Zamknij

Dobowa zbiórka moczu: jak przygotować mocz do badania? [PORADNIK]

13.03.2018 12:41
Dobowa zbiórka moczu ocenia funkcjonowanie organizmu
fot. Shutterstock

Dobowa zbiórka moczu polega na zbieraniu wydalanego moczu przez całą dobę. Z wymieszanego moczu odlewa się niewielką próbkę i zanosi do laboratorium. To badanie łatwe i bezpieczne, a ponadto bardzo przydatne. Pozwala ocenić stan zdrowia człowieka, ilość przyjmowanych i wydalanych płynów, a także zawartość ilościową podstawowych składników w moczu. Dobową zbiórkę moczu zleca się na przykład chorym na zaburzenia metaboliczne lub choroby nerek. Sprawdź, na czym polega dobowa zbiórka moczu.

Dobowa zbiórka moczu to jedno z najbardziej powszechnych badań. Pozwala na ocenę stanu zdrowia człowieka, funkcjonowania układu moczowego i całego organizmu. Zebranie próbki moczu z całej doby pozwala przede wszystkim na ocenę bilansu płynów w organizmie, czyli rozpoznanie ile płynów przyjmuje dana osoba, a ile wydala w ciągu doby. Badanie umożliwia także dokładne obliczenie stężenie danego związku chemicznego zawartego w moczu, na przykład kortyzolu, białka, czy białych krwinek.

Wykonanie dobowej zbiórki moczu zleca się przede wszystkim w przypadku chorób układu moczowego, a także zaburzeń  metabolicznych, na przykład cukrzycy, kwasicy lub zasadowicy. Badanie wykonuje się także w przypadku podejrzenia innych chorób lub w celu monitorowania przebiegu chorób tarczycy i przytarczyc oraz osteoporozy. Analiza moczu pobieranego przez całą dobę jest także elementem monitoringu w dializoterapii, niedoborach witaminy D, żywieniu pozajelitowym, zaburzeniach elektrolitowych i w chorobie alkoholowej.

Zobacz także

Dobowa zbiórka moczu: jak się przygotować?

Należy zaopatrzyć się w większy pojemnik do zebrania moczu, nawet 2-3 litrowy, a także mały pojemnik, do którego przelana będzie próbka. Zaleca się, aby przed każdym oddaniem moczu zadbać o higienę miejsc intymnych i przemyć wodą z mydłem ujście cewki moczowej. Choć nie zawsze jest to możliwe, to warto stosować się do tych zaleceń przynajmniej w domu.

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć rano. Pierwszy poranny mocz należy oddać do muszli klozetowej, a każdy kolejny zebrać do pojemnika. Ostatnią zbiórkę trzeba wykonać następnego dnia, z pierwszego porannego moczu. Należy dokładnie zanotować datę i godzinę oddania pierwszego moczu, a także datę i godzinę ostatniego. Po zebraniu moczu, za każdym razem trzeba odkładać pojemnik do lodówki.

Po zakończeniu dobowej zbiórki, mocz w dużym pojemniku trzeba wymieszać, a następnie przelać niewielką ilość (ok. 50-100 ml) do małego pojemnika i dostarczyć do laboratorium wraz z zanotowanymi datami i godzinami zbiórki oraz informacją, ile moczu udało się zebrać przez całą dobę (objętość).

  • Pamiętaj! Dobową zbiórkę moczu trzeba zakończyć o godzinie, o której została rozpoczęta. Jeśli zbiórkę rozpoczynasz od oddania moczu o godzinie 9 jednego dnia, to musisz zakończyć całą procedurę o tej samej godzinie dnia następnego, czyli oddać ostatni mocz ze zbiórki także o godzinie 9 .

W przypadku pominięcia jednej porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa następnego dnia. Zebrany wcześniej mocz trzeba wylać.

Przed pobraniem moczu zaleca się:

  • utrzymywanie normalnej, zwyczajowej diety i wypijanie normalnej ilości płynów;
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować zwiększone stężenie białka i ciał ketonowych w moczu;
  • powstrzymanie się od stosunków płciowych w dobie poprzedzającej badanie;
  • powstrzymanie się od picia alkoholu;
  • unikanie zbiórki moczu na dwa dni przed miesiączką, w czasie menstruacji i tuż po jej zakończeniu. Duża ilość krwinek czerwonych i nabłonków może zafałszować wynik badania.

Dobowa zbiórka moczu: jak interpretować wynik?

Dobowa zbiórka moczu ma na celu ocenę ilości wydalanego moczu oraz jego skład, czyli zawartość ilością niektórych składników. Dorosły człowiek wydala średnio w ciągu doby ok. 1500 litrów moczu, chociaż jest to uzależnione od ilości wypijanych płynów i innych czynników, takich jak kąpiel w zimnej lub gorącej wodzie.

Dobowa zbiórka moczu: normy

normy
fot.

Odchylenia od normy świadczą o wyniku nieprawidłowym. W takim przypadku lekarz najczęściej zleca powtórzenie badania moczu lub wykonanie badań dodatkowych.

Zobacz także

Źródło: diag.pl/pacjent/poradnik-pacjenta/przygotowanie-do-badania-moczu

________
zdrowie.radiozet.pl/nk