Zamknij

5 naturalnych sposobów na oczyszczenie płuc (nie tylko dla palaczy)

21.10.2021
Aktualizacja: 21.10.2021 13:10

Nasz układ oddechowy cały czas jest narażony na czynniki, które zakłócają jego prawidłowe funkcjonowanie. Znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą przedostawać się do płuc, co zwiększa ryzyko wielu chorób. Jak chronić płuca? Warto wykorzystać domowe sposoby

5 naturalnych sposobów na oczyszczenie płuc (nie tylko dla palaczy)
fot. Shutterstock
  1. Kto powinien dbać o płuca?
  2. Odsączanie śluzu z płuc: drenaż ułożeniowy
  3. Inhalacje parowe
  4. Picie zielonej herbaty
  5. Spożywanie produktów o właściwościach przeciwzapalnych
  6. Kontrolowany kaszel: ćwiczenie oddechowe

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), narażenie na zanieczyszczenie powietrza każdego roku stanowi przyczynę ponad 4 milionów zgonów na świecie.  Do naszego układu oddechowego każdego dnia trafiają niebezpieczne zanieczyszczenia, przed którymi ciężko się chronić.

Niekorzystny wpływ na zdrowie płuc mają również nasze nawyki, takie jak palenie papierosów. Dbanie o układ oddechowy powinno stanowić regularny nawyk dla osób, które są w grupie podwyższonego ryzyka. Oczyszczanie płuc jest niezwykle ważne również ze względu na pandemię koronawirusa. Zachorowanie na COVID-19 stwarza ryzyko trwałego uszkodzenia płuc.

Kto powinien dbać o płuca?

Naturalne sposoby oczyszczania płuc są przeznaczone dla każdego, jednak w przypadku niektórych osób mogą być szczególnie pomocne. Do osób, którym zaleca się regularne oczyszczanie płuc, należą:

  • palacze (również bierni)
  • osoby narażone na zanieczyszczenia powietrza
  • pacjenci cierpiący na przewlekłe schorzenia płuc (m.in. astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc)
  • ozdrowieńcy po COVID-19

Stan naszych płuc wpływa na ogólne samopoczucie. Prawidłowy proces oddychania sprawia, że wszystkie komórki ciała są odżywione, a narządy funkcjonują bez problemu. Ciekawostką jest fakt, że płuca potrafią oczyszczać się same, jednak proces samoleczenia rozpoczyna się, gdy przestają być wystawione na czynnik powodujący zaburzenia (na przykład gdy rzucimy palenie).

Kiedy płuca mają styczność ze szkodliwym czynnikiem, wewnątrz gromadzi się śluz, którego zadaniem jest przechwycenie groźnych patogenów. Może to powodować problemy z oddychaniem i uczucie ciężkości. W takiej sytuacji warto wypróbować domowe sposoby na oczyszczanie płuc. Techniki te możemy stosować również profilaktycznie.
Jak oczyścić płuca w domowych warunkach? Oto 5 sprawdzonych sposobów:

Odsączanie śluzu z płuc: drenaż ułożeniowy

By usunąć nadmiar śluzu z płuc, warto wykorzystać grawitację. Drenaż ułożeniowy polega na położeniu się na plecach i umieszczeniu poduszek pod biodrami (tak, by klatka piersiowa znajdowała się niżej niż dolna część ciała). W ćwiczeniu chodzi o to, by wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Każdy wydech powinien trwać mniej więcej o połowę dłużej niż wdech. Ćwiczenie powinno trwać przynajmniej kilka minut. Drenaż ułożeniowy to praktyka, która  zapobiega chorobom płuc i ułatwia oddychanie.

Inhalacje parowe

Inhalacje polegają na wdychaniu gorącej pary wodnej. Pomagają otworzyć drogi oddechowe i pozbyć się śluzu. Wdychanie pary rozluźnia płuca i zapewnia natychmiastową ulgę. Do przygotowania inhalacji potrzebujemy jedynie miski z gorącą wodą i ręcznika, którym osłonimy głowę. Pierwsze efekty są widoczne już po 15 minutach inhalacji.

Picie zielonej herbaty

Zielona herbata to źródło wielu przeciwutleniaczy, które pomagają zniwelować stan zapalny w płucach. Związki obecne w zielonej herbacie chronią przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego.

Spożywanie produktów o właściwościach przeciwzapalnych

Produkty przeciwzapalne łagodzą dolegliwości układu pokarmowego. Do takich produktów należą: zielone warzywa liściaste, kurkuma, oliwki, marchew, buraki, cebula, orzechy, fasola, soczewica. Dieta przeciwzapalna wyklucza spożywanie alkoholu, kawy, produktów o wysokiej zawartości cukru, słonych przekąsek i białego pieczywa.

Kontrolowany kaszel: ćwiczenie oddechowe

Kontrolowany kaszel to najlepszy sposób na usunięcie zalegającej wydzieliny z płuc. Aby wykonać ćwiczenie oddechowe, należy usiąść na krześle, rozluźnić ramiona, przycisnąć dłonie do brzucha i powoli oddychać. Przy wydechu należy lekko przycisnąć brzuch dłońmi, by sprowokować odruch kaszlu. Ćwiczenie należy powtórzyć trzy razy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com