Zamknij

Krwiomocz jest objawem wielu chorób. Co oznacza krew w moczu?

25.06.2018 13:52

Krwiomocz nie jest chorobą, a objawem. Obecność krwi w moczu zawsze jest stanem alarmującym i wymaga konsultacji z lekarzem. Może świadczyć zarówno o zakażeniu dróg moczowych, jak i o poważnych chorobach nerek, chorobach gruczołu krokowego i obecności nowotworów. Krew w moczu może być także wynikiem zażywania niektórych leków i stosowania diety bogatej m.in. w buraki. Dowiedz się, o czym świadczy obecność krwi w moczu. Na jakie choroby może wskazywać krwiomocz?

Krwiomocz pojawia się zazwyczaj w przebiegu chorób nerek, stercza lub pęcherza moczowego. Może być także objawem rozwijającego się nowotworu
fot. Shutterstock

Krwiomocz (hematuria) to stan, w którym w moczu znajduje się nieprawidłowo duża ilość erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Krwi może być w moczu naprawdę dużo lub śladowe ilości wykrywalne jedynie w badaniu mikroskopowym. Krwiomocz jest stanem nieprawidłowym i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

W moczu prawidłowym erytrocyty występują w tak niewielkiej ilości, że podczas badania próbki moczu testem paskowym wynik jest ujemny. W przypadku badania osadu moczu pod mikroskopem stwierdza się nie więcej niż trzy czerwone krwinki w polu widzenia. Krwiomocz natomiast charakteryzuje się zwiększoną liczbą erytrocytów w moczu, a nawet pokaźną ilością krwi wypływającą z cewki podczas oddawania moczu.

Gdy krwi w moczu jest tak dużo, że ma on czerwone zabarwienie, mówi się wtedy o krwiomoczu makroskopowym. Mikroskopowy krwiomocz określa sytuację, gdy nadmiar erytrocytów w moczu wykrywa się wyłącznie w badaniu.

Obecność krwi w moczu powinna zawsze skłaniać do wizyty u lekarza, szczególnie gdy krew znajduje się w moczu dziecka. Jeśli w próbce zostaną wykryte leukocyty i bakterie, można podejrzewać zakażenie. Jeśli wynik posiewu moczu wskazuje na bakteryjne zakażenie, należy włączyć antybiotykoterapię.

U osób po 50. roku życia, u których krew w moczu może nasuwać podejrzenia choroby nowotworowej, należy przeprowadzić badanie USG jamy brzusznej lub tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy.

Zobacz także

Przyczyny krwiomoczu

Krew w moczu nie jest objawem naturalnym. Stanowi sygnał ostrzegawczy o toczącym się procesie chorobowym. W zależności od ilości krwi i schorzenia, które spowodowało krwiomocz, zaobserwować można różowy lub czerwony, a nawet brązowy mocz. Czerwone zabarwienie moczu, choć wymaga konsultacji z lekarzem, nie zawsze wskazuje na chorobę. Może być także konsekwencją stosowanej diety lub zażywanych leków.

ZAKAŻENIA DRÓG MOCZOWYCH, w tym zapalenia pęcherza moczowego i gruźlicy pęcherza. Oprócz krwi w moczu występują trudności w jego oddawaniu, ból, parcie na pęcherz, częstomocz.

CHORÓB NEREK: kamica nerkowa, choroby kłębuszków nerkowych, gruźlica nerek, torbielowatość nerek, zawał nerki – choroby nerek charakteryzują się bólem okolicy lędźwiowej promieniującym do krocza lub bólem brzucha. Oprócz krwiomoczu może występować również gorączka i ból podczas oddawania moczu.

CHORÓB GRUCZOŁU KROKOWEGO, w tym rozrostu gruczołu krokowego i zapalenia prostaty. Krwi w moczu towarzyszą w takich przypadkach objawy dyzuryczne, czyli trudności w oddawaniu moczu, uczucie przeszkody podpęcherzowej, a także ból i tkliwość prostaty.

CHORÓB NOWOTWOROWYCH: raka pęcherza moczowego, raka prostaty, raka moczowodu i raka cewki moczowej, diagnozowanych zazwyczaj u osób powyżej 55. roku życia. Krew w moczu może również pojawić się w przypadku zaawansowanych nowotworów układu rozrodczego kobiety: rak szyjki i trzonu macicy, rak pochwy.

ENDOMETRIOZY, gdy ogniska endometriozy występują w układzie moczowym i naciskają na ściany pęcherza, krwiomocz może współwystępować z miesiączkami. Mogą pojawić się także objawy dyzuryczne, czyli ból w czasie oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz, trudności w utrzymaniu moczu.

Krwiomoczu się nie leczy. Leczy się natomiast chorobę, której objawem jest krwiomocz.

Do innych przyczyn krwiomoczu zalicza się m.in.:

  • urazy penetrujące okolice nerek, pęcherza i moczowodów,
  • zaburzenia krzepnięcia (na przykład w przebiegu chorób wątroby),
  • hemofilia,
  • zmiany popromienne po radioterapii,
  • choroby autoimmunologiczne (toczeń układowy rumieniowaty, guzkowe zapalenie tętnic),
  • zespół Schönleina-Henocha,
  • zapalenie naczyń,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • skaza krwotoczna płytkowa.

Bardzo pomocne w badaniu przyczyn krwawienia jest dokładne ustalenie współtowarzyszących objawów.

może być następstwem procesu zapalnego (infekcji pęcherza, prostaty, cewki moczowej).

, ale bez innych dolegliwości typowych zapaleniu może być objawem świadczącym o przeszkodzie w odpływie moczu (złogi powodujące obstrukcję i krwawienie, skrzepy krwi, krwawiący guz).

wskazuje zazwyczaj na cewkowe lub sterczowe pochodzenie.

jest objawem krwawienia z pęcherza lub górnych dróg moczowych. Natomiast

i prawie całkowitym opróżnieniu pęcherza, ma swoje źródło w szyi pęcherza lub gruczole krokowym.

Krwiomocz u dzieci występuje zazwyczaj z powodu: urazów, odmiedniczkowego zapalenia nerek, nowotworów wieku dziecięcego, wad wrodzonych (np. wielotorbielowatość nerek), kamicy nerkowej, chorób kłębuszków nerkowych, zaburzeń krzepnięcia krwi.

Zobacz także

Źródło: nefrologia.mp.pl; czytelniamedyczna.pl;

________

zdrowie.radiozet.pl/nk