Zamknij

Dziwny zapach moczu: o czym może świadczyć? 9 najczęstszych powodów

21.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:18
Dziwny zapach moczu: o czym świadczy?
fot. Shutterstock

Mocz może przyjmować różnego rodzaju zapach i kolor, ponieważ powstaje z odpadów w naszym ciele. Zależy to przede wszystkim od zdrowia lub potraw, które akurat spożywaliśmy. Poznaj główne problemy nieprzyjemnego zapachu moczu.  

  • Szparagi to pokarm numer jeden związany z nieprzyjemnym zapachem moczu. Do takich produktów należy też ryba, czosnek, cebula.
  • Istnieje kilka schorzeń powodujących dziwny zapach moczu: cukrzyca, drożdże, kamienie nerkowe, zakażenia przenoszone drogą płciową, zakażenia dróg moczowych. 

Dziwny zapach moczu: o czym świadczy?

U zdrowego człowieka mocz jest przejrzysty i ma słomkowo-żółty kolor. Podczas gdy zapach moczu może się nieco różnić, w większości przypadków nie ma silnego zapachu. Jednak w przypadku odwodnienia mocz jest bardziej skoncentrowany i może mieć silniejszy zapach amoniaku niż normalnie. Dodatkowo spożywanie niektórych pokarmów, takich jak szparagi oraz przyjmowanie leków może być przyczyną zmian zapachu. W przypadku infekcji dróg moczowych mocz ma nieprzyjemny zapach i jest mętny. Mocz może mieć słodki zapach w niezdiagnozowanej cukrzycy, jak również w niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Jeśli podczas oddawania moczu występuje pieczenie, może to być objaw zakażenia dróg moczowych. Poznaj 9 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu moczu.

1. Jesteś odwodniony

Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu moczu jest niewystarczające nawodnienie organizmu. Zawsze masz w moczu pewną ilość amoniaku. Kiedy masz więcej wody, amoniak jest rozcieńczany. Natomiast w przypadku odwodnienia stężenie amoniaku będzie wyższe, a zapach będzie silniejszy.

Zwróć uwagę na to, ile szklanek wody pijesz codziennie. Wyrób nowe nawyki – miej zawsze pod ręką butelkę z wodą (przy biurku, w torbie, gdziekolwiek), abyś mógł sięgnąć po nią w każdej chwili. Według lekarzy sygnałem, że ciało jest odpowiednio nawilżone jest jasny, słomkowy kolor moczu. Natomiast całkowicie „czysty” mocz oznacza, że jesteś nadmiernie nawodniony. Optymalna ilość wody każdego dnia to osiem szklanek.

2. Zjadłeś coś o silnym zapachu

Czy kiedykolwiek jadłeś szparagi i zauważyłeś, że twój mocz pachnie ... potem? Okazuje się, że 40% ludzi może poczuć różnicę w zapachu moczu po zjedzeniu szparagów. Według badania z 2016 roku opublikowanego w „British Medical Journal” jest to związane ze zmianami genetycznymi.

Cecha ta ma podłoże genetyczne i wykazuje zdolność metabolizowania związków prekursorowych z warzywa. Zależność tę odkrył w 1975 roku amerykański chemik R. White, badając pod tym kątem mocz 115 osób jedzących wcześniej szparagi.

Jak się okazało, zapach wiąże się bezpośrednio z wystąpieniem w moczu od dwóch do szczęściu miligramów pochodnych alkilowych, zawierających siarkę. Związki te nie występują naturalnie w szparagach, a są one efektem metabolizmu związków prekursorowych z tego warzywa.

Lekarze dodają, że szparagi nie są jedynym pokarmem, który może zmienić zapach moczu. Niektóre produkty, takie jak brukselka, cebula, niektóre przyprawy, czosnek, curry, łosoś, alkohol, a nawet kawa również mogą wywoływać taki objaw.

