Oceń
Zapalenie pęcherza może ,,złapać'' wszędzie. Jest to bowiem przypadłość powodowana przez bakterie, które zagnieżdżają się na ścianie pęcherza i rozpoczynają jego kolonizację. W większości przypadków drobnoustroje, które doprowadzają do zakażenia, pochodzą z cewki moczowej. Zapalenie pęcherza moczowego wywołują najczęściej bakterie E. coli (pałeczka okrężnicy), a także inne bakterie jelitowe. O takie zakażenia nie trudno na urlopie, gdy dostęp do czystej ubikacji bywa utrudniony.
Nawadnianie to podstawa
Nawet będąc na urlopie można radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami będącymi wynikiem zapalenia pęcherza. Podstawą jest nawadnianie. Pij bardzo dużo, więcej niż zwykle, najlepiej niegazowanej wody mineralnej z cytryną lub mieszanek ziołowych o lekkim działaniu moczopędnym, na przykład rumianku.
To zwiększy przepływ moczu w organizmie, czyniąc go mniej przyjaznym. Moczu będzie więcej i będziesz go częściej wydalać, a wraz z nim bakterie.
Staraj się jednak unikać napojów gazowanych i słodkich soków.
Ogrzej się
Ulgę w objawach przyniesie ciepła, ale krótka kąpiel i termofor położony na podbrzusze. Nawet jeśli atrakcje wyjazdu bardzo Cię kuszą, poświęć chociaż jeden dzień na leżenie w łóżku. Ubieraj się ciepło, załóż ciepłą bieliznę, dres, ogrzewaj się kocem.
Ciepło sprzyja ukrwieniu śluzówki, dlatego przyspiesza proces gojenia. Nie przesadzaj jednak z ,,moczeniem się’’ w wannie, bo ciepła woda sprzyja także rozwojowi bakterii, dlatego lepiej wygrzewać się w łóżku, niż w gorącej wodzie.
Utrzymuj higienę
W czasie infekcji pęcherza myj miejsca intymne nawet dwa razy dziennie i zmieniaj bieliznę na czystą i bawełnianą. Podmywaj się letnią wodą i mydłem lub płynem do higieny intymnej.
Zrezygnuj z kąpieli w basenie, czy morzu, a tym bardziej z ogrzewania się w jacuzzi, gdzie woda jest ciepła i sprzyja namnażaniu się bakterii.
Wspomagaj się naturalnie
Pij napary z ziół, które wspomagają leczenie zapalenia pęcherza.
Których produktów szukać?
- Korzeń pietruszki ma działanie rozkurczające.
- Liść brzozy działa moczopędnie i przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie w obrębie dróg moczowych, zwiększa także wydalanie kwasu moczowego.
- Naowocnia fasoli ma właściwości moczopędne, pomaga w infekcjach dróg moczowych, przy kamicy i problemach z oddawaniem moczu.
- Ziele rumianku działa rozkurczowo, moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.
- Liść borówki brusznicy działa moczopędnie i odkażająco.
- Korzystaj z preparatów bez recepty
Udaj się do najbliżej apteki i poproś o naturalny, ziołowy preparat, który zawiera substancje hamujące rozwój bakterii. Ważne, by preparat działał szybko, łagodził ból, ale nie wyjaławiał pęcherza. Substancjami, których warto szukać w składzie preparatów na pęcherz są cytrynian sodu i potasu. Substancje te zapobiegają strącaniu się kamieni szczawianowo-wapniowych, są wyjątkowo pomocne przy kamicy.
Materiał powstał we współpracy z producentem leku Urosept.
Oceń artykuł