Zamknij

6 objawów zapalenia płuc [LISTA]. Na co zwrócić uwagę?

30.12.2021
Aktualizacja: 27.01.2022 08:34
Zapalenie płuc - objawy
fot. Shutterstock

Masz kaszel, gorączkę, czujesz ból w klatce piersiowej? Te objawy mogą wskazywać na zapalenie płuc. Gdy wystąpią, najlepiej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie, bo skutki nieleczonego zapalenia płuc mogą być tragiczne. Jak rozpoznać chorobę? Zobacz listę 6 objawów, które mogą wskazywać na zapalenie płuc.

Zapalenie płuc to choroba dolnych dróg oddechowych wywoływana w większości przypadków przez bakterie Streptococcus pneumoniae, zwane dwoinką zapalenia płuc. 

To choroba groźne dla dzieci i osób starszych. Może mieć ostry przebieg i wywoływać szereg groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Objawy zapalenia płuc są charakterystyczne, że nie sposób ich lekceważyć. Na co zwrócić uwagę? Wyróżnia się 6 typowych objawów, które mogą wskazywać na tę chorobę.

6 objawów zapalenia płuc. Nie lekceważ ich

Objawy zapalenia płuc mają zwykle charakter ostry i są wyraźne. Wyjątkiem są osoby starsze po 70. roku życia. U seniorów objawy zapalenia płuc mogą być słabiej wyrażone, ale choroba jest groźniejsza i może nieść za sobą zagrażające życiu powikłania. 

Objawy mogą pojawić się nagle (w ciągu 24-48 godzin od zakażenia) lub rozwijać się wolniej przez kilka dni. Wirusowe zapalenie płuc może zaczynać się od objawów grypopodobnych, takich jak wysoka gorączka i świszczący oddech. Natomiast bakteryjne zapalenie płuc może wywoływać wysoką gorączkę. 

Typowe objawy zapalenia płuc to:

  1. kaszel (często z odkrztuszaniem ropnej plwociny),
  2. gorączka,
  3. dreszcze,
  4. złe samopoczucie, zmęczenie,
  5. poty,
  6. ból w klatce piersiowej (zlokalizowany w bocznych częściach klatki piersiowej, nasilający się przy głębokim oddychaniu lub kaszlu).

Chorzy na zapalenie płuc mogą też doświadczać bólu głowy. Gdy zapalenie powodowane jest przez wirusy, do typowych symptomów mogą dołączyć: ból gardła, chrypka, katar, bóle mięśni i stawów.Objawy, które powinny skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem:

  • trudności w oddychaniu, duszność,
  • nagły i silny ból w klatce piersiowej,
  • gorączka powyżej 39°C,
  • uporczywy kaszel, zwłaszcza z odkrztuszaniem ropy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); medicover.pl