Zamknij

Wakacyjne infekcje dróg moczowych. Jak leczyć pęcherz na urlopie?

Natalia Kovacs
03.06.2019 10:41

Zapalenie pęcherza moczowego dopadło Cię na urlopie? Ból i dyskomfort, a także częsta potrzeba oddawania moczu mogą skutecznie popsuć wypoczynek. Dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z tą przypadłością nawet bardzo daleko od domu.

Dyskomfort towarzyszy zapaleniu pęcherza
fot. Shutterstock

Zapalenie pęcherza może ,,złapać'' wszędzie. Jest to bowiem przypadłość powodowana przez bakterie, które zagnieżdżają się na ścianie pęcherza i rozpoczynają jego kolonizację. W większości przypadków drobnoustroje, które doprowadzają do zakażenia, pochodzą z cewki moczowej. Zapalenie pęcherza moczowego wywołują najczęściej bakterie E. coli (pałeczka okrężnicy), a także inne bakterie jelitowe. O takie zakażenia nie trudno na urlopie, gdy dostęp do czystej ubikacji bywa utrudniony.

Nawadnianie to podstawa

Nawet będąc na urlopie można radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami będącymi wynikiem zapalenia pęcherza. Podstawą jest nawadnianie. Pij bardzo dużo, więcej niż zwykle, najlepiej niegazowanej wody mineralnej z cytryną lub mieszanek ziołowych o lekkim działaniu moczopędnym, na przykład rumianku.

To zwiększy przepływ moczu w organizmie, czyniąc go mniej przyjaznym. Moczu będzie więcej i będziesz go częściej wydalać, a wraz z nim bakterie.

Staraj się jednak unikać napojów gazowanych i słodkich soków.

Ogrzej się

Ulgę w objawach przyniesie ciepła, ale krótka kąpiel i termofor położony na podbrzusze. Nawet jeśli atrakcje wyjazdu bardzo Cię kuszą, poświęć chociaż jeden dzień na leżenie w łóżku. Ubieraj się ciepło, załóż ciepłą bieliznę, dres, ogrzewaj się kocem.

Ciepło sprzyja ukrwieniu śluzówki, dlatego przyspiesza proces gojenia. Nie przesadzaj jednak z ,,moczeniem się’’ w wannie, bo ciepła woda sprzyja także rozwojowi bakterii, dlatego lepiej wygrzewać się w łóżku, niż w gorącej wodzie.

Utrzymuj higienę

W czasie infekcji pęcherza myj miejsca intymne nawet dwa razy dziennie i zmieniaj bieliznę na czystą i bawełnianą. Podmywaj się letnią wodą i mydłem lub płynem do higieny intymnej.

Zrezygnuj z kąpieli w basenie, czy morzu, a tym bardziej z ogrzewania się w jacuzzi, gdzie woda jest ciepła i sprzyja namnażaniu się bakterii.

Wspomagaj się naturalnie

Pij napary z ziół, które wspomagają leczenie zapalenia pęcherza.

Których produktów szukać?

  • Korzeń pietruszki ma działanie rozkurczające.
  • Liść brzozy działa moczopędnie i przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie w obrębie dróg moczowych, zwiększa także wydalanie kwasu moczowego.
  • Naowocnia fasoli ma właściwości moczopędne, pomaga w infekcjach dróg moczowych, przy kamicy i problemach z oddawaniem moczu.
  • Ziele rumianku działa rozkurczowo, moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.
  • Liść borówki brusznicy działa moczopędnie i odkażająco.
  • Korzystaj z preparatów bez recepty

Udaj się do najbliżej apteki i poproś o naturalny, ziołowy preparat, który zawiera substancje hamujące rozwój bakterii. Ważne, by preparat działał szybko, łagodził ból, ale nie wyjaławiał pęcherza. Substancjami, których warto szukać w składzie preparatów na pęcherz są cytrynian sodu i potasu. Substancje te zapobiegają strącaniu się kamieni szczawianowo-wapniowych, są wyjątkowo pomocne przy kamicy.
Materiał powstał we współpracy z producentem leku Urosept.