Zamknij

Ból nerek: jak go rozpoznać? Częste przyczyny bólu

29.01.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 07:47

Ból nerek to ból zlokalizowany po obu stronach kręgosłupa i ból w jamie brzusznej. Może pojawić się nagle lub nasilać przez dłuższy czas. Ból jednej lub obu nerek może być powodowany przez zapalenie, kolkę nerkową, a nawet guza. To ważne, by nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdy ból się pojawi. Może być bowiem zwiastunem poważnych problemów.

Ból nerek to ból odczuwany w okolicach kręgosłupa lędźwiowego
fot. Shutterstock

Ból nerek to ból występujący w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, oceniany zwykle jako ,,ból korzonków'', ból w jamie brzusznej, ból po obu stronach kręgosłupa. Jest często mylony chorobami kręgosłupa, przypisywany złej postawie, przemęczeniu, pracy w pozycji siedzącej. 

Jakie są przyczyny bólu nerek?

Bóle w okolicach nerek mogą mieć różne przyczyny. Od zakażenia układu moczowego, po rozwijającego się guza lub wędrujących kamieni. Do najczęstszych przyczyn bólu nerki zalicza się:

KAMICA NERKOWA: kamień lub kamienie znajdujące się w nerkach mogą nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. W tym czasie powiększają miedniczkę oraz kielichy nerki. W tym czasie mogą występować bóle pleców, błędnie przypisywane chorobie kręgosłupa.

Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. To nagły, silny ból, czasami kurczowy, umiejscowiony w okolicy nerki lub w dole brzucha.

KOLKA NERKOWA: ból pojawiający się w przypadku kolki nerkowej pojawia się nagle i  jest bardzo silny. Odczuwany jest w prawym lub lewym boku, choć czasami trudno określić stronę, po której występuje. Początkowo może być odczuwany jako ból brzucha. Ból kolkowy może promieniować w dół do pachwiny i krocza. Może też słabnąć okresowo, a następnie przybierać na sile. Bólowi towarzyszą nudności i wymioty.

Kolka nerkowa powodowana jest przez kamień moczowy, który przemieszcza się z nerki do pęcherza moczowego. Ból utrzymuje się do momentu, aż kamień wpadnie do pęcherza moczowe, skąd może zostać wydalony.

TORBIEL NERKI: mała zwykle nie daje żadnych dolegliwości, duża może natomiast powodować ból w okolicy nerek, dyskomfort, uczucie pełności i ucisku w jamie brzusznej.

Torbiel nerki to przestrzeń powstająca w obrębie miąższu nerki wypełniona płynem.

KŁĘBUSZKOWE ZAPALENIE NEREK: jest najczęściej wywoływane przez wirusy i bakterie. Ból i inne dolegliwości pojawiają się po tygodniu-dwóch od zakażenia. Występują dolegliwości żołądkowe, utrata apetytu, obrzęki twarzy i stóp, kłopoty z oddawaniem moczu, objawy nadciśnienia tętniczego. Sporadycznie występuje także gorączka

ŚRÓDMIĄŻSZOWE ZAPALENIE NEREK: objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, stanem podgorączkowym lub gorączką, wysypką na skórze, skapomoczem. Mogą wystąpić również bóle stawów, krwiomocz, zmniejszenie objętości oddawanego moczu.

W większości przypadków choroba związana jest ze stosowaniem tzw. leków nefrotoksycznych, które doprowadzają do nefropati polekowej.

OSTRE ODMIEDNICZKOWE ZAPALENIE NEREK: charakteryzuje się ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, wysoką gorączką, nudnościami i wymiotami. Obecne są objawy dyzuryczne: bolesne parcie na mocz, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. Może pojawić się krwiomocz. 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to zakażenie wywoływane zwykle przez bakterie E. coli, rzadziej przez inne bakterie.

RAK NERKI: w początkowym stadium nie daje objawów. Dopiero powiększający się guz powoduje ból w okolicach nerek, ból pleców i bóle w podbrzuszu. Typowym objawem raka nerki jest również krwiomocz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl