Zamknij

Zapalenie cewki moczowej u kobiet i mężczyzn. Objawy, leczenie zapalenia

11.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 06:18

Zapalenie cewki moczowej to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Jest bardziej dokuczliwe u mężczyzn, u których wywołuje przykre objawy, u kobiet częściej przebiega bezobjawowo. Zapalenie cewki może być wynikiem zakażenia rzeżączką lub chlamydią, dlatego wymaga skrupulatnego leczenia. W przeciwnym wypadku może dochodzić do przenoszenia zakażenia na partnerów seksualnych.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn jest dotkliwe
fot. Shutterstock

Zapaleniem cewki moczowej określa się stan zapalny błony śluzowej cewki moczowej wywołany przez drobnoustroje. To choroba, która w większości przypadków przenoszona jest drogą płciową, poprzez kontakty seksualne. 

Cewka moczowa to elastyczny przewód, którym mocz odpływa z pęcherza na zewnątrz. Cewka jest końcowym odcinkiem dróg moczowych – u kobiety jest krótka i znajduje się do przodu od pochwy, natomiast u mężczyzn jest znacznie dłuższa i umiejscowiona na szczycie członka.

Powszechnie uważa się, że kobiety chorują rzadziej. Tymczasem zapalenie cewki moczowej występuje u kobiet i mężczyzn z porównywalną częstotliwością, z tym że u kobiet jest często bezobjawowe.

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej jest najczęściej przenoszone drogą płciową. Choroba rozwija się w wyniku zakażenia drobnoustrojami. W pojedynczych przypadkach do zapalenia cewki moczowej może dojść na skutek wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego, wprowadzania do cewki moczowej ciał obcych lub w wyniku powikłania zakażenia układu moczowego.

Zapalenie cewki moczowej dzieli się na dwie kategorie:

  • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, które wywołuje bakteria – dwoinka rzeżączki;
  • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, której przyczyną są najczęściej chlamydie, rzadziej mykoplazmy, rzęsistek pochwowy.

Objawy zapalenia cewki moczowej

W wielu przypadkach zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo lub z objawami mało nasilonymi, które nie skłaniają do wizyty u lekarza. Brak objawów lub łagodne objawy występuje zwykle w zapaleniu cewki moczowej wywołanej chlamydiami. Natomiast rzeżączkowemu zapaleniu cewki moczowej towarzyszą wyraźne objawy. 

Objawy pojawiają się zwykle po 4-7 dniach od zakażenia rzeżączką i nawet po dwóch tygodniach w przypadku zakażenia nierzeżączkowego. Typowo, w przebiegu zapalenia cewki moczowej, nie występują objawy ogólne, rzadko mogą się natomiast pojawić objawy zapalenia spojówek i zapalenia stawów.

Objawy zapalenia cewki moczowej u kobiet:

  • upławy z pochwy;
  • ból w dole brzucha;
  • rzadziej występują zaburzenia miesiączkowania i ból podczas oddawania moczu.

Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn:

  • ropny lub śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej: wydzielina może mieć kolor białawy, żółtawy, zielonawy lub brązowawy, może również zawierać domieszkę krwi;
  • ból, pieczenie lub szczypanie odczuwane podczas oddawania moczu, odczuwane zwłaszcza na końcu cewki przy jej ujściu na szczycie członka;
  • świąd ujścia cewki moczowej (na czubku członka);
  • uczucie ciężkości, ból jąder;
  • powikłania: zakażenie układu moczowego, zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie najądrzy (gorączka, ból krocza, ból w miednicy, częste oddawanie moczu, naglące parcie na mocz itp.).

Objawy nieleczonego zapalenia cewki moczowej często ustępują samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach (do pół roku), co nie świadczy wcale o wyleczeniu. Ustąpienie objawów bez zastosowania odpowiedniego leczenia oznacza najczęściej, że dana osoba nadal jest zakażona i może przenosić to zakażenie na partnerów seksualnych.

Warto wiedzieć

Gdy wystąpią objawy...

W razie wystąpienia objawów zapalenia cewki moczowej należy zgłosić do lekarza rodzinnego lub lekarza ginekologa. Należy jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie, by uniknąć powikłań. Trzeba również powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych.

Rozpoznanie zapalenia cewki moczowej

Objawy zapalenia cewki moczowe są zazwyczaj na tyle charakterystyczne, że lekarz nie ma wątpliwości, z czym może mieć do czynienia. Może jednak zlecić wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu, badania mikroskopowego wydzieliny lub wymazu z cewki moczowej, posiewu wydzieliny lub wymazu z pochwy i szyjki macicy. Czasami konieczne jest wykonanie bardziej skomplikowanych badań z krwi lub wymazów, by rozpoznać konkretny patogen, który jest przyczyną zakażenia.

Jak uniknąć zachorowania na zapalenie cewki moczowej? Najlepiej stosować zasady bezpiecznego seksu. Używanie prezerwatywy w dużym stopniu chroni partnerów przed zakażeniem. 

Leczenie zapalenia cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej wywołane zakażeniem drobnoustrojami, zazwyczaj bakteriami, wymaga stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych, w tym antybiotyków. 

Konieczne jest jednoczesne leczenie wszystkich partnerów seksualnych z ostatnich sześciu miesięcy. Należy się również powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych na czas leczenia lub do momentu, aż lekarz potwierdzi pełne wyleczenie. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl