Zamknij

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: ból, gorączka, parcie na mocz

12.03.2019 16:19

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to choroba rozwijająca się w wyniku zakażenia, może dotyczyć jednej lub obu nerek. Głównym objawem ostrego zapalenia jest silny, nagły ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pachwiny. Pojawia się również gorączka, ból brzucha, złe samopoczucie. Odmiedniczkowe zapalenie nerek to choroba, której nie wolno lekceważyć, bo może prowadzić do niewydolności nerek, trwałego uszkodzenia narządów. 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia sie bólem w okolicy lędźwiowej
fot. Shutterstock

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to jedna z cięższych chorób układu moczowego. W odmiedniczkowym zapaleniu nerek, w wyniku stanu zapalnego dochodzi do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej nerek i komórek kanalików nerkowych. Nieleczone lub źle leczone zapalenie nerek może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek można podzielić ze względu na przebieg choroby: ostry lub przewlekły. Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek może być następstwem powstania blizn w nerce po nieleczonym lub zbyt późno leczonym ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek, może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Uwaga! Choroby nie wolno lekceważyć, bo przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek może prowadzić do niewydolności nerek. 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: przyczyny

Do ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek prowadzi zakażenie, w większości przypadków jest to zakażenie Escherichia coli. Infekcja nerek często szerzy się od pęcherza lub cewki moczowej, dlatego przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek może być konsekwencją nieleczonego lub źle leczonego zakażenia cewki moczowej, lub pęcherza moczowego, a także niewyleczonego ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

ZOBACZ: Zapalenie cewki moczowej u kobiet i mężczyzn. Objawy, leczenie zapalenia

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może być powodowane przez:

 • zakażenie bakteryjne;
 • zakażenie wirusowe;
 • zakażenie grzybicze.

Do czynników sprzyjających zachorowaniu na odmiedniczkowe zapalenie nerek zalicza się:

 • wady rozwojowe i zaburzenia odpływu z układu moczowo-płciowego;
 • ciążę
 • cukrzycę;
 • kamicę nerkową;
 • refluks pęcherzowo-moczowy (cofanie się moczu z pęcherza do nerek);
 • zaburzenia neurologiczne przebiegające z zaburzeniami opróżniania pęcherza moczowego;
 • intensywne życie seksualne;
 • cewnik w pęcherzu moczowym.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: objawy

Przewlekła postać odmiedniczkowego zapalenia nerek przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo aż do zaawansowanego stadium choroby, czyli do nieodwracalnego uszkodzenia nerek. 

Natomiast postać ostra postać choroby objawia się nagłym, ostrym bólem w okolicy lędźwiowej. Ból może obejmować jedną lub obie strony, często promieniuje do pachwiny. 

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek:

 • ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny;
 • stan podgorączkowy lub gorączka;
 • dreszcze, nudności lub wymioty;
 • ogólne osłabienie;
 • bóle brzucha;
 • parcie na pęcherz moczowy z pieczeniem i bólem przy oddawaniu moczu;
 • mocz z domieszką krwi lub kłaczkami.

Objawem charakterystycznym, który wskazuje na stan zapalny nerki, jest dodatni objaw Goldflama - chory odczuwa dotkliwy ból po uderzeniu w okolicę lędźwiową pleców lub dyskomfort przy uciśnięciu okolicy nadłonowej.

ZOBACZ: Ból nerek: jak go rozpoznać? Częste przyczyny bólu

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: rozpoznanie

Pierwszym badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu odmiedniczkowego zapalenia moczu, jest badanie ogólne moczu oraz posiew moczu. W przypadku zapalenia stwierdza się zazwyczaj białkomocz i krwiomocz. Natomiast w badaniach krwi na stan zapalny wskazują podniesione CRP i OB.

Lekarz może również zlecić badanie poziomu kreatyniny, poziomu glukozy, badanie USG nerek, urografię, a także cystografię mikcyjną czy cystoskopię.

ZOBACZ: Posiew moczu wykrywa bakterie. O czym świadczy wynik ujemny lub dodatni?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek  leczy się za pomocą antybiotyków, które zwykle stosuje się przez ok. 2 tygodnie. Podaje się również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, by złagodzić objawy zapalenia. Zaleca się także picie dużej ilości płynów w celu przyspieszenia wypłukania bakterii z organizmu. Chorzy do czasu pełnego wyleczenia powinni ograniczyć aktywność fizyczną, unikać kontaktów seksualnych, dużo odpoczywać.

Jeśli przyczyną zapalenia są zaburzenia w odpływie moczu, to konieczna może okazać się operacja udrażniająca drogi moczowe.

Warto wiedzieć

To powinno niepokoić!

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy będą nasilone i nie ustąpią po 48 godzinach leczenia przepisanym przez lekarza antybiotykiem, a także gdy nastąpi nawrót objawów po zakończeniu leczenia antybiotykiem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.