Zamknij

Nokturia utrudnia życie. Dlaczego w nocy wstajemy do toalety?

01.04.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 01:02
Nokturia wymusza nocne chodzenie do toalety
fot. Shutterstock

Nokturia to dolegliwość, która wybudza nas w nocy i wymusza wycieczkę do toalety. Znacząco obniża jakość snu oraz negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie za dnia. Może być objawem wielu chorób.

Nocne wizyty w toalecie mogą wynikać z przyjmowania niektórych leków lub być efektem spożywania dużych ilości płynów w godzinach wieczornych, ale są także objawem poważnych chorób. Dowiedz się, dlaczego z problemem nokturii warto udać się do lekarza.

Przyczyny nocnego wstawania do toalety

Szacuje się, że nawet co drugi mężczyzna w wieku 55-75 lat raz w nocy wstaje do toalety, żeby oddać mocz. Dolegliwość przeważnie związana jest z łagodnym rozrostem prostaty, spowodowanym wiekiem, ale może też wynikać z innych chorób.

Jednym ze sposobów na zdiagnozowanie problemu jest wypełnienie kwestionariusza jakości życia N-QoL (Nocturia Specific Quality of Life Questionnaire). W pięciostopniowej skali ocenia się nasilenie samopoczucia w okresie ostatnich dwóch tygodni.

W pytaniach zawarta jest m.in. ocena poziomu:

 • koncentracji,
 • energii,
 • wydajności w pracy,
 • aktywności w dodatkowych zajęciach związanych z hobby.

Schorzenia objawiające się nokturią to m.in.:

 • poliuria wtórna do cukrzycy (wielomocz);
 • niedobór wazopresyny (hormonu antydiuretycznego);
 • zastoinowa niewydolność serca (powoduje zwiększenie filtracji kłębkowej w pozycji leżącej);
 • nadaktywność wypieracza (spowodowana przerostem prostaty lub chorobami neurologicznymi);
 • czuciowa postać częstomoczu (np. w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza).

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi przyczyną nokturii może być także nadciśnienie.

Wstawanie do toalety w nocy a nadciśnienie

Naukowcy przeanalizowali historię medyczną 3749 mieszkańców okręgu Watari, poddanych corocznej ocenie stanu zdrowia w 2017 roku. Uczestnikom badania mierzono ciśnienie krwi, poproszono ich także o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego nokturii.

Okazało się, że wstawanie w nocy do toalety wiązało się z 40-proc. wzrostem ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Wyniki zaprezentowano na 83. dorocznym spotkaniu Japońskiego Towarzystwa Krążenia.

Autorzy badania podkreślają jednak, że konieczne są kolejne analizy, ponieważ ustalenia te mogą być charakterystyczne dla Japonii. Poprzednie badania przeprowadzone w tym regionie wykazały bowiem, że nokturia związana jest z wysokim poziomem spożycia soli.

Zaburzenia snu a zaburzenia funkcjonowania

Problem jest poważny, bo zaburzenia snu powodują m.in. obniżenie witalności i osłabienie koncentracji, co przekłada się na realny wzrost ryzyka kolizji drogowych i wypadków przy pracy.

Zaburzenia snu mogą także zwiększać ryzyko zachorowalności na:

 • depresję,
 • chorobę wieńcową,
 • cukrzycę
 • niektóre nowotwory.

Co więcej, nokturia to dolegliwość rodzinna. Niemal 60 proc. partnerów twierdzi bowiem, że budzi się, gdy ich partner wstaje do toalety.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: eurekalert.org; "Nokturia" Maciej Zbrzeźniak, Przegląd Urologiczny 2007/4