Oceń
Jeśli poniższe objawy pojawią się u Ciebie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zrób koniecznie badanie moczu lub badanie krwi (w tym na oznaczenie poziomu kreatyniny i mocznika we krwi).
Zmiany w moczu
Zmiany w moczu to pierwszy ważny sygnał, że z naszymi nerkami jest coś nie w porządku. Co powinno nas zaniepokoić?
- zmiana ciśnienie podczas oddawania moczu,
- problemy z oddawaniem moczu,
- piana w moczu,
- zmiana koloru moczu (np. ciemny mocz, zbyt jasny mocz),
- rzadsze oddawanie moczu i/lub oddawanie moczu w małych ilościach,
- częstsze oddawanie moczu w większych ilościach,
- konieczność oddawania moczu kilka razy w nocy.
Jeśli zauważyliście u siebie tego typu problemy, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem.
Obrzęki dłoni lub stóp
Obrzęki powstają w wyniku gromadzenia się płynów w przestrzeni pozanaczyniowej. To może być objaw wielu chorób, jednak w przypadku nerek obrzęki najczęściej pojawiają się lub nasilają w ciągu nocy (są widoczne np. na twarzy, w okolicy powiek, w okolicach stawów, na dłoniach, na stopach). Zmiany mogą być na początku dyskretne, ledwie zauważalne. Obrzęki to konsekwencja pogorszenia się filtracji spowodowanej uszkodzeniem się nerek. W efekcie zmniejsza się ilość wydalanego moczu, a wraz z nim sodu, który dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie. Przewodnienie skutkuje nie tylko obrzękami, ale też nadciśnieniem tętniczym.
Płytszy oddech (duszność)
Płytszy oddech, duszność to może być efekt przewodnienia organizmu, a więc przyczyną mogą być źle działające nerki. Płyn może gromadzić się w płucach, co może powodować problemy z oddychaniem. To niebezpieczny stan, płytszy oddech, to mniej tlenu we krwi, a w konsekwencji gorsze funkcjonowanie organizmu.
Wysypka na skórze
Kiedy nerki nie są w stanie utrzymać prawidłowej równowagi w organizmie, mogą pojawić się zmiany na skórze, np. w postaci wysypki. Suchość i swędzenie skóry, wysypka – to efekt gromadzących się w organizmie toksyn. Poprzez pory w skórze organizm szuka sposobu na pozbycie się ich z organizmu. Maści i kremy mogą pomoc w łagodzeniu objawów, ale nie pomogą w problemach z nerkami. Jeśli więc masz problemy ze skórą, skontaktuj się z lekarzem.
Metaliczny posmak w ustach
Znajdujące się w organizmie toksyny mogą wpływać na smak. To wina podwyższonego stężenia mocznika we krwi. Osoby, mające chore nerki mogą mieć metaliczny posmak w ustach. W ich oddechu może być wyczuwalny amoniak, odpowiada on za nieświeży oddech.
Obniżenie koncentracji, zawroty głowy, zmęczenie
Nerki i wątroba to organy, które produkują erytropoetynę. To substancja stymulująca organizm do wytwarzania czerwonych krwinek. Kiedy chorują nerki, poziom erytropoetyny spada, krwinek w organizmie jest mniej, przez co cały organizm jest niedotleniony. Szczególnie wrażliwy na brak tlenu jest mózg. Jeśli więc czujesz zmęczenie (w tym bóle mięśni), masz problemy z koncentracją, pojawiły się u ciebie zawroty głowy, problemy z pamięcią, sprawdź kondycję swoich nerek.
Ból w dolnej części pleców
Nerki znajdują się w okolicy dolnej części pleców, a więc ból w tamtych okolicach może oznaczać problemy z nerkami – ich uszkodzenie, niewydolność lub infekcje dróg moczowych. Jak odróżnić ten ból od na przykład bólu kręgosłupa? Ból pochodzący z nerek jest nagły i przeszywający, bywa bardzo silny (np. ból związany z kolką nerkową), zlokalizowany z boku pleców. Może on promieniować do drugiej nerki lub ku pachwinie. Mogą mu towarzyszyć ból lub pieczenie podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu (parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz lub skąpomocz), ogólne złe samopoczucie, gorączka, krwiomocz, nietypowy zapach moczu oraz nudności i wymioty.
Nudności i wymioty
Nagromadzenie się toksycznych substancji w organizmie może powodować nudności i wymioty. Jeśli pojawiły się u ciebie te objawy, a dodatkowo obrzęki, problemy z oddawaniem moczu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem i zrób badanie moczu oraz badanie krwi.
Uczucie zimna
Ciągłe uczucie zimna może być objawem wielu chorób, w tym także nerek. Kiedy nerki funkcjonują prawidłowo, wytwarzają erytropoetynę, hormon, który pobudza ciało do wytwarzania czerwonych krwinek. Jeśli nerki pracują nieprawidłowo, dochodzi do obniżenia poziomu czerwonych krwinek w organizmie. Może rozwinąć się wtedy anemia – jednym z jej objawów jest ciągłe uczucie zimna.
Źródło: dailyhealthpost.com
Oceń artykuł