52 tys. dodatkowych wizyt na ostrym dyżurze w USA z powodu zbliżających się burz u osób powyżej 65 roku życia z dolegliwościami układu oddechowego. Chodzi głównie o osoby chorujące na astmę i POCHP.

Autorzy badania podejrzewają, że "winowajcą" są nie tyle pyłki, co pyły zawieszone, których stężenie rośnie przed burzą, a także kurz, wzbijany w powietrze przez silny wiatr.

Wyniki opublikowano w JAMA Internal Medicine.

Astma burzowa

To nie pierwsze doniesienia na temat możliwej korelacji pomiędzy burzą a problemami oddechowymi. Zagadnienie to opisano w angielskiej literaturze naukowej już w 1983 roku, a następnie dwukrotnie w Australii - w latach 1987 i 2016.

Zjawisko występuje czasem jako "astma burzowa", choć nazwa ta nie oddaje w pełni skali problemu.

To może cię zainteresować:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalxpress.com