Oceń
Zapaleniem cewki moczowej określa się stan zapalny błony śluzowej cewki moczowej wywołany przez drobnoustroje. To choroba, która w większości przypadków przenoszona jest drogą płciową, poprzez kontakty seksualne.
Cewka moczowa to elastyczny przewód, którym mocz odpływa z pęcherza na zewnątrz. Cewka jest końcowym odcinkiem dróg moczowych – u kobiety jest krótka i znajduje się do przodu od pochwy, natomiast u mężczyzn jest znacznie dłuższa i umiejscowiona na szczycie członka.
Powszechnie uważa się, że kobiety chorują rzadziej. Tymczasem zapalenie cewki moczowej występuje u kobiet i mężczyzn z porównywalną częstotliwością, z tym że u kobiet jest często bezobjawowe.
Przyczyny zapalenia cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej jest najczęściej przenoszone drogą płciową. Choroba rozwija się w wyniku zakażenia drobnoustrojami. W pojedynczych przypadkach do zapalenia cewki moczowej może dojść na skutek wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego, wprowadzania do cewki moczowej ciał obcych lub w wyniku powikłania zakażenia układu moczowego.
Zapalenie cewki moczowej dzieli się na dwie kategorie:
- rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, które wywołuje bakteria – dwoinka rzeżączki;
- nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, której przyczyną są najczęściej chlamydie, rzadziej mykoplazmy, rzęsistek pochwowy.
Objawy zapalenia cewki moczowej
W wielu przypadkach zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo lub z objawami mało nasilonymi, które nie skłaniają do wizyty u lekarza. Brak objawów lub łagodne objawy występuje zwykle w zapaleniu cewki moczowej wywołanej chlamydiami. Natomiast rzeżączkowemu zapaleniu cewki moczowej towarzyszą wyraźne objawy.
Objawy pojawiają się zwykle po 4-7 dniach od zakażenia rzeżączką i nawet po dwóch tygodniach w przypadku zakażenia nierzeżączkowego. Typowo, w przebiegu zapalenia cewki moczowej, nie występują objawy ogólne, rzadko mogą się natomiast pojawić objawy zapalenia spojówek i zapalenia stawów.
Objawy zapalenia cewki moczowej u kobiet:
- upławy z pochwy;
- ból w dole brzucha;
- rzadziej występują zaburzenia miesiączkowania i ból podczas oddawania moczu.
Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn:
- ropny lub śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej: wydzielina może mieć kolor białawy, żółtawy, zielonawy lub brązowawy, może również zawierać domieszkę krwi;
- ból, pieczenie lub szczypanie odczuwane podczas oddawania moczu, odczuwane zwłaszcza na końcu cewki przy jej ujściu na szczycie członka;
- świąd ujścia cewki moczowej (na czubku członka);
- uczucie ciężkości, ból jąder;
- powikłania: zakażenie układu moczowego, zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie najądrzy (gorączka, ból krocza, ból w miednicy, częste oddawanie moczu, naglące parcie na mocz itp.).
Objawy nieleczonego zapalenia cewki moczowej często ustępują samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach (do pół roku), co nie świadczy wcale o wyleczeniu. Ustąpienie objawów bez zastosowania odpowiedniego leczenia oznacza najczęściej, że dana osoba nadal jest zakażona i może przenosić to zakażenie na partnerów seksualnych.
Rozpoznanie zapalenia cewki moczowej
Objawy zapalenia cewki moczowe są zazwyczaj na tyle charakterystyczne, że lekarz nie ma wątpliwości, z czym może mieć do czynienia. Może jednak zlecić wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu, badania mikroskopowego wydzieliny lub wymazu z cewki moczowej, posiewu wydzieliny lub wymazu z pochwy i szyjki macicy. Czasami konieczne jest wykonanie bardziej skomplikowanych badań z krwi lub wymazów, by rozpoznać konkretny patogen, który jest przyczyną zakażenia.
Jak uniknąć zachorowania na zapalenie cewki moczowej? Najlepiej stosować zasady bezpiecznego seksu. Używanie prezerwatywy w dużym stopniu chroni partnerów przed zakażeniem.
Leczenie zapalenia cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej wywołane zakażeniem drobnoustrojami, zazwyczaj bakteriami, wymaga stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych, w tym antybiotyków.
Konieczne jest jednoczesne leczenie wszystkich partnerów seksualnych z ostatnich sześciu miesięcy. Należy się również powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych na czas leczenia lub do momentu, aż lekarz potwierdzi pełne wyleczenie.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł