Oceń
Krwiomocz (hematuria) to stan, w którym w moczu znajduje się nieprawidłowo duża ilość erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Krwi może być w moczu naprawdę dużo lub śladowe ilości wykrywalne jedynie w badaniu mikroskopowym. Krwiomocz jest stanem nieprawidłowym i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
W moczu prawidłowym erytrocyty występują w tak niewielkiej ilości, że podczas badania próbki moczu testem paskowym wynik jest ujemny. W przypadku badania osadu moczu pod mikroskopem stwierdza się nie więcej niż trzy czerwone krwinki w polu widzenia. Krwiomocz natomiast charakteryzuje się zwiększoną liczbą erytrocytów w moczu, a nawet pokaźną ilością krwi wypływającą z cewki podczas oddawania moczu.
Gdy krwi w moczu jest tak dużo, że ma on czerwone zabarwienie, mówi się wtedy o krwiomoczu makroskopowym. Mikroskopowy krwiomocz określa sytuację, gdy nadmiar erytrocytów w moczu wykrywa się wyłącznie w badaniu.
Obecność krwi w moczu powinna zawsze skłaniać do wizyty u lekarza, szczególnie gdy krew znajduje się w moczu dziecka. Jeśli w próbce zostaną wykryte leukocyty i bakterie, można podejrzewać zakażenie. Jeśli wynik posiewu moczu wskazuje na bakteryjne zakażenie, należy włączyć antybiotykoterapię.
U osób po 50. roku życia, u których krew w moczu może nasuwać podejrzenia choroby nowotworowej, należy przeprowadzić badanie USG jamy brzusznej lub tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy.
Przyczyny krwiomoczu
Krew w moczu nie jest objawem naturalnym. Stanowi sygnał ostrzegawczy o toczącym się procesie chorobowym. W zależności od ilości krwi i schorzenia, które spowodowało krwiomocz, zaobserwować można różowy lub czerwony, a nawet brązowy mocz. Czerwone zabarwienie moczu, choć wymaga konsultacji z lekarzem, nie zawsze wskazuje na chorobę. Może być także konsekwencją stosowanej diety lub zażywanych leków.
ZAKAŻENIA DRÓG MOCZOWYCH, w tym zapalenia pęcherza moczowego i gruźlicy pęcherza. Oprócz krwi w moczu występują trudności w jego oddawaniu, ból, parcie na pęcherz, częstomocz.
CHORÓB NEREK: kamica nerkowa, choroby kłębuszków nerkowych, gruźlica nerek, torbielowatość nerek, zawał nerki – choroby nerek charakteryzują się bólem okolicy lędźwiowej promieniującym do krocza lub bólem brzucha. Oprócz krwiomoczu może występować również gorączka i ból podczas oddawania moczu.
CHORÓB GRUCZOŁU KROKOWEGO, w tym rozrostu gruczołu krokowego i zapalenia prostaty. Krwi w moczu towarzyszą w takich przypadkach objawy dyzuryczne, czyli trudności w oddawaniu moczu, uczucie przeszkody podpęcherzowej, a także ból i tkliwość prostaty.
CHORÓB NOWOTWOROWYCH: raka pęcherza moczowego, raka prostaty, raka moczowodu i raka cewki moczowej, diagnozowanych zazwyczaj u osób powyżej 55. roku życia. Krew w moczu może również pojawić się w przypadku zaawansowanych nowotworów układu rozrodczego kobiety: rak szyjki i trzonu macicy, rak pochwy.
ENDOMETRIOZY, gdy ogniska endometriozy występują w układzie moczowym i naciskają na ściany pęcherza, krwiomocz może współwystępować z miesiączkami. Mogą pojawić się także objawy dyzuryczne, czyli ból w czasie oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz, trudności w utrzymaniu moczu.
Krwiomoczu się nie leczy. Leczy się natomiast chorobę, której objawem jest krwiomocz.
Do innych przyczyn krwiomoczu zalicza się m.in.:
- urazy penetrujące okolice nerek, pęcherza i moczowodów,
- zaburzenia krzepnięcia (na przykład w przebiegu chorób wątroby),
- hemofilia,
- zmiany popromienne po radioterapii,
- choroby autoimmunologiczne (toczeń układowy rumieniowaty, guzkowe zapalenie tętnic),
- zespół Schönleina-Henocha,
- zapalenie naczyń,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- skaza krwotoczna płytkowa.
Bardzo pomocne w badaniu przyczyn krwawienia jest dokładne ustalenie współtowarzyszących objawów.
może być następstwem procesu zapalnego (infekcji pęcherza, prostaty, cewki moczowej).
, ale bez innych dolegliwości typowych zapaleniu może być objawem świadczącym o przeszkodzie w odpływie moczu (złogi powodujące obstrukcję i krwawienie, skrzepy krwi, krwawiący guz).
wskazuje zazwyczaj na cewkowe lub sterczowe pochodzenie.
jest objawem krwawienia z pęcherza lub górnych dróg moczowych. Natomiast
i prawie całkowitym opróżnieniu pęcherza, ma swoje źródło w szyi pęcherza lub gruczole krokowym.
Krwiomocz u dzieci występuje zazwyczaj z powodu: urazów, odmiedniczkowego zapalenia nerek, nowotworów wieku dziecięcego, wad wrodzonych (np. wielotorbielowatość nerek), kamicy nerkowej, chorób kłębuszków nerkowych, zaburzeń krzepnięcia krwi.
Źródło: nefrologia.mp.pl; czytelniamedyczna.pl;
________
zdrowie.radiozet.pl/nk
Oceń artykuł