Zamknij

Wielomocz, czyli zbyt obfite oddawanie moczu

12.03.2019 17:13

Wielomocz to wydalanie dużej ilości moczu. Objaw ten nie zawsze związany jest ze zwiększoną potrzebą wydalania moczu lub z tzw. parciem na mocz. Istotą poliurii jest wydalanie dużej ilości moczu, nawet 3 litrów dziennie lub większej. Zdarza się to w przypadku niektórych chorób nerek, w niewyrównanej cukrzycy, moczówce prostej, a nawet fizjologicznie w okresie ciąży.

Wielomocz to wydalanie większej niz zwykle objętości moczu
fot. ---

Wielomocz to utrzymujące się, zwiększone wydalanie moczu -  ponad 2500-3000 ml moczu na dobę. To objaw wielu chorób, czasami jedyny lub pierwszy, wyraźnie zauważalny. 

Obserwując większe wydalanie moczu, należy racjonalnie zastanowić się, czy wielomocz jest wynikiem pochłaniania większej niż zwykle objętości płynów, czy wręcz przeciwnie, nie jest związany z ilością płynów. Nieprawidłowością jest wystąpienie wielomoczu niezależnie od spożywania zwiększonej objętości płynów, gdyż jest to objaw nieprawidłowej czynności nerek w zakresie gospodarki wodą. 

Uwaga! Wielomocz należy odróżnić od częstomoczu. Czym innym jest bowiem częsta potrzeba oddawania moczu przy zachowaniu jego właściwej objętości, a czym innym jest zwiększone wydalanie moczu. Zupełnie innym problemem jest także oddawanie moczu w nocy. Wszystkie te objawy diagnozuje się oddzielnie. 

Przyczyny wielomoczu

Przyczyną zwiększonego wydalania moczu jest niedobór hormonu wazopresyny (moczówka prosta) lub niedostateczna reakcja nerek na ten hormon, co obserwuje się w przypadku moczówki prostej.

Wielomocz towarzyszy fizjologicznie nadmiernemu spożywaniu płynów (kofeiny, alkoholu) i ciąży. Może być również objawem chorób takich jak cukrzyca, moczówka prosta, ostra niewydolność nerek, zespół Conna.

Najczęstsze przyczyny wielomoczu:

  • Moczówka prosta: związana jest ze zmniejszonym wydzielaniem lub brakiem wazopresyny lub bądź niewrażliwością cewek nerkowych na wazopresynę. Moczówka może być wynikiem urazu lub uwarunkowań genetycznych.
  • Niewyrównana cukrzyca: gdy wysokie stężenie glukozy w moczu przewyższa pojemność resorpcyjną cewek, to prowadzi to do wysokiego stężenia glukozy w cewkach nerkowych i wtórnego transportu biernego wody do cewki, co zwiększa objętość wydalanego moczu.
  • Choroby układu moczowo-płciowego: wielomocz można może być objawem zapalenie pęcherza moczowego, infekcji intymnej, ostrej niewydolności nerek, kłębuszkowego zapalenia nerek, nerkowej kwasicy cewkowej.
  • Polidypsja: patologiczne wzmożone pragnienie, które jest jednym z objawów cukrzycy, ale może mieć także podłoże psychiczne. 
  • Przyjmowanie niektórych leków: w tym leków moczopędnych, litu, czy preparatów stosowanych w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej.

Na zwiększone wydalanie moczu często mają wpływ także wahania hormonalne. Dzieje się tak w przebiegu hiperglikemii, choroby podwzgórza, nadczynności tarczycy. 

Warto wiedzieć

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się na konsultację do lekarza, jeśli zauważysz, że od jakiegoś czasu oddajesz znacznie więcej moczu niż zwykle, szczególnie gdy towarzyszą temu inne objawy, takie jak ból, parcie na pęcherz, osłabienie, zwiększona potrzeba przyjmowania płynów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl