Zamknij

Seks trzy razy dziennie "na receptę"? Naukowcy: pomaga leczyć częstą przypadłość

16.09.2022 15:04

Kamienie nerkowe to częsta przypadłość, która może dotyczyć nawet 5-10 wszystkich dorosłych osób. Złogi odkładające się w nerkach powodują ból, pieczenie podczas oddawania moczu, mogą wywołać silną kolkę. Naukowcy z Indonezji okryli niekonwencjonalną metodę, która może przyspieszyć proces usuwania kamieni. Chodzi o seks...

Seks a kamienie nerkowe
fot. Shutterstock

Uprawianie seksu lub masturbacja trzy razy w tygodniu mogą pomóc pozbyć się kamieni nerkowych, twierdzą naukowcy. Zdaniem urologów z Universitas Airlangga w Surabaya w Indonezji, skurcze i rozluźnienie mięśni pęcherza moczowego, co ma miejsce podczas szczytowania i wytrysku, mogą pomóc w przejściu kamieni nerkowych przez pęcherz.

Urolodzy z Universitas Airlangga dokonali przeglądu pięciu badań na ten temat. Obejmowały one 406 uczestników, którym powiedziano, aby uprawiali seks lub masturbowali się trzy, lub cztery razy w tygodniu, inni mieli powstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Dr Yudhistira Pradnyan Kloping i jego zespół zbadali, w jaki sposób akty seksualne wpływają na liczbę wydalonych kamieni nerkowych w każdej grupie i jak długo to trwało. Wyniki pokazały, że wskaźnik wydalania kamieni był 5,7 razy wyższy w grupie ludzi, którzy byli aktywni seksualnie. Również liczba osób wymagających złagodzenia bólu z powodu kamieni nerkowych była niższa o 62 proc. w grupie "aktywności seksualnej". Zauważono także, że proporcja wymagająca obróbki laserowej w celu rozbicia kamienia była o jedną piąta niższa u osób, które uprawiały seks.

Wnioski z badania opublikowano na łamach "The Journal of Sexual Medicine".

Kamica nerkowa to częsta przypadłość. Jak ją rozpoznać?

Nerki są odpowiedzialne za usuwanie produktów przemiany materii z krwi poprzez filtrowanie nawet 150 litrów dziennie. Czysta krew jest przenoszona z powrotem do organizmu, a produkty przemiany materii wydalane są z moczem. Zdarza się jednak, że produkty przemiany materii nie są w całości usuwane lub proces ich wydalania jest z jakiegoś powodu zaburzony. Wtedy odkładają się w nerkach, tworząc twarde złogi, zwane potocznie kamieniami.

Kamica nerkowa występuje u mniej więcej 5-10 proc. wszystkich dorosłych ludzi. Do rozwoju kamicy mogą się przyczyniać takie czynniki, jak nieprawidłowy odpływ moczu, nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego i Crohna, przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D, preparatów wapnia, bardzo duże dawki witaminy C, a także nieodpowiednia dieta, zaburzenia metaboliczne oraz predyspozycje genetyczne (cystynoza). Kamicy sprzyja także wiele chorób ogólnoustrojowych, takich jak dna moczanowa, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory. 

Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa wywoływana przez przemieszczający się z nerki do moczowodu kamień. To powoduje podrażnienie i częściowe zamknięcie moczowodu. Kolkę objawia się nagłym, silnym, kurczowym bólem, umiejscowionym w okolicach nerki lub w dole brzucha. Ból promieniuje do pachwiny po tej samej stronie. Wiele osób w czasie ataku kolki nerkowej wymiotuje. 

Kamień przemieszczając się przez moczowód, może też powodować ból i pieczenie podczas oddawania moczu, parcie na mocz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza oraz ból promieniujący do czubka prącia u mężczyzn.

W przypadku małych kamieni, które wywołują ból, ale nie powodują innych dolegliwości, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych oraz picie dużych ilości płynów, by przyspieszyć wydalanie kamienia. Duże kamienie, które są przyczyną ataku kolki nerkowej, wymagają podania silnych leków. Rzadko konieczna jest interwencja chirurga, ponieważ obecnie dostępne są inne metody usuwania kamieni, w tym: litotrypsja pozaustrojowa (rozbijanie kamienia moczowego przy użyciu fali wstrząsowej), nefrolitotrypja przezskórna (niewielkie nacięcie skóry, rozdrobnienie kamienia i usunięcie), ureterorenoskopia (wprowadzenie wziernika do moczowodu). 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk