Zamknij

Stłuczenie - jak uśmierzyć ból?

Marta Wilczkowska
02.08.2018 15:57

Stłuczenie to jedno z najczęstszych obrażeń ciała polegające na uszkodzeniu wewnętrznych struktur tkanek. Jak rozpoznać stłuczenie i jak sobie pomóc w razie urazu? Sprawdź!

lekarka i pacjentka ze stłuczeniem
fot. Shutterstock

Stłuczenie jest urazem, który przytrafia się wszystkim – niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, czy nie. Stłuczone miejsce boli i przez dłuższy czas widoczny jest siniak lub krwiak. Jak uśmierzyć ból?

Zobacz także: Skręcenie – czym się różni od złamania? Jak je leczyć?

Stłuczenie - co to jest?

Każda osoba uprawiająca sport i aktywna fizycznie doskonale zna problem stłuczeń. Wystarczy upuścić sprzęt na siłowni na jakąś część ciała, przewrócić się bądź wpaść na jakiś przedmiot, by pojawił się obrzęk, ból i siniak w miejscu uderzenia. Stłuczenie to taki rodzaj urazu, wskutek którego dochodzi do zmiażdżenia i uszkodzenia struktur tkanek na tyle, że nie są one w stanie pełnić dalej swojej funkcji.

Do stłuczenia i tym samym uszkodzenia tkanek dochodzi wskutek działania siły zewnętrznej – uderzenia czy zakleszczenia danej części ciała. O stłuczeniu mówi się wówczas, gdy nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Ten uraz to nie tylko siniak: to zmiażdżenie lub/i rozerwanie tkanek podskórnych, a także naczyń krwionośnych. Stąd ból i siniak bądź krwiak.

Stłuczenie - objawy

Stłuczenie nie zawsze daje o sobie znać od razu. Zdarza się, że po uderzeniu/przewróceniu się nie odczuwa się żadnego bólu nawet przez kilka dni, a objawy pojawiają się nagle i są bardzo bolesne. W niektórych przypadkach ból i obrzęk są tak duże, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, powodując przeszywający ból.

Uszkodzone tkanki regenerują się przez dłuższy czas, przysparzając w tym czasie sporych dolegliwości bólowych. Aby zmniejszyć dyskomfort najbliższych dni, po silnym uderzeniu warto od razu zastosować kilka metod, które pomogą zmniejszyć ból, obrzęk i zaczerwienienie/zasinienie.

Jak rozpoznać stłuczenie?

Nie każdy uraz musi powodować stłuczenie. Rozpoznaje się je na podstawie:

  • obrzęku
  • zniekształcenia stawu
  • krwawych wybroczyn pod skórą
  • ograniczeniu ruchomości kontuzjowanego stawu
  • bolesności uszkodzonego miejsca – samoistnej lub przy dotyku
  • wzrostu temperatury uszkodzonej tkanki.

Zobacz także: Uraz kolana – najczęstsze przyczyny i pierwsza pomoc

Stłuczenie - pierwsza pomoc

Jak uśmierzyć ból stłuczonej części ciała?

Najprostszą, najbardziej powszechną, a przy tym całkiem skuteczną metodą, jest robienie zimnych okładów. Jeśli stłuczeniu uległa ręka lub noga, kontuzjowane miejsce trzymaj pod strumieniem zimnej wody przez kilka minut. Przyda się także zimny kompres – na przykład kostki lodu zawinięte w bawełnianą szmatkę. Zimno wspomaga regenerację tkanek. Pamiętaj jednak o tym, by taki okład nie trwał dłużej, niż 10 minut i aby nigdy nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry – możesz doprowadzić do odmrożenia.

Oprócz tego pomoże:

  • maść z arniki – arnika wspomaga wchłanianie się siniaków.
  • przykładanie czosnku
  • kompres z roztworem sody – wystarczy łyżeczka sody na 100 ml wody
  • maść lub spray na stłuczenia, między innymi Altacet. Większość takich preparatów zawiera chłodzący mentol, który daje natychmiastowe uczucie ulgi. 

Po uderzeniu warto przez jakiś czas nie wykonywać gwałtownych ruchów i dać odpocząć kontuzjowanej kończynie – ruch może pogłębić uraz. Pierwsza pomoc przy stłuczeniach polega na obkurczeniu naczyń krwionośnych. Pomoże to zmniejszyć ból i zapobiec powstaniu siniaków i wybroczyn.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.