Oceń
Ból nerek to ból występujący w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, oceniany zwykle jako ,,ból korzonków'', ból w jamie brzusznej, ból po obu stronach kręgosłupa. Jest często mylony chorobami kręgosłupa, przypisywany złej postawie, przemęczeniu, pracy w pozycji siedzącej.
Jakie są przyczyny bólu nerek?
Bóle w okolicach nerek mogą mieć różne przyczyny. Od zakażenia układu moczowego, po rozwijającego się guza lub wędrujących kamieni. Do najczęstszych przyczyn bólu nerki zalicza się:
KAMICA NERKOWA: kamień lub kamienie znajdujące się w nerkach mogą nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. W tym czasie powiększają miedniczkę oraz kielichy nerki. W tym czasie mogą występować bóle pleców, błędnie przypisywane chorobie kręgosłupa.
Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. To nagły, silny ból, czasami kurczowy, umiejscowiony w okolicy nerki lub w dole brzucha.
KOLKA NERKOWA: ból pojawiający się w przypadku kolki nerkowej pojawia się nagle i jest bardzo silny. Odczuwany jest w prawym lub lewym boku, choć czasami trudno określić stronę, po której występuje. Początkowo może być odczuwany jako ból brzucha. Ból kolkowy może promieniować w dół do pachwiny i krocza. Może też słabnąć okresowo, a następnie przybierać na sile. Bólowi towarzyszą nudności i wymioty.
Kolka nerkowa powodowana jest przez kamień moczowy, który przemieszcza się z nerki do pęcherza moczowego. Ból utrzymuje się do momentu, aż kamień wpadnie do pęcherza moczowe, skąd może zostać wydalony.
TORBIEL NERKI: mała zwykle nie daje żadnych dolegliwości, duża może natomiast powodować ból w okolicy nerek, dyskomfort, uczucie pełności i ucisku w jamie brzusznej.
Torbiel nerki to przestrzeń powstająca w obrębie miąższu nerki wypełniona płynem.
KŁĘBUSZKOWE ZAPALENIE NEREK: jest najczęściej wywoływane przez wirusy i bakterie. Ból i inne dolegliwości pojawiają się po tygodniu-dwóch od zakażenia. Występują dolegliwości żołądkowe, utrata apetytu, obrzęki twarzy i stóp, kłopoty z oddawaniem moczu, objawy nadciśnienia tętniczego. Sporadycznie występuje także gorączka.
ŚRÓDMIĄŻSZOWE ZAPALENIE NEREK: objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, stanem podgorączkowym lub gorączką, wysypką na skórze, skapomoczem. Mogą wystąpić również bóle stawów, krwiomocz, zmniejszenie objętości oddawanego moczu.
W większości przypadków choroba związana jest ze stosowaniem tzw. leków nefrotoksycznych, które doprowadzają do nefropati polekowej.
OSTRE ODMIEDNICZKOWE ZAPALENIE NEREK: charakteryzuje się ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, wysoką gorączką, nudnościami i wymiotami. Obecne są objawy dyzuryczne: bolesne parcie na mocz, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. Może pojawić się krwiomocz.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek to zakażenie wywoływane zwykle przez bakterie E. coli, rzadziej przez inne bakterie.
RAK NERKI: w początkowym stadium nie daje objawów. Dopiero powiększający się guz powoduje ból w okolicach nerek, ból pleców i bóle w podbrzuszu. Typowym objawem raka nerki jest również krwiomocz.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł