Zamknij

6 mitów o zapaleniu pęcherza

Natalia Kovacs
03.06.2019 10:25

Zakażenia układu moczowego należą do najczęściej występujących chorób u osób każdej płci i w każdym wieku. Choć występują często, to nie każdy wie, jak je rozpoznać, a tym bardziej, jak rozpoznać przyczynę tych dolegliwości. 

Ból towarzyszący zapaleniu pecherza
fot. Shutterstock

Ból, pieczenie, dyskomfort w czasie oddawania moczu – to znaki, które mogą wskazywać na zapalenie pęcherza. Przypadłość ta uważana jest za problem kobiecy, który dotyka głównie Panie aktywne seksualnie, nieodpowiednio dbające o strefy intymne. To jednak błędne i krzywdzące przeświadczenie. Wokół zapalenia pęcherza narosło wiele mitów, które powodują, że chorzy błędnie rozpoznają problem i jego przyczynę, a także używają nieodpowiednich środków do ,,samoleczenia’’.

Mit 1: Zapalenie pęcherza dotyczy wyłącznie kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego nie jest wyłącznie damskim problemem. Faktem jest, że kobiety chorują częściej i związane to jest z ich specyficzną budową anatomiczną: krótką cewką moczową u kobiet i bliskim sąsiedztwem cewki i pochwy, która z kolei wykazuje dużą wilgotność.

U kobiet odbyt, ujście cewki moczowej i ujście pochwy znajdują się w bardzo bliskich odległościach, przez co patogeny mają ułatwiony dostęp do układu moczowego, mogą go kolonizować i wywoływać infekcje. To nie znaczy jednak, że Panowie wcale nie chorują. Przypadłość ta dotyka ok. 10 proc. mężczyzn i może być zapowiedzią problemów z prostatą.

Mit 2: Zapalenie pęcherza powodowane jest brakiem higieny

Higiena miejsc intymnych jest niezwykle ważna i mowa tu nie tylko o odpowiednim podmywaniu, ale również o higienicznej bieliźnie osobistej. Jednak zbyt częste mycie miejsc intymnych i używanie do tego celu zbyt agresywnych środków powoduje podrażnienie śluzówki, a to zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami.

Mit 3: Seks jest przyczyną zapalenia pęcherza

Powszechnie uważa się, że częste stosunki seksualne są przyczyną zapaleń pęcherza moczowego. Tymczasem schorzenie to dotyka również osób, które nie uprawiają seksu.

Warto jednak wiedzieć, że męski członek jest doskonałym transmiterem patogenów. Pod napletkiem znajdują się drobnoustroje, które mogą zakażać cewkę moczową i wstępować do kolejnych pięter układu moczowego, a także powodować infekcje intymne.

Zapaleniu pęcherza sprzyjają stosunki z nowymi partnerami oraz stosowanie prezerwatyw ze środkami plemnikobójczymi. Zatem seks faktycznie zwiększa ryzyko zachorowania, ale nie musi być jedyną przyczyną.

Mit 4: Zapalenie pęcherza od siedzenia na betonie

Przez lata błędnie wierzono, że od siedzenia na zimnym podłożu można ,,złapać wilka’’. Tego tajemniczego ,,wilka’’ kojarzono właśnie z zapaleniem pęcherza i jego dolegliwościami, takimi jak ból podczas oddawania moczu, pieczenie.

Tymczasem pod pojęciem ,,wilk’’ kryje się wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Głównie sytuacja ta odnosi się do przeziębienia, zakażenia guzków krwawiczych, czyli dolegliwości popularnie zwanej hemoroidami. Nie chodzi tu jednak o nabawienie się hemoroidów, a raczej o pogorszenie się stanu zdrowia u osób, które już cierpią z ich powodu.

Mit 5: Zapalenie pęcherza to efekt kąpieli w wannie

Zapalenie pęcherza moczowego nie jest wynikiem kąpieli w wannie, dotyka również osób korzystających z prysznica. Sama wanna nie ma tu nic do rzeczy.

Jeśli kąpiel nie trwa zbyt długo, woda nie jest nadmiernie gorąca, a do mycia stref intymnych używa się łagodnych, przeznaczonych do tego preparatów o odpowiednim pH to nie ma powodów do niepokoju.

Mit 6: Żurawina leczy zapalenie pęcherza

Żurawina, wbrew temu, w co wierzy większość osób, nie jest panaceum na problemy z pęcherzem. Zawiera co prawda proantocyjanidy, które zwalczają bakterie E.coli, ale samodzielnie nie leczy zapalenia pęcherza moczowego. Aby uzyskać leczniczy efekt, człowiek musiałby zjeść tonę żurawiny. Dlatego lepiej nie zawierzać tej roślinie własnego zdrowia i stosować ją wyłącznie jako wspomaganie leczenia, nie sam lek.

Do leczenia zapaleń pęcherza moczowego warto używać łagodnych, ale skutecznych preparatów, na przykład tych o roślinnym składzie, które mają działanie moczopędne.

Ważne, by preparat w swoim składzie miał takie rośliny jak: korzeń pietruszki o działaniu rozkurczającym, moczopędny i przeciwbakteryjny liść brzozy, odkażające liście borówki brusznicy, czy moczopędną naowocnię fasoli.

W skutecznych preparatach znajdują się także takie substancje jak cytrynian potasu i sodu, które zapobiegają strącaniu się kamieni szczawianowo-wapniowych i są pomocne przy kamicy.

Materiał powstał we współpracy z producentem leku Urosept.