Zamknij

Cukrzycowa choroba nerek (nefropatia cukrzycowa): objawy, leczenie

02.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:37
Nefropatia cukrzycowa (choroba nerek)
fot. Shutterstock

Cukrzycowa choroba nerek (nefropatia cukrzycowa) jest przewlekłym powikłaniem niewyrównanej cukrzycy. Choroba powodowana jest przez zwiększone stężenie glukozy we krwi. Nefropatia we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest, by każdy cukrzyk regularnie badał mocz. Nieleczona choroba może bowiem prowadzić do stopniowego niszczenia nerek.

Cukrzycowa choroba nerek, czyli nefropatia cukrzycowa, to jedno z głównych, poważnych, przewlekłych powikłań cukrzycy. 

Cukrzycowa choroba nerek: przyczyny

Strukturalne i czynnościowe zmiany w nerkach w przebiegu nefropatii cukrzycowej wywoływane są bezpośrednio przez hiperglikemię, czyli zwiększone stężenia glukozy we krwi. Nefropatia jest zatem nie tyle powikłaniem cukrzycy, ile powikłaniem niewyrównanej (nieleczonej lub nieodpowiednio leczonej) cukrzycy.

Należy jednak wiedzieć, że nefropatia cukrzycowa nie dotyka wszystkich cukrzyków. Do rozwoju choroby nerek przyczyniają się predyspozycje genetyczne, długi czas trwania cukrzycy, nadciśnienie tętnicze, duże stężenia lipidów we krwi (cholesterolu i trójglicerydów), palenie tytoniu i nadmierna podaż białka w diecie.

Cukrzycowa choroba nerek: objawy

Nefropatia cukrzycowa w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. W miarę upływu czasu i rozwoju choroby nerek mogą pojawić się takie objawy jak ogólne osłabienie, łatwe męczenie się, obrzęki, wysokie ciśnienie tętnicze, szaroziemiste zabarwienie skóry.

Cukrzycowa choroba nerek: rozpoznanie

Ponieważ cukrzycowa choroba nerek na początku pozostaje bezobjawowa, jedyną możliwością jej wykrycia jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, w których stwierdza się nadmierne wydalanie albumin z moczem. Jest to pierwszy sygnał uszkodzenia nerek w przebiegu cukrzycy.

Badaniom moczu w kierunku nefropatii cukrzycowej powinni się poddać wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 (począwszy od piątego roku trwania choroby) i chorzy na cukrzycę typu 2 (w momencie rozpoznania choroby). Badania należy powtarzać raz w roku.

Stadia nefropatii cukrzycowej (cukrzycowej choroby nerek):

  • I i II stadium nefropatii cukrzycowej nie dają żadnych objawów klinicznych i biochemicznych, czyli nie ma możliwości ich wykrycia.
  • III stadium nefropatii cukrzycowej stwierdza się, gdy w trzech badaniach moczu powtarzanych przez 6 miesięcy zostanie potwierdzone nadmierne wydalania albuminy.
  • IV stadium nefropatii cukrzycowej to jawna klinicznie postać choroby, która charakteryzuje się stałym białkomoczem, nadciśnieniem tętniczym, obrzękami oraz zwiększonymi stężeniami lipidów w surowicy krwi.
  • V stadium nefropatii cukrzycowej oznacza niewydolność nerek. Oprócz objawów występujących także w stadium IV stwierdza się dodatkowo zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy krwi. Niestety, stadium V nefropatii cukrzycowej świadczy zwykle o konieczności wprowadzenia leczenia nerkozastępczego w postaci dializ.

Cukrzycowa choroba nerek: leczenie

Leczenie cukrzycowej choroby nerek zależy od jej stadium. Zwykle leczeniem choroby zajmuje się zarówno diabetolog, jak i nefrolog. Leczenie dobierane jest indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Rozwój nefropatii cukrzycowej można spowolnić, stosując inhibitory konwertazy angiotensyny i blokery receptora angiotensynowego - leki wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia tętniczego. 

Jak zapobiegać nefropatii cukrzycowej? Podstawą jest utrzymywanie stężenia glukozy we krwi na prawidłowym poziomie. Należy również znormalizować ciśnienie tętnicze i unikać nadmiaru białka w pożywieniu oraz zaprzestać palenia papierosów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.