3. Właśnie wypiłeś kawę

Niektórzy ludzie mogą zauważyć nietypowy zapach po wypiciu kawy. Wynika to z metabolitów kawy, czyli produktów ubocznych napoju po rozkładzie w organizmie. Połącz to z faktem, że kawa ma działanie moczopędne i mogłeś się też odwodnić.

4. Masz infekcję dróg moczowych

Według lekarzy najczęstszym medycznie niepokojącym powodem, dla którego mocz o dziwnym zapachu  pojawia się u kobiet, jest infekcja dróg moczowych. W rzeczywistości mocz o silnym zapachu amoniaku jest często pierwszą oznaką tego schorzenia.

Za dziwny zapach moczu odpowiadają w tym przypadku bakterie. To one powodują, że mocz jest mętny, a okolice intymne pieką. Jeśli występują u ciebie takie objawy, natychmiast porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby rozpocząć leczenie antybiotykiem.

5. Możesz mieć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy

Według urologów, jednym z pierwszych sygnałów cukrzycy jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Ponieważ twoje ciało nie przetwarza cukru w ten sam sposób, co inni, mocz możesz mieć „owocowy” zapach, dzięki dodatkowym cukrom wydalanym przez nerki. Najprawdopodobniej słodko pachnący mocz będzie oznaką cukrzycy typu 2 - typu, który występuje, gdy twoje ciało nie przetwarza dobrze insuliny i dlatego nie może regulować poziomu cukru we krwi.

6. Masz kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to twarde masy, które mogą tworzyć się w nerkach, gdy pewne substancje chemiczne w moczu zaczynają krystalizować. Nie jest więc szokujące, że kamienie nerkowe są jedną z przyczyn śmierdzącego moczu.

Jeśli twój mocz ma nieprzyjemny zapach i i jest mętny, odczuwasz też ból pleców lub boku, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Niestety, w pierwszej kolejności nie można zrobić zbyt wiele, aby zapobiec kamieniom nerkowym, ponieważ jedną z przyczyn są infekcje i historia rodzinna kamieni nerkowych.

7. Masz infekcję drożdżową

Infekcje drożdżakowe zdarzają się, gdy naturalnie występujący grzyb żyjący w pochwie mają sprzyjające warunki rozprzestrzenienia się. Te infekcje mają charakterystyczny „drożdżowy” zapach wywołany przez brak równowagi bakterii dopochwowych. Podczas gdy, infekcje drożdżakowe są w  pochwie, a cewka moczowa jest tak blisko, że sam mocz również przesiąka tym zapachem.

8. Masz niezdiagnozowane zaburzenie genetyczne

Niektóre zaburzenia genetyczne są związane z dziwnym zapachem moczu. Jeśli twój mocz ma „obrzydliwy”, „kwaśny” lub „rybi” zapach, być może cierpisz na schorzenie zwane trimetyloaminurią, które daje okropny zapach ciała.

Według National Human Genome Research Institute trimetyloaminuria występuje częściej u kobiet, a objawy mogą się nasilić lub stać się bardziej zauważalne w okresie dojrzewania, przed okresem lub w jego trakcie, po przyjęciu doustnych środków antykoncepcyjnych lub w okresie menopauzy. Nie ma lekarstwa na to zaburzenie, ale we współpracy z lekarzem, istnieją sposoby, które mogą zmniejszyć ten zapach.

9. Jesteś w ciąży

Mocz może mieć ostrzejszy zapach przez  hormony wytwarzane podczas ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.  Warto też zauważy, że kobiety mają tendencję do nieznacznego zwiększenia węchu podczas ciąży.

Mocz a możliwe choroby 

Silne pragnienie, zmęczenie, oddawanie mocz częstsze niż zwykle – to może być cukrzyca typu 2.

Ból w dolnej części pleców, ból i krew podczas oddawania moczu – to mogą być objaw kamieni nerkowych. 

Żółta skóra i oczy (żółtaczka), ból brzucha, nudności i wymioty – niewydolność wątroby.

Pamiętaj o tym, aby nie diagnozować się samemu - zawsze najpierw udaj się do lekarza rodzinnego.

Źródło: medicinenet.com, womenshealthmag.com