Zamknij

Kłębuszkowe zapalenie nerek: krwiomocz i skąpomocz. Co trzeba wiedzieć?

09.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:08
Kłębuszkowe zapalenie nerek może być ostre lub przewlekłe
fot. Shutterstock

Kłębuszkowe zapalenie nerek to grupa chorób, które charakteryzuje ostre lub przewlekłe zajęcie kłębuszków nerkowych, prowadzące do nieprawidłowej pracy nerek. Choroba może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, może objawiać się wyłącznie spienionym, zabarwionym na ciemniejszy kolor moczem, ale może również prowadzić do obrzęków ciała i ograniczenia wydalania moczu. Sprawdź, czym charakteryzuje się kłębuszkowe zapalenie nerek.

Kłębuszkowe zapalenia nerek to grupa chorób, które charakteryzuje chorobowe zajęcie kłębuszków nerkowych, co jest przyczyną nieprawidłowości w pracy nerek. 

Każda nerka zbudowana jest z około miliona nefronów, a każdy nefron składa się z kłębuszka nerkowego i dołączonego do niego kanalika nerkowego. Głównym elementem kłębuszka nerkowego są włosowate naczynia krwionośne, których ściany są tak zbudowane, aby służyły jako filtr dla przepływającej przez kłębuszek krwi. Składniki krwi po przefiltrowaniu płyną kanalikiem nerkowym, gdzie ulegają dalszym przemianom, a efektem końcowym jest moczy spływający do miedniczek nerkowych.

Gdy w naczyniach kłębuszków nerkowych gromadzą się antygeny bakterii, układ odpornościowy zaczyna z nimi walczyć poprzez wyzwolenie przeróżnych reakcji immunologicznych i wytworzenie substancji, które mogłyby go zniszczyć. To prowadzi do kłębuszkowego zapalenia nerek. 

W obrębie kłębuszków nerkowych gromadzą się komórki zapalne i białka krwi, co pobudza prawidłowe komórki kłębuszka do namnażania się. Gdy proces zapalny jest przewlekły, kłębuszek nerkowy z czasem ulega zwłóknieniu i staje się nieczynny. Jeśli większość kłębuszków przestaje pracować, to dochodzi do niewydolności nerek.

Kłębuszkowe zapalenie nerek dzieli się na ostre i przemijające, które można w pełni wyleczyć lub przewlekłe - trwające latami i mogące powoli, trwale uszkadzać coraz więcej kłębuszków nerkowych, prowadzać do przewlekłej niewydolności nerek.

Kłębuszkowe zapalenie nerek może dotyczyć tylko nerek i wtedy mówi się o pierwotnym kłębuszkowym zapaleniu nerek. Może również towarzyszyć innym chorobom lub być ich wynikiem. Wtedy mówi się o wtórnym kłębuszkowym zapaleniu nerek.

Wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek może być wynikiem:

 • tocznia rumieniowatego układowego i innych chorób autoimmunologicznych;
 • zakażeń bakteryjnych i wirusowych;
 • raka;
 • białaczki;
 • chłoniaka;
 • chorób wątroby.

W pierwotnym kłębuszkowym zapaleniu nerek bodziec patologiczny (np. bakterie) uszkadza kłębuszki nerkowe, wywołując w nich zmiany, co prowadzi do uszkodzenia pozostałych elementów strukturalnych nerki. Natomiast zapalenie wtórne występuje w przebiegu różnych chorób.

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek często nie daje żadnych objawów, choć zawsze jest przyczyną nieprawidłowego wyniku badania moczu i to właśnie nieprawidłowy wynik badania bywa w wielu przypadkach pierwszym sygnałem choroby. 

W badaniu moczu przy kłębuszkowym zapaleniu nerek występuje białko, krew (erytrocyty) oraz wałeczki. Chorzy często obserwują, że ich mocz się nienaturalnie pieni lub ma nieprawidłową barwę, jest różowy lub brunatny.

Objawy występują zwykle w kłębuszkowym zapaleniu nerek o ciężkim przebiegu.

U chorych mogą się wtedy pojawić:

 • obrzęki (zwłaszcza twarzy i kostek);
 • bóle głowy;
 • wzrost ciśnienia krwi i związane z tym zaburzenia widzenia;
 • nagromadzenie wody w organizmie;
 • zmniejszenie ilości oddawanego moczu (skąpomocz); 
 • objawy związane z niewydolnością nerek.

W przypadku ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek objawy pojawiają się zwykle po 1-3 tygodniach od przebycia zapalenia gardła lub zakażenia skóry.

ZOBACZ:  Niewydolność nerek: ostra i przewlekła. Jakie są przyczyny niewydolności?

Diagnozowanie kłębuszkowego zapalenia nerek

Wstępne rozpoznanie choroby można postawić na podstawie nieprawidłowych wyników badania moczu i zgłaszanych objawów. Aby postawić diagnozę, konieczne jest jednak przeprowadzenie kolejnych badań, w tym badania krwi, które pozwoli na wykluczenie niewydolności nerek i zaburzeń metabolicznych. Przeprowadza się także badanie USG nerek, by wykluczyć inne choroby nerek i dróg moczowych.

Prawidłową, pewną diagnozę stawia się jednak po badaniu mikroskopowym fragmentu nerki. W tym celu wykonuje się biopsję nerek i bada pobrany materiał pod mikroskopem. Badanie to ma na celu nie tylko potwierdzenie choroby, ale również ocenę, z jakim typem kłębuszkowego zapalenia nerek mamy do czynienia. To natomiast pozwala na zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek

Leczenie kłębuszkowe zapalenia nerek zależy od tego, czy jest to zapalenie ostre, czy przewlekłe, czy przyczyna jest wtórna i czy obecne są powikłania. Sposób leczenia zależy także od stopnia uszkodzenia kłębuszków nerkowych i nasilenia wtórnych zmian w miąższu nerki.

Ogólne zasady leczenia kłębuszkowego zapalenia nerek obejmują stosowanie odpowiedniej diety (niskobiałkową, z ograniczeniem tłuszczów nasyconych.

W przypadku pierwotnego kłębuszkowego zapalenia nerek stosuje się leczenie immunosupresyjne, hamowanie postępu przewlekłej choroby nerek. Natomiast w przypadku zapalenia wtórnego postępowanie obejmuje leczenie choroby podstawowej, a także hamowanie postępu choroby nerek. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl